Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marzanna Zielińska / Fakty TVN
  • Ceny mieszkań w Polsce coraz wyższe
  • Bez powodu zaatakował rowerzystę. Sprawcy szuka policja
Gra o życie

"Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni". Eksperci ostrzegają przed czwartą falą

W pełni zaszczepionych w Polsce jest 5,5 miliona osób. Dotychczas tylko w grupie wiekowej 70-79 lat udało się osiągnąć cel pełnego zaszczepienia co najmniej 70 procent osób. Co może zmotywować nieprzekonanych?

"Jest dramatyczny spadek zainteresowania szczepieniami"

Na ostatniej prostej, ale jeszcze nie na mecie. Akcja szczepień przeciw COVID-19 w Polsce jest...

Adam Małysz nie ma wątpliwości co do szczepień. - Mieliśmy też szczególnie jedną osobę w kadrze, która bardzo była sceptyczna, ale gdzieś tam ze względu na argumenty, które mu się przedstawiło, zdecydował się, że się też zaszczepi - twierdzi były skoczek narciarski.

Do pierwszej ligi ambasadorów szczepień i przekonywania nieprzekonanych przyłączyła się też Iga Świątek.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

"Bardzo doceniam tę możliwość, bo daje dużo większy spokój i poczucie bezpieczeństwa w związku z podróżami i życiem w tourze. Wracamy do pracy i czekamy na kibiców na trybunach - bardzo Was brakuje" - napisała na Twitterze.

Sportowcy mocno wspierają akcję szczepień - w rządowej kampanii "Ostatnia prosta" wzięli udział między innymi siatkarze reprezentacji Polski.

Do tej pory - według danych Ministerstwa Zdrowia - co najmniej jedną dawką zaszczepiło się 33,14 procent Polaków, a 13,44 procent Polaków jest zaszczepionych dwiema dawkami. Do uzyskania odporności populacyjnej potrzebujemy, żeby około 70 procent Polaków było w pełni zaszczepionych.

Patrząc na poszczególne grupy wiekowe, ten warunek spełniony został jedynie w grupie osób w wieku 70-79 (72,5 procent). W młodszych grupach wiekowych jest gorzej, jak wynika z danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. A to osoby młodsze są zazwyczaj najbardziej aktywne społecznie.

Motywacja młodych ludzi

- Młodzi ludzie czują się nieśmiertelni - twierdzi Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Młodzi także specjalnie się nie pilnują, a im więcej kontaktów między niezaszczepionymi osobami, tym większe pole do popisu dla koronawirusa.

- Jeżeli będziemy mieć taką populację niezaszczepionych, to mamy, niestety, populację gospodarzy potencjalnych dla wirusa, a im ona większa, tym większe prawdopodobieństwo pojawiania się nowych mutacji - komentuje wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Eksperci nie mają wątpliwości, że niezaszczepieni - już jesienią, jeśli wystąpi czwarta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce - mogą za to słono zapłacić. - Życie ich może zmotywować. Ja przypomnę drugą prawdę: zmarli nie chorują, więc to też jest pewien wybór i też zmniejszy w populacji liczbę osób wrażliwych - ocenia wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Niektórych młodych motywuje co innego: żeby nie chorować, żeby nie zakażać innych, żeby spotykać się z dziadkami i nie martwić się o ich bezpieczeństwo, żeby wszystko wróciło do normalności. Takie powody podali ci, których się o to zapytaliśmy.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix