Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
  • "Wiedziałam, że mogę na niego liczyć". Adam Bodnar w słowach współpracowników i obywateli
  • Od prokuratora, przez posła, do sędziego TK. Tak Stanisław Piotrowicz robił karierę

Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać

Ustawa anty-TVN, gdyby weszła w życie w obecnym kształcie, mogłaby spowodować eksodus amerykańskich firm z Polski - tak uważa Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council. W to, że ustawa anty-TVN wejdzie w życie, wątpi już przedstawiciel wnioskodawców, Marek Suski. Jednak jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt jest słuszny. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - stwierdził.

U boku Daniela Obajtka Mateusz Morawiecki mówił w czwartek o bezpieczeństwie na drogach i odpowiadał na pytania dziennikarzy o projekt ustawy anty-TVN. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - powiedział premier.

"Polska dąży do przejęcia mediów w stylu węgierskim". Komentarze do ustawy anty-TVN

To atak na pluralizm mediów i próba przejęcia ich w węgierskim stylu - tak o propozycji...

Premier nie doprecyzował, o czyim sumieniu mówi w kontekście zmian, które zaproponowało PiS i które uderzają na rynku telewizyjnym tylko w TVN S.A., w największą amerykańską inwestycję w Polsce, której ważna część, kanał TVN24, ma koncesję na nadawanie do 26 września. Wniosek o nową koncesję został złożony 17 miesięcy temu i jest zgodny z obowiązującym prawem, niezależnie od tego, jak się on przedstawia w świetle przepisów zaproponowanych w projekcie grupy posłów PiS.

- Zderzanie się w tej sprawie z tak kluczowym sojusznikiem Polski jak Stany Zjednoczone byłoby zupełnie niezrozumiałe - ocenił Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

Gdy z Rzymu, pomiędzy spotkaniami z włoskimi ministrami, Jarosław Gowin proponował poprawki do poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, które nie byłyby wymierzone w inwestycje amerykańskie, to w Polsce, u boku Daniela Obajtka, premier przekonywał, że proponowane zmiany są konieczne. Ma w tym poparcie Solidarnej Polski. Opozycja jest zgodna - jest przeciwko projektowi.

- My bronimy wolnych mediów, ponieważ atak na TVN nie jest jakimś sporem z prywatną firmą rządu polskiego, tylko jest fundamentalną dyskusją o tym, czy w Polsce można mówić prawdę o Jarosławie Kaczyńskim i Prawie i Sprawiedliwości - stwierdził Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

- W tym kształcie, w jakim projekt się znajduje w Sejmie, zagłosowałbym za nim. Natomiast każdy projekt ustawy, również w toku prac parlamentarnych, różne kształty przybiera - powiedział wiceminister sprawiedliwości poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

- Jako wicemarszałek Sejmu zleciłem trzem konstytucjonalistom opinie w tym zakresie i z tez, które już przedstawiono mi do wstępnej analizy, wynika, że to jest po prostu niezgodne z prawem - poinformował wicemarszałek Sejmu i poseł PSL Piotr Zgorzelski.

- Nie wyobrażamy sobie i nie zagłosujemy za ustawą w kształcie pierwotnym - podkreślił Jarosław Gowin.

Czytaj więcej: Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Głosy zza granicy

Opinia Międzynarodowego Instytutu Prasy również jest krytyczna wobec zmian proponowanych przez PiS i wymierzonych w TVN: "to jest oburzająca próba polskiego rządu uciszenia znaczącego telewizyjnego nadawcy".

Przedstawiciel wnioskodawców, czyli Marek Suski, widzi przyszłość ustawy anty-TVN w czarnych barwach. Mateusz Morawiecki w czwartek wciąż do pomysłu przekonywał. W całej sprawie pojawił się też ważny głos z USA.

- Ten projekt jest prawdziwym zagrożeniem dla zaufania, którym obdarzono Polskę, że jest ona dobrym miejscem do inwestowania. Nikt nie chce, żeby jego inwestycje, to, co zainwestował, mu zabrano. Jest to znakomity sposób nie tylko na odstraszanie naszych firm, które chciałyby w Polsce zainwestować, ale również na zapoczątkowanie eksodusu z Polski - ocenił Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council i były urzędnik amerykańskiego Departamentu Obrony.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix