Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegóły

05.08.2020 | Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegóły
05.08.2020 | Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegóły
Jacek Tacik | Fakty TVN
05.08.2020 | Jak będzie wyglądał wrześniowy powrót do szkół? MEN podało szczegółyJacek Tacik | Fakty TVN

Uczniowie do szkół wrócą 1 września - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i przedstawił pierwsze wytyczne. W szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Ministerstwo rekomenduje za to częste mycie rąk. Co na to nauczyciele i dyrektorzy szkół?

Ministerstwo Edukacji Narodowej w środę na konferencji prasowej przekazało, że uczniowie do szkół wrócą 1 września. - Rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie, w szkole - mówił minister Dariusz Piontkowski.

Ta nagła i niezapowiadana decyzja może dziwić, tym bardziej, że jeszcze tydzień temu premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że druga fala koronawirusa może być dopiero przed nami.

- Nie można nie zauważyć, że w ostatnich dwóch tygodniach dochodzi do zwiększonego zakresu zachorowań - mówił 30 lipca premier.

Jednak żeby uspokoić rodziców, ministerstwo wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla dzieci i nauczycieli, które mówią o tym, w jaki sposób zorganizować pracę, by wszyscy mogli czuć się bezpiecznie.

W wytycznych MEN przede wszystkim rekomenduje wietrzenie sal, dezynfekcję sprzętu oraz zaleca częste mycie rąk i przypominana o zasadach higieny.

- Zamykaliśmy szkoły, kiedy mieliśmy 100 zachorowań dziennie. Teraz będziemy je otwierać mając ponad 600 (zachorowań - przyp. red.) - zauważa posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji.

Trzy modele nauczania

Minister edukacji narodowej na konferencji przekazał również, że szkoły będą mogły funkcjonować w trzech modelach: normalnym, mieszanym lub całkowicie zdalnym.

Oznacza to, że dyrektorzy szkół będą odpowiedzialni za ewentualne zamkniecie lub częściowe zamkniecie placówki, gdyby na przykład wykryto przypadek koronawirusa. - Dyrektor szkoły, który zna specyfikę swojej placówki, w porozumieniu z organem prowadzącym oraz przy pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego, będzie mógł ograniczyć częściowo lub w znacznym stopniu funkcjonowanie tego tradycyjnego sposobu nauczania - wyjaśnił Piontkowski.

Jednocześnie dyrektorzy zwracają uwagę, że podejmowanie takich decyzji wiąże się z "olbrzymią odpowiedzialnością".

- Mam wątpliwości, czy będąc historykiem, czy będąc osobą z przygotowaniem do zarządzania oświatą, do pedagogiki, psychologi, czy w tym momencie mam wystarczającą wiedzę na temat związane z COVID-em, żeby taką decyzję podejmować - oceniła Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego mają odbyć się konsultacje ministerstwa z dyrektorami szkół i wtedy ma być wiadomo znacznie więcej.

Co ze studentami?

Uczniowie wracają do szkol, bo jak przekonuje ministerstwo - jest bezpiecznie. Jednocześnie studenci dalej mają uczyć się z domu.

Studenci podkreślają, że również chcieliby wrócić na swoje uczelnie, a przynajmniej wiedzieć, kiedy będzie to możliwe. - Może fala zachorowań wzrośnie na tyle, że nie będzie to możliwe - zwraca uwagę student psychologi biznesu Dawid Jenczelewski z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Uniwersytety przewidują możliwość wprowadzenia opcji hybrydowej, czyli zajęć mieszanych. Taki wariant szykują największe uczelnie w Polsce. Na Uniwersytecie Wrocławskim grafik zajęć ma zostać ułożony jeszcze w sierpniu.

- Ćwiczenia, laboratoria to są zajęcia, których do końca nie da się przeprowadzić całkowicie zdalnie. Więc tutaj wymyśliliśmy taką formę pół na pół - wyjaśniła Agata Sałamaj z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS