Fakty - oglądaj online

Kolejka po życie

W Polsce spada liczba przeszczepów. "Nie stworzono nam warunków do wykonywania naszej pracy"

Czemu w Polsce gwałtownie spada liczba przeszczepów? Nie dlatego, że brakuje potrzebujących, ani dlatego, że brak dawców. Brakuje pieniędzy. Dla wielu szpitali przeszczep to nie medyczne wyzwanie. To finansowy problem.

Przeszczep płuc niemal w ostatniej chwili. Sukces lekarzy z Zabrza i drugie życie pacjenta

Zaczęło się od poważnej choroby płuc, później był błąd lekarski i pan Marek Biskup znalazł się na...

Siedem lat temu lekarze wykonali w Polsce ponad 1500 przeszczepów. W 2018 roku było ich niecałe 1400, w 2019 do października włącznie nieco ponad 1200. Spada liczba przeszczepów, bo szpitale zgłaszają coraz mniej zmarłych dawców.

Wiele placówek nie zgłasza w ogóle. Na przykład w województwie łódzkim do niedawna dawców zgłaszało dziesięć szpitali.

- Szpitale w tej chwili są tylko trzy, które współpracują, które ewentualnie zgłaszają dawców zmarłych - mówi profesor Ilona Kurnatowska, kierownik Oddziału Nefrologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Dlaczego z dziesięciu szpitali liczba spadła do trzech? Nikt przed kamerą nie chce powiedzieć jasno o co chodzi. A chodzi przede wszystkim o pieniądze.

- Często musimy zrobić tyle badań potencjalnego dawcy, że kwota na to przeznaczona nie jest w stanie pokryć wydatków, które ponosi szpital - tłumaczy jedna z koordynatorek przeszczepów, która chce pozostać anonimowa.

Dyrektorzy szpitali, którzy dostają za mało pieniędzy za zgłoszenie dawcy, po prostu pobranie narządów uważają za problem i jak się da, unikają go.

- Dyrektorzy szpitali i ordynatorzy mówią, że to dezorganizuje pracę szpitala, no bo zamiast normalnego planu operacyjnego, jest pobranie wielonarządowe - wyjaśnia doktor Wojciech Saucha, prezes Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych.

"Zostawiło nas państwo tak na prawdę na lodzie"

Dawali mu 70 procent szans na przeżycie operacji. Bał się, miał być pierwszy w Polsce

- Bałem się, że skrócę sobie życie tą operacją. Jeśli ktoś jednak jest w takiej sytuacji jak ja,...

Koordynatorzy przeszczepów w wielu szpitalach też nie rwą się do pracy, bo nie czują poparcia dyrektorów, a poza tym mają mnóstwo obowiązków i zazwyczaj pracują na kilku stanowiskach na raz.

- Koordynator zarabia tak niskie pieniądze, że nie mogłoby to być jego jedyne źródło utrzymania - wyjaśnia jedna z koordynatorek przeszczepów.

Pozycja koordynatora przeszczepów w większości szpitali jest po prostu słaba. Na jej wzmocnienie nie ma wystarczających pieniędzy i przepisów, które opisywałyby jego uprawnienia. Wielu koordynatorów w miejscu swojej pracy nie ma nic do powiedzenia.

- Nie posiadam komputera, nie mam swojego gabinetu. Korzystam ze stanowiska pracy lekarza anestezjologa - opowiada jedna z koordynatorek przeszczepów.

Gabinet koordynator powinien mieć, bo to jego obowiązkiem jest rozmawianie w dramatycznych okolicznościach z rodziną zmarłego dawcy o pobraniu narządów. Trudno, żeby odbywało się to na korytarzu.

- Zostawiło nas państwo tak naprawdę na lodzie trochę. Oczekuje się od nas, że będziemy pracować efektywnie, że będziemy zgłaszać potencjalnych dawców, rozmawiać z rodzinami, natomiast nie stworzono nam warunków do wykonywania naszej pracy - mówi Filip Szeremeta, koordynator transplantacyjny ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Ministerstwo Zdrowia zastanawia się, czy nie płacić szpitalom więcej. Na razie jednak nic z tego zastanawiania się nie wynika.

