Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczenia

29.08.2020 | Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczenia
29.08.2020 | Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczenia
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
29.08.2020 | Start Hołowni, plany Trzaskowskiego. Ruchy obywatelskie nabierają nowego znaczeniaKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Szymon Hołownia od soboty nadaje tempo, Rafał Trzaskowski ma wystartować za tydzień. Po kampanii prezydenckiej energia ma zostać nie tyko w partiach, ale ma być przede wszystkich w ludziach. Czy dwa nowe ruchy zmienią sytuację polityczną w Polsce?

Ruchy obywatelskie to nie nowość w polskiej polityce, ale teraz - po kampanii prezydenckiej - nabierają nowego znaczenia.

- Widzimy od pewnego czasu w Polsce rzeczywisty wzrost obywatelskiej aktywności. On się wyrażał głównie w protestach, które przez ostatnich parę lat były dosyć masowe w Polsce. Natomiast on się wciąż jeszcze nie przełożył na politykę - uważa profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Rafał Trzaskowski, który w wyborach uzyskał ponad 10-milionowe poparcie, dopiero zapowiedział budowę ruchu "Nowa Solidarność". Szymon Hołownia zdecydowanie chce go wyprzedzić. W sobotę rozpoczął się zamknięty, dwudniowy zjazd regionalnych liderów z całej Polski. Sam Hołownia już po wyborach objechał kilkadziesiąt miejscowości, a jego współpracownicy wszystkie 16 województw.

Jego działacze - bo już nie wolontariusze z kampanii - działają. Hołownia mówi, że buduje swoje poparcie odpowiadając na lokalne potrzeby. W sobotę zobowiązał się do modernizacji placu zabaw w Kijanach podkreślając, że to "działalność obywatelska, o której była też "Solidarność"

- Solidarność była o umiejętności organizowania się obywateli, żeby upomnieć się o swoje sprawy - tłumaczy lider ruchu Polska 2050.

Szymon Hołownia rysuje mapę drogową swojego planu, aż do powołania partii politycznej.

- Weźmiemy udział i w wyborach samorządowych, i parlamentarnych, i do Parlamentu Europejskiego - zapowiada Szymon Hołownia.

Partyjne obciążenie

Czym będzie ruch Trzaskowskiego? Na razie nie wiadomo. Wiadomo, że mimo ciszy w sferze publicznej, trwały prace nad koncepcją działania. Kluczową rolę mają mieć samorządowcy.

- Bardzo potrzebujemy solidarności czy solidarnej postawy dzisiaj, bo kiedy opresyjne państwo wykorzystuje pełnię władzy, nie staje po stronie słabszego, to bardzo potrzebujemy tej solidarności - uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Rywalizacja Hołownia-Trzaskowski w przyciąganiu świadomych obywateli jest oczywista. Trzaskowski chce budować "Nową Solidarność. Hołownia próbuje go wyprzedzić i pokazuje, że dziedzictwo Solidarności jest wspólne.

- Hołownia nie ma swojej Platformy w swojej okolicy. Rafał Trzaskowski ma Platformę i ma o wiele bardziej ciasną sytuację. Nie tylko dlatego jest Rafałowi Trzaskowskiemu ciasno, bo ma Hołownię, ale także dlatego, bo ma Platformę - uważa profesor Andrzej Rychard.

Platforma w kłopotach po poparciu podwyżek dla polityków może być dla Trzaskowskiego obciążeniem, ale on sam zapowiada, że się nie zamierza od niej odcinać.

Na szczegóły ułożenia relacji nowego ruchu z partią Trzaskowskiego trzeba będzie poczekać do piątego września.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS