Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?

08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?
08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Od 15 stycznia ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Seniorzy mogą już się szykować, bo po pracownikach służby zdrowia, są w kolejnej grupie. Gdzie odbywają się szczepienia? Jak znaleźć punkt szczepień najbliżej domu?

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Co trzeci senior - jak szacują krakowskie i łódzkie przychodnie - chciałby już poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19. Wielu z nich dzwoni do przychodni, przychodzi i dopytuje się, kiedy ruszą szczepienia.

Od 15 stycznia ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich pacjentów z grupy 60 plus. O kolejności szczepienia decyduje numer PESEL - pierwszeństwo mają mieć najstarsi.

W pierwszej kolejności - na podstawie numeru PESEL - automatycznie e-skierowanie otrzyma każdy senior powyżej 70. roku życia. Będzie ono ważne przez 60 dni.

W związku z tym, że szczepienie jest dobrowolne, trzeba zadeklarować swoją wolę i się zarejestrować. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię pod numer telefonu 989, wchodząc na internetowe konto pacjenta lub przez lekarza rodzinnego.

Po rejestracji można udać się do najbliższego punktu szczepień, gdzie po kwalifikacji podana zostanie pierwsza dawka szczepionki, a 21 dni później - druga.

Jakie mogą być przeciwwskazania?

Choroby przewlekłe, na które cierpi zdecydowana większość seniorów, nie są przeciwwskazaniem do szczepienia. Wręcz przeciwnie - im więcej chorób współistniejących, tym szybciej trzeba ustawić się w kolejce po szczepionkę.

- To jest uniwersalne zalecenie, żeby nie być aktualnie w trakcie infekcji, nie w czasie zaostrzenia swojej choroby. Czekamy na ten moment, gdy jesteśmy w optymalnym zdrowiu i wtedy możemy się szczepić - wyjaśnia doktor Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im Norberta Barlickiego w Łodzi.

Gdzie się zaszczepimy?

Punkt szczepień utworzone zostały w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, placówkach medycznych i centrach szczepień w szpitalach rezerwowych. Będą też zespoły mobilne.

Mapę punktów można znaleźć na rządowej stronie. Brak naszej miejscowości na mapie punktów jest utrudnieniem, ale nie zamyka dostępu do szczepień. Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że seniorzy będą mogli się zaszczepić w wybranym przez siebie punkcie.

Ważne, żeby zapamiętać, że od piątku nie obowiązują skierowania papierowe ani podczas wizyty u lekarza, ani podczas teleporady.

Informacje o e-skierowaniu z jego czterocyfrowym numerem dostaniemy na telefon lub pocztą elektroniczną. Podczas realizacji e-skierowania musimy podać tylko jego numer i numer PESEL.

Pierwsze rejestracje mają ruszyć już za tydzień. Pierwsze szczepienia seniorów mają odbyć się 25 stycznia.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS