Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Michał Tracz / Fakty TVN
  • Zbigniew Ziobro kolejny raz uderza w Mateusza Morawieckiego
  • "17 morderstw Tadeusza Grzesika". Oglądaj reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO

Ustawa pilotowa "wywraca" rynek i media. "Zagrożenie dla pluralizmu", "To niepoważne"

Rząd chce ustawowo narzucić kolejność kanałów w telewizjach. Najpierw kanały TVP, a 30 kolejnych zgodnie z decyzją KRRiT. Eksperci i opozycja zwracają uwagę na promowanie kanałów TVP, z których sączy się rządowa propaganda. Przedsiębiorcy - na unieważnianie przez ustawodawcę umów operatorów z dostawcami kanałów telewizyjnych.

Nowa ustawa o prawie komunikacji elektronicznej - przyjęta przez rząd w tajemnicy przed nadawcami - już nazywana jest ustawą pilotową. Władza narzuci operatorom kablowym i satelitarnym, by pierwszych pięć kanałów w każdym telewizorze zawsze stanowiły kanały telewizji rządowej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura. Kolejność następnych 30 narzuci powołana Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, bez żadnych określonych kryteriów.

Rząd chce ustalić kolejność kanałów w telewizorach. "Próbuje się zabrać naszą resztkę wolności"

Jedyny oddział psychiatrii dziecięcej na Podkarpaciu ma problemy finansowe i może zostać...

Teraz to władza chce zaprogramować Polakom piloty.

- Jest to oczywista promocja telewizji niesłusznie nazywanej publiczną - uważa Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT, były członek Rady Mediów Narodowych. - To jest zagrożenie dla swobody działalności, ale także dla pluralizmu i wolności słowa - dodaje.

- Nam zależy, żeby panował w Polsce pluralizm medialny - przekonuje Rafał Bochenek z KP PiS.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej ocenia, że "tak daleko idące zmiany nie powinny być wprowadzane na ostatnią chwilę, bez należytych konsultacji". Ponadto "znaczący wzrost kosztów działalności operatorów wynikający z przyjęcia ustawy w tym kształcie może prowadzić do redukcji oferty oraz podniesienia opłat za usługi telewizyjne".

- Kwestie związane z umieszczaniem kanałów, kolejność, ma także znaczenie biznesowe. Są podpisane umowy umowy, są zawarte kontrakty. Przyniesienie i położenie na stół projektu ustawy, który to wszystko wywraca, tak naprawdę w perspektywie kilkumiesięcznej, jest niepoważne - zauważa Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Zamach na różnorodność

Opozycja mówi, że to nie tylko cios w swobodę działalności gospodarczej, ale przede wszystkim kolejny już atak PiS-u na wolność słowa i wolność wyborów - bo może spowodować utratę dostępu widzów do ulubionych kanałów. To władza będzie decydować, co będziemy oglądać w telewizji. - Nieustanny i już nawet nie pełzający, tylko sunący dość szybko zamach na różnorodność mediów, wolność mediów - ocenia Donald Tusk.

Obecna władza już próbowała nakładać na media specjalne podatki, miesiącami nie przyznawała koncesji kanałom TVN i forsowała "lex TVN"- ustawę, która mogła zablokować nadawanie stacji, przeciwko czemu Polacy protestowali na ulicach. Teraz PiS dorzuca mediom rządowym kolejne 700 milionów złotych. - Nasze pieniądze idą na tę propagandę, a zwiększają to finansowanie dlatego, że w przyszłym roku wybory - ocenia poseł Dariusz Joński z Inicjatywy Polska.

Ustawa pilotowa nie trafiła jeszcze do Sejmu. Rząd nie zdradza, kiedy to nastąpi.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix