Fakty - oglądaj online

W nowej roli

Szykuje się rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnienia

Farmaceuci mają dostać nowe uprawnienia. Będą mogli wypisywać recepty i prowadzić leczenie - w wąskim i bardzo szczegółowo opisanym zakresie. Ma to odciążyć lekarzy, których w Polsce jest zdecydowanie za mało.

"COVID-19 atakuje nie tylko nasze zdrowie". Lekarze obawiają się "bomby z opóźnionym zapłonem"

Steki milionów ludzi na całym świecie w czasach koronawirusa boi się o swoje zdrowie i swoją...

Obecnie w aptekach stoimy przy okienku, kupujemy lekarstwa i wychodzimy. Jednak to ma się zmienić. Pojawią się krzesła, bo apteka będzie też "poradnią medyczną". Klienci będą mogli usiąść na chwilę, żeby skonsultować z farmaceutą przyjmowane leki.

Jak tłumaczy Małgorzata Gałązka-Sobotka z Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, takie rozwiązanie może spowodować wydłużenie pobytu pacjentów w aptekach. - Wyszlibyśmy tylko i wyłącznie z prostej usługi dostarczenia farmaceutyku, a weszlibyśmy w poradę farmaceutyczną - wyjaśnia.

Teraz farmaceuta może tylko udzielać porad handlowych, na przykład zaproponować tańszy lek.

- Możemy zaproponować zamiennik leku, natomiast nie mamy pełnego wglądu w historię choroby pacjenta - tłumaczy Justyna Łukaszewska, kierownik apteki "Gemini" w Gdańsku.

Zmiany dla farmaceutów i pacjentów

Apteki w Żywcu zawieszają nocne dyżury

Ponad 30 aptek w Żywcu zawiesiło dyżury nocne. Farmaceuci tłumaczą, że brakuje osób do pracy....

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, nad którym pracuje Sejm, przewiduje wprowadzenie opieki farmaceutycznej w aptekach.

Dzięki komputerowemu wglądowi w historię choroby pacjenta, za jego zgodą, farmaceuta będzie mógł zaproponować zmianę leku lub nawet jego wycofanie. To bardzo ważna zmiana, bo co czwarty pacjent przyjmuje za dużo tabletek - tych na receptę i bez.

- Osoby starsze uwielbiają kupować suplementy diety. Jesteśmy jednym z gigantów światowych, jeśli chodzi o ilość zażywanych parafamaceutyków i suplementów diety. Jak to wszystko dodamy, to mamy polipragmazję, która szkodzi zdrowiu człowieka - zwraca uwagę prof. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Medycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej w aptekach ma wspomóc zapracowanych lekarzy, których w Polsce brakuje.

Już teraz w karetkach lekarzy zastąpili ratownicy medyczni. Recepty mogą wystawiać pielęgniarki, dokumentację wypełnią sekretarki medyczne, a za przygotowanie operacji będą odpowiadać  asystenci lekarza.

- Farmaceuta nie odbiera kompetencji lekarzowi rodzinnemu czy pielęgniarce w Zespole Podstawowej Opieki Zdrowotnej, tylko współdzieli te kompetencje - tłumaczy dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Model europejski

W Europie opiekę farmaceutyczną wprowadziły już między innymi Wielka Brytania, Holandia, Austria i kraje skandynawskie.

Z danych zebranych przez firmę IQVIA, która monitoruje rynek medyczny, wynika, że przeglądanie w wymienionych powyżej krajach przez farmaceutów leków, jakie przyjmują pacjenci, spowodowało zmniejszenie liczby wizyt w szpitalach aż o 16 procent.

- Powołujemy się na badania ogólne. Płatnik, który finansuje system opieki farmaceutycznej w tych krajach, również prowadzi tego typu badania, więc to są oficjalne informacje, które można tam znaleźć - mówi Michał Pilkiewicz, autor raportu IQVIA.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix