Fakty - oglądaj online

 • Foto: Marcin Obara / PAP | Video: Fakty TVN
 • "Grozi nam fala bankructw". Branża gastronomiczna obawia się o swoją przyszłość
 • Wszystkich Świętych w cieniu epidemii. Apel Episkopatu
Koniec kompromisu

Kompromis aborcyjny przestanie obowiązywać? "Jesteśmy w średniowieczu"

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, ale Sejm nie zmienił ustawą przepisów w sprawie aborcji. PiS mówi, że nie podejmie takiej inicjatywy, ale Konfederacja i Solidarna Polska takie projekty złożą. Najważniejsze pytanie brzmi: czy kobiety już dziś muszą bać się, że będą zmuszane do rodzenia ciężko i nieuleczalnie chorych dzieci?

"Nie dla piekła kobiet". Manifestacje w wielu polskich miastach

Zdecydowane "nie" dla piekła kobiet słychać było nie tylko w Warszawie. Chcemy same o sobie...

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji może oznaczać, że obowiązująca od ponad dwudziestu lat i niezwykle ważna dla kobiet przesłanka do legalnej aborcji w sytuacji podejrzenia ciężkiego uszkodzenia płodu oficjalnie zniknie z polskiego porządku prawnego.

- W tej sprawie nie jest potrzebna nowelizacja ustawy - zapewnia Bartłomiej Wróblewski z KP PiS.

Choć orzeczenia wydawane przez obecny Trybunał Konstytucyjny wielu profesorów prawa podważa, to jednocześnie byli sędziowie Trybunału przyznają, że na dziś wywalczony w latach 90. XX wieku wspólnie przez posłów i Kościół tak zwany "kompromis aborcyjny" przestanie w Polsce obowiązywać.

- Jeżeli ktokolwiek miał skierowanie na wykonie zabiegu, a wyrok będzie ogłoszony, no to wówczas nie może tego wykonać - mówił na antenie Radia Plus Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Bez ogólnopolskiej debaty

- Nakaz rodzenia śmiertelnie chorych dzieci to właściwie nie jest decyzja jakiegoś tam Trybunału Konstytucyjnego, tylko to jest decyzja Jarosława Kaczyńskiego - przekonuje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Za tym konkretnym przepisem w ustawie o ochronie rodziny, który jedną decyzją skreślił w czwartek Trybunał, kryją się bardzo konkretne tragedie kobiet i ich rodzin.

- Inne matki czekając na dziecko, planują kupno łóżeczka, wózka. My planowaliśmy pogrzeb - opowiada jedna z kobiet.

W tym przypadku szans na przeżycie dziecka nie było. Wtedy prawa do legalnej aborcji odmówił lekarz, powołując się na klauzulę sumienia. To właśnie takie aborcje - po decyzji Trybunału, a bez szerokiej ogólnopolskiej debaty - będą w Polsce nielegalne.

"Jesteśmy w średniowieczu"

Na straży tak zwanego "kompromisu aborcyjnego" przez lata stała również część prawicy. Sam Lech Kaczyński przekonywał, że "kompromis aborcyjny" jest rozwiązaniem dobrym. - Uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam - nie wolno naruszać - mówił w marcu 2007 roku Lech Kaczyński.

Wygląda na to, że obecnie jednak Jarosław Kaczyński zdecydował się na radykalną w tej kwestii zmianę. Robi to przy rosnącej w siłę Konfederacji i walczącym o miejsce na prawicy Zbigniewie Ziobrze i w końcu zaostrzenie prawa aborcyjnego daje prezesowi PiS-u silniejszą niż kiedykolwiek wcześniej wdzięczność Kościoła.

- W XXI wieku my nie jesteśmy. My jesteśmy w średniowieczu. W Europie nie ma takiego prawa - wskazuje Joanna Scheuring-Wielgus z Wiosny i parlamentarnego klubu Lewicy.

Swój projekt ustawy chroniący kobiety, ich bliskich i lekarzy przed karaniem złoży w Sejmie Lewica. PiS po raz kolejny zapowiada pomoc dla rodzin niepełnosprawnych dzieci.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 8 maja

  Fakty z 8 maja

  8 maja otwarte zostały hotele, pensjonaty i kempingi. Wprawdzie nadal nie można jeść w restauracji i korzystać z basenu, ale dla wielu osób złagodzenie restrykcji to i tak szansa na wyrwanie się z domu i wypoczynek. W programie powiemy również o kryzysie na opozycji, reakcji prezydenta na słowa RPO i kolejnej edycji biegu Wings for Life. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Wałbrzych zachęca do szczepień, prezydent miasta dostaje pogróżki

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 4765 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Zmarło 421 zakażonych osób. Wirus wciąż jest śmiertelnie groźny, a my nadal jesteśmy daleko od zaszczepienia większości populacji. W pełni zaszczepionych jest blisko 11 procent dorosłych. Akcja szczepień szybko idzie w Wałbrzychu, ale prezydent tego miasta dostaje pogróżki od antyszczepionkowców.

  czytaj więcej »
 • List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  List otwarty w PO, lokalny rozłam w Lewicy

  Po tym, jak opozycja spektakularnie podzieliła się w Sejmie, coraz większe podziały widać też w poszczególnych partiach. Grupa parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej napisała list otwarty, który otwiera się zdaniem - dotarliśmy do punktu krytycznego.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  "Prezydent staje się stroną bardzo złego konfliktu"

  Czy krytyka postępowania władz jest atakiem na Polskę? Czy obrona praworządności jest działaniem antypaństwowym? Prezydent Andrzej Duda uznał za "antypolskie" słowa Adama Bodnara, który w wywiadzie dla zagranicznej agencji prasowej ostrzegł, że Polska może wkroczyć na drogę państwa niedemokratycznego.

  czytaj więcej »
 • 9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  9 maja rusza kolejna edycja Wings for Life

  Już w niedzielę Wings for Life - doroczny bieg, który pomaga stanąć na nogi tym, którzy nie mogą biegać, chodzić, a nawet stać, bo mają uszkodzony rdzeń kręgowy. To głośna na świecie akcja, w której meta podąża za zawodnikiem.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  Prognoza pogody na niedzielę 9 maja

  W Polsce 9 maja zachmurzenie małe, a miejscami umiarkowane.Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 7 maja

  Fakty z 7 maja

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skład orzekający w polskim Trybunale Konstytucyjnym był nieprawidłowo obsadzony. W programie powiemy także o harmonogramie luzowania obostrzeń w maju, a także o tym, czy powinny się szczepić na COVID-19 kobiety w ciąży. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  Rząd opublikował harmonogram luzowania restrykcji

  W sobotę otwierają się hotele i przyjadą do nich pierwsi goście. Na wielkie zarobki hotelarze nie liczą, bo od soboty hotele mogą udostępniać w reżimie sanitarnym tylko połowę swoich pokoi. 15 maja w całym kraju ruszą ogródki restauracyjne. Wtedy też będzie można ściągnąć maseczkę, będąc na zewnątrz, pod warunkiem zachowywania dystansu społecznego.

  czytaj więcej »
tvnpix