Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
 • "Wiedziałam, że mogę na niego liczyć". Adam Bodnar w słowach współpracowników i obywateli
 • Od prokuratora, przez posła, do sędziego TK. Tak Stanisław Piotrowicz robił karierę

Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać

Ustawa anty-TVN, gdyby weszła w życie w obecnym kształcie, mogłaby spowodować eksodus amerykańskich firm z Polski - tak uważa Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council. W to, że ustawa anty-TVN wejdzie w życie, wątpi już przedstawiciel wnioskodawców, Marek Suski. Jednak jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt jest słuszny. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - stwierdził.

U boku Daniela Obajtka Mateusz Morawiecki mówił w czwartek o bezpieczeństwie na drogach i odpowiadał na pytania dziennikarzy o projekt ustawy anty-TVN. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - powiedział premier.

"Polska dąży do przejęcia mediów w stylu węgierskim". Komentarze do ustawy anty-TVN

To atak na pluralizm mediów i próba przejęcia ich w węgierskim stylu - tak o propozycji...

Premier nie doprecyzował, o czyim sumieniu mówi w kontekście zmian, które zaproponowało PiS i które uderzają na rynku telewizyjnym tylko w TVN S.A., w największą amerykańską inwestycję w Polsce, której ważna część, kanał TVN24, ma koncesję na nadawanie do 26 września. Wniosek o nową koncesję został złożony 17 miesięcy temu i jest zgodny z obowiązującym prawem, niezależnie od tego, jak się on przedstawia w świetle przepisów zaproponowanych w projekcie grupy posłów PiS.

- Zderzanie się w tej sprawie z tak kluczowym sojusznikiem Polski jak Stany Zjednoczone byłoby zupełnie niezrozumiałe - ocenił Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

Gdy z Rzymu, pomiędzy spotkaniami z włoskimi ministrami, Jarosław Gowin proponował poprawki do poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, które nie byłyby wymierzone w inwestycje amerykańskie, to w Polsce, u boku Daniela Obajtka, premier przekonywał, że proponowane zmiany są konieczne. Ma w tym poparcie Solidarnej Polski. Opozycja jest zgodna - jest przeciwko projektowi.

- My bronimy wolnych mediów, ponieważ atak na TVN nie jest jakimś sporem z prywatną firmą rządu polskiego, tylko jest fundamentalną dyskusją o tym, czy w Polsce można mówić prawdę o Jarosławie Kaczyńskim i Prawie i Sprawiedliwości - stwierdził Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

- W tym kształcie, w jakim projekt się znajduje w Sejmie, zagłosowałbym za nim. Natomiast każdy projekt ustawy, również w toku prac parlamentarnych, różne kształty przybiera - powiedział wiceminister sprawiedliwości poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

- Jako wicemarszałek Sejmu zleciłem trzem konstytucjonalistom opinie w tym zakresie i z tez, które już przedstawiono mi do wstępnej analizy, wynika, że to jest po prostu niezgodne z prawem - poinformował wicemarszałek Sejmu i poseł PSL Piotr Zgorzelski.

- Nie wyobrażamy sobie i nie zagłosujemy za ustawą w kształcie pierwotnym - podkreślił Jarosław Gowin.

Czytaj więcej: Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Głosy zza granicy

Opinia Międzynarodowego Instytutu Prasy również jest krytyczna wobec zmian proponowanych przez PiS i wymierzonych w TVN: "to jest oburzająca próba polskiego rządu uciszenia znaczącego telewizyjnego nadawcy".

Przedstawiciel wnioskodawców, czyli Marek Suski, widzi przyszłość ustawy anty-TVN w czarnych barwach. Mateusz Morawiecki w czwartek wciąż do pomysłu przekonywał. W całej sprawie pojawił się też ważny głos z USA.

- Ten projekt jest prawdziwym zagrożeniem dla zaufania, którym obdarzono Polskę, że jest ona dobrym miejscem do inwestowania. Nikt nie chce, żeby jego inwestycje, to, co zainwestował, mu zabrano. Jest to znakomity sposób nie tylko na odstraszanie naszych firm, które chciałyby w Polsce zainwestować, ale również na zapoczątkowanie eksodusu z Polski - ocenił Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council i były urzędnik amerykańskiego Departamentu Obrony.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 27 maja

  Fakty z 27 maja

  Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

  czytaj więcej »
 • "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

  Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

  Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  Prognoza pogody na sobotę 28 maja

  W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 26 maja

  Fakty z 26 maja

  Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

  Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.

  czytaj więcej »
tvnpix