
Kolejka po życie
W Polsce spada liczba przeszczepów. "Nie stworzono nam warunków do wykonywania naszej pracy"
Czemu w Polsce gwałtownie spada liczba przeszczepów? Nie dlatego, że brakuje potrzebujących, ani dlatego, że brak dawców. Brakuje pieniędzy. Dla wielu szpitali przeszczep to nie medyczne wyzwanie. To finansowy problem.
Zaczęło się od poważnej choroby płuc, później był błąd lekarski i pan Marek Biskup znalazł się na...Przeszczep płuc niemal w ostatniej chwili. Sukces lekarzy z Zabrza i drugie życie pacjenta
Wiele placówek nie zgłasza w ogóle. Na przykład w województwie łódzkim do niedawna dawców zgłaszało dziesięć szpitali.
- Szpitale w tej chwili są tylko trzy, które współpracują, które ewentualnie zgłaszają dawców zmarłych - mówi profesor Ilona Kurnatowska, kierownik Oddziału Nefrologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Dlaczego z dziesięciu szpitali liczba spadła do trzech? Nikt przed kamerą nie chce powiedzieć jasno o co chodzi. A chodzi przede wszystkim o pieniądze.
- Często musimy zrobić tyle badań potencjalnego dawcy, że kwota na to przeznaczona nie jest w stanie pokryć wydatków, które ponosi szpital - tłumaczy jedna z koordynatorek przeszczepów, która chce pozostać anonimowa.
Dyrektorzy szpitali, którzy dostają za mało pieniędzy za zgłoszenie dawcy, po prostu pobranie narządów uważają za problem i jak się da, unikają go.
- Dyrektorzy szpitali i ordynatorzy mówią, że to dezorganizuje pracę szpitala, no bo zamiast normalnego planu operacyjnego, jest pobranie wielonarządowe - wyjaśnia doktor Wojciech Saucha, prezes Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych.
"Zostawiło nas państwo tak na prawdę na lodzie"
- Bałem się, że skrócę sobie życie tą operacją. Jeśli ktoś jednak jest w takiej sytuacji jak ja,...Dawali mu 70 procent szans na przeżycie operacji. Bał się, miał być pierwszy w Polsce
- Koordynator zarabia tak niskie pieniądze, że nie mogłoby to być jego jedyne źródło utrzymania - wyjaśnia jedna z koordynatorek przeszczepów.
Pozycja koordynatora przeszczepów w większości szpitali jest po prostu słaba. Na jej wzmocnienie nie ma wystarczających pieniędzy i przepisów, które opisywałyby jego uprawnienia. Wielu koordynatorów w miejscu swojej pracy nie ma nic do powiedzenia.
- Nie posiadam komputera, nie mam swojego gabinetu. Korzystam ze stanowiska pracy lekarza anestezjologa - opowiada jedna z koordynatorek przeszczepów.
Gabinet koordynator powinien mieć, bo to jego obowiązkiem jest rozmawianie w dramatycznych okolicznościach z rodziną zmarłego dawcy o pobraniu narządów. Trudno, żeby odbywało się to na korytarzu.
- Zostawiło nas państwo tak naprawdę na lodzie trochę. Oczekuje się od nas, że będziemy pracować efektywnie, że będziemy zgłaszać potencjalnych dawców, rozmawiać z rodzinami, natomiast nie stworzono nam warunków do wykonywania naszej pracy - mówi Filip Szeremeta, koordynator transplantacyjny ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Ministerstwo Zdrowia zastanawia się, czy nie płacić szpitalom więcej. Na razie jednak nic z tego zastanawiania się nie wynika.
- To jest problem, który częściowo identyfikujemy. Minister zdrowia wystąpił do Agencji Oceny Technologii Medycznych ze zleceniem wyceny tych procedur - mówi Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.
W tej chwili w Polsce na przeszczep serca, nerki, płuc lub wątroby czeka niemal 2000 pacjentów. Liczba ta z każdym rokiem rośnie. Wielu na ratunek nie ma szans doczekać.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Lek z paragonu, który wzbudził kontrowersje, jest refundowany. Ale nie dla wszystkich
- "Konieczne były przeszczepy skóry". Ranni podczas tragicznej burzy wciąż są w szpitalach
- "To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życie
- Zamiast przepuścić karetkę, wyprzedzali inne auta. Policja zapowiada kary
- Długo i uparcie blokował przejazd karetki na sygnale. "Tak jest cały czas"
Komentarze (4)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
W 2008 roku zmarła najlepsza koordynator
do spraw transplantologii, Pani Ola...
Od tego się zaczęło...
Pozdrawiam.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Dziękować PiSowi
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Za to są pieniądze na nikomu niepotrzzebny przekop mierzei.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Chcieliście PISu ? I rozdawnictwa gdzie i jak popadnie? No to macie.....
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 9 grudnia
Politycy opozycji wzywają prezydenta Andrzeja Dudę do debaty na ten temat stanu systemu ochrony zdrowia. Niech w kampanii opowie, co zrobił, by zmienić sytuację w polskich szpitalach - mówią politycy. W programie także o wstrząsającym zabójstwie w Ząbkowicach Śląskich, o nowych informacjach w sprawie wybuchu gazu w Szczyrku oraz o przygotowaniach Olgi Tokarczuk do ceremonii wręczenia literackiej Nagrody Nobla. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Prezydent o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Opozycja wzywa do debaty
W sobotę prezydent Andrzej Duda mówił o złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia i "nieprzyzwoitych" warunkach na SOR-ach. W związku z tym, opozycja wzywa prezydenta do debaty na ten temat. Niech w kampanii opowie, co zrobił, by zmienić sytuację w polskich szpitalach - mówią politycy.
czytaj więcej »Katastrofa w Szczyrku. Śledczy ustalili miejsce przerwania gazociągu
Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej poinformowała, że to uszkodzenie gazociągu mogło być powodem tragicznego wybuchu w Szczyrku. Śledczy ustalili, że istnieje związek pomiędzy wybuchem w budynku a pracami prowadzonymi pod ulicą Leszczynową. W wyniku wybuchu gazu zginęło osiem osób.
czytaj więcej »18-latek miał zabić rodziców i brata. "Był uczniem spokojnym, nie sprawiał żadnych problemów"
Wstrząsające zabójstwo w Ząbkowicach Śląskich. 18-latek w nocy z niedzieli na poniedziałek zadzwonił na policję i poinformował, że ktoś włamał się do jego domu. Sprawca miał zabić jego rodziców oraz siedmioletniego brata. Z wstępnych ustaleń wynika, że zbrodni miał dokonać 18-latek.
czytaj więcej »Onet: PFN opłaciła wyjazd do USA Edmunda Jannigera
Tysiące złotych miała wydać Polska Fundacja Narodowa na działalność za oceanem Edmunda Jannigera, jednego z najmłodszych współpracowników byłego ministra Antoniego Macierewicza. Fundacja, finansowana przez spółki skarbu państwa, miała dbać o wizerunek Polski za granicą. Ze swoich wydatków nie chce się wytłumaczyć.
czytaj więcej »"Jutro zaczynam dzień od prób ukłonów"
Olga Tokarczuk we wtorek w Sztokholmie odbierze literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Po jej głośnym sobotnim wykładzie zewsząd płyną komentarze, że wystąpienie było głębokie i zachwycające. Polka zainspirowała debatę w szwedzkiej i zagranicznej prasie.
czytaj więcej »WADA wyklucza Rosję z wielkich imprez. "To dobra decyzja"
Reprezentanci Rosji dostali czteroletni zakaz udziału w igrzyskach olimpijskich i mundialu. Sportowcy mogą startować, ale nie pod flagą Rosji i tylko gdy udowodnią, że nie byli zaangażowani w działania związane z dopingiem. Zakaz udziału w tych najbardziej prestiżowych imprezach sportowych nałożyła na Federację Rosyjską Światowa Agencja Antydopingowa.
czytaj więcej »Pierwszy raz od urodzenia mogła usłyszeć głos swojej matki. Niezwykłe nagranie z Wielkiej Brytanii
Urodzona z wadą słuchu Georgina z Wielkiej Brytanii pierwsze miesiące przeżyła w ciszy, ale dziecięcy aparat słuchowy sprawił, że mogła usłyszeć głos matki. Reakcja dziewczynki była głośna i radosna. Lekarze uważają, że dzieciom w takiej sytuacji należy pomagać jak najwcześniej.
czytaj więcej »Erupcja wulkanu w Nowej Zelandii. Co najmniej pięć osób nie żyje
W poniedziałek doszło do erupcji wulkanu na wyspie White w Nowej Zelandii. W momencie wybuchu wokół krateru przebywało kilkadziesiąt osób. Są zabici, ranni i zaginieni. Służby prowadzą akcję ratunkową.
czytaj więcej »Irański kierowca i zepsuta amerykańska ciężarówka. Na pomoc ruszyli polscy kierowcy
Irański kierowca zatrzymał się w Koziegłowach, bo jego amerykańska ciężarówka odmówiła dalszej jazdy. Z pomocą mężczyźnie przyszli polscy kierowcy. Skrzyknęli się przez internet i pomogli w naprawie pojazdu.
czytaj więcej »"Niezwykła, wyjątkowa". Irena Santor kończy 85 lat
Irena Santor - ikona polskiej muzyki, podziwiana i uwielbiana przed kolejne pokolenia słuchaczy - kończy 85 lat. Artystka nie wychodzi z formy i szykuje kolejną trasę koncertową.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 10 grudnia
We wtorek w kraju wystąpi zachmurzenie zmienne, umiarkowane i duże. We wschodniej części kraju przelotne opady deszcz. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach i Podlasiu możliwy deszcz ze śniegiem lub sam śnieg. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie będzie rosło, w południe w Warszawie 1003 hPa.
czytaj więcej »Fakty z 8 grudnia
W PO i Konfederacji trwają prawybory, a tymczasem na prezydenta chce startować Szymon Hołownia. Powoli kandydatów przybywa. W programie powiemy także o nowej metodzie leczenia niektórych nowotworów, a także o bananie za 120 tysięcy dolarów, który został zjedzony. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Kandydatów na prezydenta przybywa. Prawybory trwają w PO i w Konfederacji
Po debacie prawyborczej Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak ruszyli w kraj, by szukać poparcia wśród członków PO. Na prawybory zdecydowała się jeszcze Konfederacja. W międzyczasie swoją chęć kandydowania na prezydenta Polski wyraził Szymon Hołownia.
czytaj więcej »Robotnicy uszkodzili gazociąg, próbowali go zatkać kurtkami. "Oni jeszcze chcieli to zasypywać"
Kolejny gazociąg uszkodzony. Tym razem nie doszło do tragedii jak w Szczyrku, ale tragicznie nieprofesjonalna była reakcja robotników, którzy go rozszczelnili. Zamiast natychmiast wezwać pomoc i odciąć dopływ gazu, próbowali zatkać dziurę kurtką i zasypać. Do zdarzenia doszło w sobotę w Głowience w powiecie krośnieńskim.
czytaj więcej »