Uniezależnienie się od surowców z Rosji? Organizacje apelują o inwestycje w energię odnawialną

31.03.2022 | Uniezależnienie się od surowców z Rosji? Organizacje apelują o inwestycje w energię odnawialną
31.03.2022 | Uniezależnienie się od surowców z Rosji? Organizacje apelują o inwestycje w energię odnawialną
Magda Łucyan | Fakty TVN
31.03.2022 | Uniezależnienie się od surowców z Rosji? Organizacje apelują o inwestycje w energię odnawialnąMagda Łucyan | Fakty TVN

Jeśli rządzący poważnie traktują plan uniezależnienia się od surowców z Rosji i odchodzenia od paliw kopalnych, to droga jest jedna: energia odnawialna - podkreślają eksperci. Dlatego apelują o natychmiastową zmianę przepisów, by postawić na energie wiatrową i fotowoltaikę.

Apel do rządzących o odblokowanie energii wiatrowej w Polsce podpisało 10 organizacji, między innymi Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Konfederacja Lewiatan czy Federacja Przedsiębiorców. Z kolei pod apelem o zielone bezpieczeństwo energetyczne państwa do rządu podpisało 58 kolejnych organizacji. Cel jest podobny: natychmiast zacząć inwestować unijne pieniądze w energię odnawialną.

- W planach, które polski rząd przedstawił Brukseli, które są teraz negocjowane, jest sporo złych, fałszywych rozwiązań i sporo inwestycji w gaz ziemny, które krytykowaliśmy jeszcze przed wojną, a teraz wszyscy widzimy, jak bardzo nietrafione one były - mówi Krzysztof Mrozek ze Związku Stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć".

Jedyną prawdziwą niezależność energetyczną dadzą nam wiatr i słońce - podkreślają sygnatariusze apeli.

- Potrzebujemy jedynie sześć gigawatów mocy zainstalowanej z wiatru, aby w 100 procentach uniezależnić się od importu węgla z Rosji - wskazuje Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Teraz jest to niemożliwe, bo sześć lat temu PiS przyjęło ustawę 10H, powszechnie nazywaną ustawą antywiatrakową, która wprowadziła ogromne zmiany dla branży. Zgodnie z jej zapisami nowe elektrownie wiatrowe można stawiać w odległości nie mniejszej niż 10-krotność wysokości wiatraka od zabudowań mieszkalnych czy parków narodowych. To sprawiło, że nie mogą one powstać praktycznie nigdzie.

Nowa ustawa, która ma tę sytuację naprawić, jest gotowa od dwóch lat i czeka. - Nie takie ustawy w 24 godziny wchodziły w życie w tym kraju. Nie ma czasu, tę ustawę trzeba podpisać - podkreśla Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan.

Brak konkretów ze strony rządu

Premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosili w środę energetyczną rewolucję, która ma Polskę uniezależnić od Rosji.

- Podstawową zmianą w tej polityce będzie dodanie pierwszego, a jednocześnie zasadniczego filaru jakim jest suwerenność - mówiła minister.

Ponadto minister Moskwa chwaliła, że od początku rząd PiS uniezależniał się od Rosji, ale zapomniała dodać, że uzależnienie całej polskiej energetyki od importu surowców od 2015 roku wzrosło - według danych Eurostatu - z niespełna 30 do blisko 43 procent.

Choć hasła suwerenność i niezależność energetyczna padały na konferencji premiera Morawieckiego i minister Moskwy wiele razy, to nie padły konkrety dotyczące zielonej energii. Pojawił się za to pomysł, żeby gaz, węgiel i ropę z Rosji zastąpić tymi z Australii czy Kolumbii.

Jak wskazuje Krzysztof Mrozek ze Związku Stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć", dalsze importowanie surowców oznacza niepewność. - Zależność od zagranicy, podatność na koniunkturę polityczną i gospodarczą, lawinowy wzrost cen energii - dodaje ekspert.

- Każdy wiatrak, który pracuje w systemie, każda megawatogodzina, obniż cenę energii elektrycznej w Polsce o 20 złotych i to się dzieje już dzisiaj - wskazuje Janusz Gajowiecki z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Potencjał OZE pokazuje ostatni poniedziałek, kiedy padł kolejny polski rekord w pozyskaniu energii z wiatru i słońca - pokrywając blisko połowę zapotrzebowania całego kraju na prąd.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS