"Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni". Eksperci ostrzegają przed czwartą falą

23.05.2021 | "Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni". Eksperci ostrzegają przed czwartą falą
23.05.2021 | "Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni". Eksperci ostrzegają przed czwartą falą
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
23.05.2021 | "Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni". Eksperci ostrzegają przed czwartą faląMarzanna Zielińska | Fakty TVN

W pełni zaszczepionych w Polsce jest 5,5 miliona osób. Dotychczas tylko w grupie wiekowej 70-79 lat udało się osiągnąć cel pełnego zaszczepienia co najmniej 70 procent osób. Co może zmotywować nieprzekonanych?

Adam Małysz nie ma wątpliwości co do szczepień. - Mieliśmy też szczególnie jedną osobę w kadrze, która bardzo była sceptyczna, ale gdzieś tam ze względu na argumenty, które mu się przedstawiło, zdecydował się, że się też zaszczepi - twierdzi były skoczek narciarski.

Do pierwszej ligi ambasadorów szczepień i przekonywania nieprzekonanych przyłączyła się też Iga Świątek.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

"Bardzo doceniam tę możliwość, bo daje dużo większy spokój i poczucie bezpieczeństwa w związku z podróżami i życiem w tourze. Wracamy do pracy i czekamy na kibiców na trybunach - bardzo Was brakuje" - napisała na Twitterze.

Sportowcy mocno wspierają akcję szczepień - w rządowej kampanii "Ostatnia prosta" wzięli udział między innymi siatkarze reprezentacji Polski.

Do tej pory - według danych Ministerstwa Zdrowia - co najmniej jedną dawką zaszczepiło się 33,14 procent Polaków, a 13,44 procent Polaków jest zaszczepionych dwiema dawkami. Do uzyskania odporności populacyjnej potrzebujemy, żeby około 70 procent Polaków było w pełni zaszczepionych.

Patrząc na poszczególne grupy wiekowe, ten warunek spełniony został jedynie w grupie osób w wieku 70-79 (72,5 procent). W młodszych grupach wiekowych jest gorzej, jak wynika z danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. A to osoby młodsze są zazwyczaj najbardziej aktywne społecznie.

Motywacja młodych ludzi

- Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni - twierdzi Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Młodzi także specjalnie się nie pilnują, a im więcej kontaktów między niezaszczepionymi osobami, tym większe pole do popisu dla koronawirusa.

- Jeżeli będziemy mieć taką populację niezaszczepionych, to mamy, niestety, populację gospodarzy potencjalnych dla wirusa, a im ona większa, tym większe prawdopodobieństwo pojawiania się nowych mutacji - komentuje wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Eksperci nie mają wątpliwości, że niezaszczepieni - już jesienią, jeśli wystąpi czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce - mogą za to słono zapłacić. - Życie ich może zmotywować. Ja przypomnę drugą prawdę: zmarli nie chorują, więc to też jest pewien wybór i też zmniejszy w populacji liczbę osób wrażliwych - ocenia wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Niektórych młodych motywuje co innego: żeby nie chorować, żeby nie zakażać innych, żeby spotykać się z dziadkami i nie martwić się o ich bezpieczeństwo, żeby wszystko wróciło do normalności. Takie powody podali ci, których się o to zapytaliśmy.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS