Tony żywności marnowane rocznie. Z pomocą przychodzi specjalna aplikacja

01.10.2020 | Tony żywności marnowane rocznie. Z pomocą przychodzi specjalna aplikacja
01.10.2020 | Tony żywności marnowane rocznie. Z pomocą przychodzi specjalna aplikacja
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
01.10.2020 | Tony żywności marnowane rocznie. Z pomocą przychodzi specjalna aplikacjaMarzanna Zielińska | Fakty TVN

W Polsce do kosza rocznie trafia kilka milionów ton jedzenia. Przeciętna polska rodzina wyrzuca w ten sposób do śmieci ponad dwa tysiące złotych. Dlatego z pomocą przychodzi aplikacja, która chce pokazać, że nie ma już więcej miejsca na marnotrawstwo.

W każdej kuchni zazwyczaj zostaje coś na koniec dnia, ale dzięki aplikacji Too Good To Go jedzenie z łódzkich restauracji może się nie zmarnować. Po godzinie 20 cena posiłku spada do symbolicznej opłaty.

- Od momentu, kiedy korzystamy z aplikacji Too Good To Go. ograniczyliśmy wyrzucanie jedzenia praktycznie o 80 procent - opowiada Mateusz Jakubczak z wege bistro Takżetego w Łodzi.

Do aplikacji przyłącza się coraz więcej restauracji, barów, kawiarni, stacji benzynowych, cukierni i piekarni.

- My oferujemy nadwyżki warzyw bądź pieczywa - mówi Marcin Kusyk z bistro Mora w Gdyni.

Aplikacja Too Good To Go chce udowodnić, że lepiej, gdy jedzenie trafi na czyjś stół niż do śmietnika. - To jest też kwestia szacunku i do ludzi którzy tego jedzenia nie mają, i do samego jedzenia, i powiedzmy do zwierząt, które są zabijane do tego jedzenia - ocenia mieszkaniec Łodzi Jakub Kowalczyk.

- To jest bardzo dobry pomysł dlatego, że nie wszystkich stać na to, żeby sobie kupić pełnowymiarowy posiłek - dodaje mieszkanka Łodzi Agnieszka.

Rocznie do kosza trafia pięć milionów ton żywości

Motto "ratuj jedzenie, ratuj planetę", które towarzyszy aplikacji Too Good To Go trafiło już do telefonów prawie 26 milionów ludzi na świecie. To motto ma również dać do myślenia o jedzeniu marnowanym w domach.

W Polsce do kosza - pomijając gastronomię - trafia rocznie pięć milionów ton żywności.

- Wyobraźmy sobie, że kupujemy w sklepie trzy pełne siatki jedzenia i od razu jedną z nich wyrzucamy do kosza. Taka to jest skala - zwraca uwagę Karolina Woźniak z Too Good To Go.

Statystyczna polska rodzina wraz z jedzeniem wyrzuca od dwóch do trzech tysięcy złotych rocznie.

- Mamy zbyt duży wybór, czasami kupujemy zbyt dużo żywności, nie podchodzimy z odpowiednią wartością do żywności, więc chyba najwięcej to, co mamy do zrobienia, to wśród nas konsumentów - ocenia Marek Borowski, prezes Polskiej Federacji Banków Żywności.

Marnowanie żywności przyczyną kryzysu?

Produkcja żywności jest jedną z głównych przyczyn kryzysu klimatycznego.

Produkcja mięsa i pasz odpowiada za emisję aż jednej szóstej gazów cieplarnianych i zużywa 70 procent zasobów wody słodkiej na świecie.

- Jeżeli będzie postępował kryzys klimatyczny, to pogłębi się kryzys wodny i będzie coraz mniej obszarów, na których możemy uprawiać żywność. Będziemy mieć coraz większy kłopot z potencjalnym ryzykiem kryzysu żywnościowego czy klęskami głodu - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Network Poland.

Oszczędzanie żywności, a tym samym zmniejszenie jej produkcji, to największa inwestycja w przyszłość do której każdy - w domu czy poza domem - może przyłożyć rękę.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS