Szykuje się rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnienia

02.06.2020 | Szykuje się rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnienia
02.06.2020 | Szykuje się rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnienia
Marek Nowicki | Fakty TVN
02.06.2020 | Szykuje się rewolucja w aptekach. Farmaceuci dostaną nowe uprawnieniaMarek Nowicki | Fakty TVN

Farmaceuci mają dostać nowe uprawnienia. Będą mogli wypisywać recepty i prowadzić leczenie - w wąskim i bardzo szczegółowo opisanym zakresie. Ma to odciążyć lekarzy, których w Polsce jest zdecydowanie za mało.

Obecnie w aptekach stoimy przy okienku, kupujemy lekarstwa i wychodzimy. Jednak to ma się zmienić. Pojawią się krzesła, bo apteka będzie też "poradnią medyczną". Klienci będą mogli usiąść na chwilę, żeby skonsultować z farmaceutą przyjmowane leki.

Jak tłumaczy Małgorzata Gałązka-Sobotka z Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, takie rozwiązanie może spowodować wydłużenie pobytu pacjentów w aptekach. - Wyszlibyśmy tylko i wyłącznie z prostej usługi dostarczenia farmaceutyku, a weszlibyśmy w poradę farmaceutyczną - wyjaśnia.

Teraz farmaceuta może tylko udzielać porad handlowych, na przykład zaproponować tańszy lek.

- Możemy zaproponować zamiennik leku, natomiast nie mamy pełnego wglądu w historię choroby pacjenta - tłumaczy Justyna Łukaszewska, kierownik apteki "Gemini" w Gdańsku.

Zmiany dla farmaceutów i pacjentów

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, nad którym pracuje Sejm, przewiduje wprowadzenie opieki farmaceutycznej w aptekach.

Dzięki komputerowemu wglądowi w historię choroby pacjenta, za jego zgodą, farmaceuta będzie mógł zaproponować zmianę leku lub nawet jego wycofanie. To bardzo ważna zmiana, bo co czwarty pacjent przyjmuje za dużo tabletek - tych na receptę i bez.

- Osoby starsze uwielbiają kupować suplementy diety. Jesteśmy jednym z gigantów światowych, jeśli chodzi o ilość zażywanych parafamaceutyków i suplementów diety. Jak to wszystko dodamy, to mamy polipragmazję, która szkodzi zdrowiu człowieka - zwraca uwagę prof. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Medycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej w aptekach ma wspomóc zapracowanych lekarzy, których w Polsce brakuje.

Już teraz w karetkach lekarzy zastąpili ratownicy medyczni. Recepty mogą wystawiać pielęgniarki, dokumentację wypełnią sekretarki medyczne, a za przygotowanie operacji będą odpowiadać asystenci lekarza.

- Farmaceuta nie odbiera kompetencji lekarzowi rodzinnemu czy pielęgniarce w Zespole Podstawowej Opieki Zdrowotnej, tylko współdzieli te kompetencje - tłumaczy dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Model europejski

W Europie opiekę farmaceutyczną wprowadziły już między innymi Wielka Brytania, Holandia, Austria i kraje skandynawskie. Z danych zebranych przez firmę IQVIA, która monitoruje rynek medyczny, wynika, że przeglądanie w wymienionych powyżej krajach przez farmaceutów leków, jakie przyjmują pacjenci, spowodowało zmniejszenie liczby wizyt w szpitalach aż o 16 procent.

- Powołujemy się na badania ogólne. Płatnik, który finansuje system opieki farmaceutycznej w tych krajach, również prowadzi tego typu badania, więc to są oficjalne informacje, które można tam znaleźć - mówi Michał Pilkiewicz, autor raportu IQVIA.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS