Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie

19.11.2019 | Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie w CZD
19.11.2019 | Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie w CZD
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.11.2019 | Ona ma nerkę z numerem jeden, on jest tysięcznym pacjentem. Niezwykłe spotkanie w CZDMagda Łucyan | Fakty TVN

W 1984 roku w Centrum Zdrowia Dziecka pani Monice przeszczepiono nerkę. W czasach PRL-u była to operacja pionierska i ryzykowana. We wtorek była pacjentka spotkała się z Kubą, który jest tysięcznym pacjentem po takim przeszczepie.

Pani Monika Kutera-Kukla zdecydowała się odwiedzić Kubę po to, by pokazać, że po takim przeszczepie da się normalnie żyć i funkcjonować.

- Monika przez 35 lat była z nami w kontakcie, nawet będąc dorosłą osobą. Jest tu z mężem, który też był naszym pacjentem i też ma przeszczepioną nerkę - opowiada profesor Ryszard Grenda z Kliniki Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka.

Chwilę później do spotkania dołączył Nikodem, który dostał nerkę numer 999. - Chłopcy byli przeszczepiani tego samego dnia, w związku z tym Nikodem przez 20 minut myślał, że to on jest tysięcznym pacjentem - dodaje doktor Jacek Rubik, nefrolog i pediatra z Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka.

W tym przypadku zadecydowały minuty, chociaż to nie numer ma tu znaczenie. Każdemu z tych dzieci przeszczep uratował życie.

- Nie mogłem chodzić do szkoły i robić wielu rzeczy - opowiada Nikodem. Nie mógł grać w piłkę, pić więcej niż pół litra wody dziennie. - Teraz już dawno o tym zapomniałem. Bo teraz jest nowe życie dla mnie - wspomina.

Chłopcy otrzymali nowe życie, które w niczym nie przypomina tego przed przeszczepem. - Rano odłączanie od cyklera, bo Kuba był dializowany po 12 godzin na dobę. Później o 14.00 znowu mieliśmy wymianę płynu, o 17.00 znowu podłączenie pod cykler na parę minut, po czym o 21.00 ostatecznie już na całą noc - wyjaśnia Agnieszka Kożuszek, mama Kuby.

W Polsce maleje liczba przeszczepów

Z niesprawnymi nerkami ani Kuba, ani Nikodem nie mieli siły na cokolwiek innego niż dializy. Teraz mogą biegać i bawić się, aż trudno za nimi nadążyć.

- Jest takie niesamowicie piękne powiedzenie, że narządy są potrzebne tu na ziemi, a nie w niebie. Więc należy się sobą dzielić i przekazywać ten dar innym - podkreśla Monika Olesińska, mama Nikodema.

Niestety z tym jest problem w polskiej ochronie zdrowia. W ostatnich latach sytuacja jest fatalna, bo liczba przeszczepów w Polsce spada. Siedem lat temu lekarze wykonali ponad 1500 przeszczepów, w zeszłym roku było ich już niespełna 1400. Do końca października 2019 roku wykonano ich ponad 1200.

By uratować komuś życie wystarczy wyrazić zgodę, na pobranie potrzebnych i zdrowych narządów po naszej śmierci. Na przykład nosząc w portfelu oświadczenie woli wydrukowane z internetu.

- Jeśli będziemy o tym pamiętać, że jesteśmy chodzącym darem życia, to trzeba z tego korzystać - zaznacza profesor Ryszard Grenda z Centrum Zdrowia Dziecka.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS