Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegóły

05.08.2020 | Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegóły
05.08.2020 | Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegóły
Jacek Tacik | Fakty TVN
05.08.2020 | Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegółyJacek Tacik | Fakty TVN

Uczniowie do szkół wrócą 1 września - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i przedstawił pierwsze wytyczne. W szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Ministerstwo rekomenduje za to częste mycie rąk. Co na to nauczyciele i dyrektorzy szkół?

Ministerstwo Edukacji Narodowej w środę na konferencji prasowej przekazało, że uczniowie do szkół wrócą 1 września. - Rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie, w szkole - mówił minister Dariusz Piontkowski.

Ta nagła i niezapowiadana decyzja może dziwić, tym bardziej, że jeszcze tydzień temu premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że druga fala koronawirusa może być dopiero przed nami.

- Nie można nie zauważyć, że w ostatnich dwóch tygodniach dochodzi do zwiększonego zakresu zachorowań - mówił 30 lipca premier.

Jednak żeby uspokoić rodziców, ministerstwo wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla dzieci i nauczycieli, które mówią o tym, w jaki sposób zorganizować pracę, by wszyscy mogli czuć się bezpiecznie.

W wytycznych MEN przede wszystkim rekomenduje wietrzenie sal, dezynfekcję sprzętu oraz zaleca częste mycie rąk i przypominana o zasadach higieny.

- Zamykaliśmy szkoły, kiedy mieliśmy 100 zachorowań dziennie. Teraz będziemy je otwierać mając ponad 600 (zachorowań - przyp. red.) - zauważa posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji.

Trzy modele nauczania

Minister edukacji narodowej na konferencji przekazał również, że szkoły będą mogły funkcjonować w trzech modelach: normalnym, mieszanym lub całkowicie zdalnym.

Oznacza to, że dyrektorzy szkół będą odpowiedzialni za ewentualne zamkniecie lub częściowe zamkniecie placówki, gdyby na przykład wykryto przypadek koronawirusa. - Dyrektor szkoły, który zna specyfikę swojej placówki, w porozumieniu z organem prowadzącym oraz przy pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego, będzie mógł ograniczyć częściowo lub w znacznym stopniu funkcjonowanie tego tradycyjnego sposobu nauczania - wyjaśnił Piontkowski.

Jednocześnie dyrektorzy zwracają uwagę, że podejmowanie takich decyzji wiąże się z "olbrzymią odpowiedzialnością".

- Mam wątpliwości, czy będąc historykiem, czy będąc osobą z przygotowaniem do zarządzania oświatą, do pedagogiki, psychologi, czy w tym momencie mam wystarczającą wiedzę na temat związane z COVID-em, żeby taką decyzję podejmować - oceniła Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego mają odbyć się konsultacje ministerstwa z dyrektorami szkół i wtedy ma być wiadomo znacznie więcej.

Co ze studentami?

Uczniowie wracają do szkol, bo jak przekonuje ministerstwo - jest bezpiecznie. Jednocześnie studenci dalej mają uczyć się z domu.

Studenci podkreślają, że również chcieliby wrócić na swoje uczelnie, a przynajmniej wiedzieć, kiedy będzie to możliwe. - Może fala zachorowań wzrośnie na tyle, że nie będzie to możliwe - zwraca uwagę student psychologi biznesu Dawid Jenczelewski z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Uniwersytety przewidują możliwość wprowadzenia opcji hybrydowej, czyli zajęć mieszanych. Taki wariant szykują największe uczelnie w Polsce. Na Uniwersytecie Wrocławskim grafik zajęć ma zostać ułożony jeszcze w sierpniu.

- Ćwiczenia, laboratoria to są zajęcia, których do końca nie da się przeprowadzić całkowicie zdalnie. Więc tutaj wymyśliliśmy taką formę pół na pół - wyjaśniła Agata Sałamaj z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS