Fakty - oglądaj online

Symulacja w szpitalu

Kolejne "sztuczne szpitale". Studenci coraz częściej szkolą się na fantomach

Sala operacyjna, porodowa i fantomy chorujące na każdą chorobę. Pomorski Uniwersytet Medyczny pokazał symulację szpitala, w której wszystko jest prawdziwe - poza bólem i cierpieniem.

Sztuczne szpitale rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. W Poznaniu jeden już działa, a w Szczecinie - zostanie otwarty lada moment. Są w nich bloki operacyjne, OIOM-y, sale porodowe i pielęgniarskie, a nawet szpitalne oddziały ratunkowe. Są też przestrzenne okulary, dzięki którym studenci mogą wykonywać czynności ratownicze.

- Jest to taki trochę sztuczny szpital z salami wysokiej dokładności, z symulatorami. Oprócz tego mamy pomieszczenie karetki z takim środowiskiem zewnętrznym - tłumaczy dr Beata Wudarska, kierownik Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Niemal realne

Bo w takich sytuacjach trzeba działać szybko i trzeba wiedzieć co robić, co do czego służy i jak działa. W karetce i w szpitalu. Trzeba też umieć zajmować się pacjentem, dlatego sztuczne szpitale są wyposażone w prawdziwy sprzęt i symulatory pacjentów, które oddychają, krwawią, mówią, mrugają oczami, a nawet płaczą.

"The Lancet" alarmuje: liczba nowotworów rośnie razem z nami

Coraz młodsi, coraz grubsi, coraz bardziej narażeni na nowotwory. Naukowe pismo "The Lancet"...

- Rodzi się dziecko i chodzi grupa sześciu studentów, to nie ma takiej mamy, która by się zgodziła, żeby sześć osób dotykało jej dziecka. A tutaj pozwolimy wykonać im pełne badanie - tak użyteczność sztucznego szpitala tłumaczy Aleksander Czerniak, instruktor, technik symulacji medycznej w wirtualnym szpitalu w Szczecinie.

- Mieliśmy tutaj wypadek, byłem pierwszym zespołem - musiałem przeprowadzić triage. Na wykonanie tego zadania mam dwadzieścia minut - obrazuje Aleksander Czerniak.

Wirtualna pomoc

Triage, czyli - z języka francuskiego - segregacja pacjentów. Tych, którzy zginęli i lekko rannych trzeba oddzielić od tych, którym należy pomóc w pierwszej kolejności. Po dojechaniu wirtualnej karetki do wirtualnego szpitala udzielana jest wirtualna pomoc. Przez awatary. Studenci w okularach 3D spotykają się przy tym i współpracują.

Zapaść w badaniach profilaktycznych. "System został zdewastowany"

Badania to podstawa. Chorobom można zapobiec, ale pacjentki i pacjenci albo nie mają czasu, albo...

- W tym świecie wirtualnym maksymalnie trzy osoby zajmują się tym samym pacjentem, czyli awatary spotykają się i wykonują czynności zgodnie z wymaganą wiedzą medyczną - mówi dr Beata Wudarska, kierownik Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Wszystko pod czujnym okiem kamer. Na ocenę. Tak coraz częściej wyglądają sale nowoczesnych uniwersytetów medycznych. W Poznaniu obok sztucznego szpitala powstało sztuczne mieszkanie, a w nim sztuczna pacjentka potrzebująca natychmiast pomocy.

Do tej pory studenci medycyny uczyli się tego wszystkiego w realnym świecie. Nie wszystkim jednak prawdziwym chorym odpowiadało występowanie w roli fantomów.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix