Fakty - oglądaj online

Koniec kompromisu

Kompromis aborcyjny przestanie obowiązywać? "Jesteśmy w średniowieczu"

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, ale Sejm nie zmienił ustawą przepisów w sprawie aborcji. PiS mówi, że nie podejmie takiej inicjatywy, ale Konfederacja i Solidarna Polska takie projekty złożą. Najważniejsze pytanie brzmi: czy kobiety już dziś muszą bać się, że będą zmuszane do rodzenia ciężko i nieuleczalnie chorych dzieci?

"Nie dla piekła kobiet". Manifestacje w wielu polskich miastach

Zdecydowane "nie" dla piekła kobiet słychać było nie tylko w Warszawie. Chcemy same o sobie...

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji może oznaczać, że obowiązująca od ponad dwudziestu lat i niezwykle ważna dla kobiet przesłanka do legalnej aborcji w sytuacji podejrzenia ciężkiego uszkodzenia płodu oficjalnie zniknie z polskiego porządku prawnego.

- W tej sprawie nie jest potrzebna nowelizacja ustawy - zapewnia Bartłomiej Wróblewski z KP PiS.

Choć orzeczenia wydawane przez obecny Trybunał Konstytucyjny wielu profesorów prawa podważa, to jednocześnie byli sędziowie Trybunału przyznają, że na dziś wywalczony w latach 90. XX wieku wspólnie przez posłów i Kościół tak zwany "kompromis aborcyjny" przestanie w Polsce obowiązywać.

- Jeżeli ktokolwiek miał skierowanie na wykonie zabiegu, a wyrok będzie ogłoszony, no to wówczas nie może tego wykonać - mówił na antenie Radia Plus Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski i klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Bez ogólnopolskiej debaty

- Nakaz rodzenia śmiertelnie chorych dzieci to właściwie nie jest decyzja jakiegoś tam Trybunału Konstytucyjnego, tylko to jest decyzja Jarosława Kaczyńskiego - przekonuje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Za tym konkretnym przepisem w ustawie o ochronie rodziny, który jedną decyzją skreślił w czwartek Trybunał, kryją się bardzo konkretne tragedie kobiet i ich rodzin.

- Inne matki czekając na dziecko, planują kupno łóżeczka, wózka. My planowaliśmy pogrzeb - opowiada jedna z kobiet.

W tym przypadku szans na przeżycie dziecka nie było. Wtedy prawa do legalnej aborcji odmówił lekarz, powołując się na klauzulę sumienia. To właśnie takie aborcje - po decyzji Trybunału, a bez szerokiej ogólnopolskiej debaty - będą w Polsce nielegalne.

"Jesteśmy w średniowieczu"

Na straży tak zwanego "kompromisu aborcyjnego" przez lata stała również część prawicy. Sam Lech Kaczyński przekonywał, że "kompromis aborcyjny" jest rozwiązaniem dobrym. - Uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam - nie wolno naruszać - mówił w marcu 2007 roku Lech Kaczyński.

Wygląda na to, że obecnie jednak Jarosław Kaczyński zdecydował się na radykalną w tej kwestii zmianę. Robi to przy rosnącej w siłę Konfederacji i walczącym o miejsce na prawicy Zbigniewie Ziobrze i w końcu zaostrzenie prawa aborcyjnego daje prezesowi PiS-u silniejszą niż kiedykolwiek wcześniej wdzięczność Kościoła.

- W XXI wieku my nie jesteśmy. My jesteśmy w średniowieczu. W Europie nie ma takiego prawa - wskazuje Joanna Scheuring-Wielgus z Wiosny i parlamentarnego klubu Lewicy.

Swój projekt ustawy chroniący kobiety, ich bliskich i lekarzy przed karaniem złoży w Sejmie Lewica. PiS po raz kolejny zapowiada pomoc dla rodzin niepełnosprawnych dzieci.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 26 listopada

  Fakty z 26 listopada

  Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły "tarczy antykryzysowej 2.0". W programie powiemy również, co zadeklarowali premierzy Polski i Węgier na wspólnej konferencji prasowej, a także o tym, jak ma wyglądać testowanie pacjentów pod kątem zakażenia koronawirusem już w karetce. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Weto bazowym scenariuszem". Morawiecki i Orban wspólnym głosem o budżecie UE

  "Weto bazowym scenariuszem". Morawiecki i Orban wspólnym głosem o budżecie UE

  Na wspólnej konferencji prasowej premiera Węgier i premiera Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że weto dla wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027 jest "scenariuszem bazowym". Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie przyjmą propozycji, które nie są do przyjęcia dla Polski. Weto jednak oznacza, że może nie powstać unijny fundusz odbudowy, który miał zasilić polską "tarczę antykryzysową". Kością niezgody jest projekt rozporządzenia o tak zwanym mechanizmie praworządności, co do którego Polska i Węgry mają obiekcje natury prawnej i politycznej.

  czytaj więcej »
 • Tortury na komendzie w Olsztynie. Przed sądem stanęło 17 byłych i obecnych policjantów

  Tortury na komendzie w Olsztynie. Przed sądem stanęło 17 byłych i obecnych policjantów

  Siedemnastu byłych i obecnych policjantów stanęło przed Sądem Rejonowym w Ostródzie - są oskarżeni o wymuszanie zeznań torturami. Do tortur miało dochodzić na komendzie miejskiej w Olsztynie - w użyciu miały być plastikowy worek na głowę, paralizator i kopniaki. Poszkodowani to głównie osoby, które miały posiadać niewielkie ilości marihuany. Afera wybuchła pięć lat temu. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

  czytaj więcej »
 • W Argentynie żałoba narodowa. Diego Maradona żegnany przez rodaków i cały świat piłkarski

  W Argentynie żałoba narodowa. Diego Maradona żegnany przez rodaków i cały świat piłkarski

  "Bóg nie żyje" - piszą gazety na pierwszych stronach, a tłumy Argentyńczyków żegnają boga. Kiedy umiera Diego Maradona, wszędzie na kuli ziemskiej są tacy, którzy płaczą. W piłce nożnej był geniuszem, w życiu błądził, ale, jak przypomniał właśnie jeden z trenerów, "nieważne, co zrobiłeś ze swoim życiem, Diego, ważne, co zrobiłeś dla naszego życia". Diego Maradona zmarł nagle w środę na zawał serca.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 27 listopada

  Prognoza pogody na piątek 27 listopada

  W piątek pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu do 1-3 mm. Jedynie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce bez opadów. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 8 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 25 listopada

  Fakty z 25 listopada

  Szpital Narodowy ma 1200 łóżek i kilkudziesięciu pacjentów. Minister zdrowia tłumaczy, że szpitale tymczasowe muszą być gotowe na ewentualność "trzeciej fali" zachorowań na COVID-19. W programie powiemy również o zespole pocovidowym u dzieci, a także o nowym systemie zbierania danych o zakażonych koronawirusem. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Kontrowersje wokół szpitala na Stadionie Narodowym. "Miał być wizytówką tego rządu, stał się wielką kompromitacją"

  Kontrowersje wokół szpitala na Stadionie Narodowym. "Miał być wizytówką tego rządu, stał się wielką kompromitacją"

  Szpital na Stadionie Narodowym - szumnie nazywany Szpitalem Narodowym - w rządowym filmie promocyjnym wygląda świetnie. W rzeczywistości szpital faktycznie ma 1200 łóżek, ale zajętych przez pacjentów jest zaledwie kilkadziesiąt. Jeden z lekarzy pracujących w szpitalu mówi wręcz o nudzie. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że szpitale tymczasowe powinny być gotowe na przyjęcie chorych podczas "trzeciej fali" zachorowań na COVID-19.

  czytaj więcej »
 • Nie żyje Diego Armando Maradona

  Nie żyje Diego Armando Maradona

  Argentyński piłkarz Diego Maradona zmarł w wieku 60 lat na zawał serca. Jest uznawany za jednego z najlepszych zawodników w historii piłki nożnej. Grając w reprezentacji Argentyny, zdobył mistrzostwo świata w 1986 roku.

  czytaj więcej »
tvnpix