- To jest problem, który częściowo identyfikujemy. Minister zdrowia wystąpił do Agencji Oceny Technologii Medycznych ze zleceniem wyceny tych procedur - mówi Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

W tej chwili w Polsce na przeszczep serca, nerki, płuc lub wątroby czeka niemal 2000 pacjentów. Liczba ta z każdym rokiem rośnie. Wielu na ratunek nie ma szans doczekać.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jakuzano
jakuzano

W 2008 roku zmarła najlepsza koordynator
do spraw transplantologii, Pani Ola...
Od tego się zaczęło...
Pozdrawiam.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dojna_zmiana
   dojna_zmiana

   Dziękować PiSowi

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Milo227
     Milo227

     Za to są pieniądze na nikomu niepotrzzebny przekop mierzei.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       realista50
       realista50

       Chcieliście PISu ? I rozdawnictwa gdzie i jak popadnie? No to macie.....

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 20 stycznia

          Fakty z 20 stycznia

          Dwaj amerykańscy kongresmeni apelują do Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy wprowadzającej nowe kary dyscyplinarne dla sędziów. W programie powiemy także, jak na słowa Andrzeja Dudy o sędziach zareagowali sami sędziowie i profesorowie prawa, a także o tym, jakie konsekwencje dla Polski może mieć brak śniegu w zimie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

          czytaj więcej »
         • Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

          Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

          Projekt ustawy zgłoszony przez posłów z klubu PiS, który zakłada między innymi nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, to "zagrożenie dla niezależności sądownictwa". Wiele razy słyszeliśmy ostatnio te słowa o "ustawie represyjnej", i to w wielu językach. Tym razem to dwaj amerykańscy kongresmeni napisali do prezydenta Andrzeja Dudy. Oni też ocenili ten projekt jako "krok wstecz" dla Polski. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki tak to skomentował: "kiwamy w tej sprawie głową i wzruszamy ramionami. No bo co, mamy na to odpowiadać?".

          czytaj więcej »
         • Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

          Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

          Szóstka dzieci i jedna wielka rodzinna tragedia. Dzieci były niedożywione i bite tak, że dwoje z nich trafiło do szpitala. Sześciolatek ma złamaną rękę, siedmiolatek - nogę. Pijany ojciec usłyszał zarzuty, za które grozi 10 lat więzienia. Rodzina miała założoną "niebieską kartę", przydzielonych kuratorów i nadzór Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

          czytaj więcej »
         • "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

          "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

          Sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie do Sejmu, by zobaczyć listy poparcia do nowej KRS. Na drodze chciał mu stanąć prezes sądu Maciej Nawacki, ale bezskutecznie. Listy poparcia wyrokiem sądu mają być jawne. Pytanie, kto poparł sędziego Nawackiego, wydaje się wyjątkowo ciekawe, bo znane są nazwiska wyłącznie tych, którzy wycofali swoje poparcie. Wśród nich są sędzie Anna Pałasz i Katarzyna Zabuska, które w rozmowie z "Faktami" TVN po raz pierwszy mówią o całej sprawie.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

          Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

          We wtorek będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 4 stopni Celsjusza na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h, zachodni.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 19 stycznia

          Fakty z 19 stycznia

          Robert Biedroń rozpoczyna wyścig o fotel prezydenta Polski, a Andrzej Duda przemawia przed górniczą Solidarnością. W programie powiemy także o drzewach niezgody w Poznaniu, pornografii w internecie, do której dostęp mają dzieci i udanym teście rakiety Falcon 9. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

          czytaj więcej »
         • Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

          Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

          Od konwencji w Słupsku Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę jako kandydat Lewicy. Mieszkańcom małych miast i miejscowości mówił, że nadszedł czas na dumę i wybór między cywilizacją pogardy a cywilizacją godności. Obiecał zmiany w budowie mieszkań, ochronie zdrowia, emeryturach i sądownictwie. Przede wszystkim jednak to, że będzie prezydentem mediatorem, niezależnym i aktywnym.

          czytaj więcej »
         tvnpix