Fakty - oglądaj online

Bolid dla Maksa

Stworzyli bolid dla niepełnosprawnego Maksa. "Tu słów brakuje, to jest coś po prostu pięknego"

10-letni Maks ma dystrofię mięśniową i nie może chodzić, ale dzięki pomysłowym studentom z Politechniki Warszawskiej będzie mógł jeździć bolidem. To nie jest Formuła 1, ale dla dziecka z niepełnosprawnością to na pewno wyjątkowa frajda. Bolid jest elektryczny, sterowany joystickiem i skonstruowany specjalnie dla Maksa.

Nowy wózek dla Dawidka. Jego tata znów uwierzył w ludzi

Niepełnosprawny Dawid ma już nowy wózek. Miesiąc temu w "Faktach" TVN mówiliśmy o tym, że ktoś...

10-letni Maksymilian nigdy nie chodził - chłopiec cierpi na zanik mięśni. Jest wielkim fanem gokartów i elektromobilności. Teraz może zrealizować swoją największą pasję.

Dwa lata temu, zwiedzając stoisko studentów Politechniki Warszawskiej i podziwiając ich elektryczny pojazd, Maks zapytał, czy dla niego są w stanie zbudować podobny. I się zaczęło.

Studenci politechniki podjęli się zadania. Setki godzin później - spędzonych na projektowaniu i budowie - ich dzieło zostało ukończone, a chłopiec wniebowzięty.

Pojazd elektryczny skonstruowany przez studentów to bolid na twardym zawieszeniu, ze sterowaniem dostosowanym dla osób z ograniczonym zakresem ruchu. Projekt nosi nazwę e-MaksPower.

- To jest po prostu wow, i tu słów brakuje, to jest coś po prostu pięknego - mówiła mama chłopca Elwira Młodawska. - Nie mamy jeszcze przyczepki i garażu - dodał Maksymilian.

Ekscytacja i wrażenia z pierwszej jazdy

Od pierwszej popisowej jazdy bolidu w auli Politechniki Warszawskiej ważniejsze były tylko dwa słowa 10-letniego chłopca. - Dziękuję wszystkim - mówił Maksymilian.

- Dla mnie to jest piękne, że udało się nam stworzyć coś, co spełniło czyjeś marzenie. Tego się najbardziej baliśmy, że któryś z nas się rozklei - podkreślił Łukasz Krawczuk vel Walczuk, kierownik projektu.

Młodzi inżynierowie nie płakali. Jeśli się wzruszyli, to ukradkiem. Inaczej niż tata Maksa. - Jest łza szczęścia, i myślę że za każdym razem tak będzie - podsumował Michał Młodawski.

- W tym wzruszeniu właściwie tkwi sens całej tej działalności, która tutaj się odbyła - zaznaczył prof. Janusz Walo, prorektor do spraw studenckich Politechniki Warszawskiej.

Realizacja projektu

"Wszystkie inne metody zawiodły, musimy nazbierać 1,3 mln złotych sami"

Technologia CAR-T pomaga młodym chorym na białaczkę. Tym, którzy bezskutecznie próbowali już...

Zrealizować taki projekt, mając na głowie sesje i zaliczenia, to nie było proste zadanie. Jak podkreślali studenci, chwilami trzeba było być jak Pomysłowy Dobromir.

- Były kilka razy takie momenty, że chcieliśmy się poddać, ale jednak zawsze mogliśmy liczyć na to, że zadzwoni do nas Maks i zapyta "jak tam?" I my wtedy musieliśmy od nowa się podnosić i przypominać sobie, że Maks na nas czeka - zaznaczył Łukasz Krawczuk vel Walczuk, kierownik projektu.

Zaprojektowanie i zbudowanie prototypu, ze specjalnym komputerem pokładowym, kosztowało 80 tysięcy złotych. Na projekt złożyło się 150 osób i firmy. Pojazd waży 110 kilogramów, a maksymalna prędkość jaką może osiągnąć to 80 km/h.

Studenci chcą, by następne bolidy były tańsze i łatwo dostępne. Mają też różne pomysły na rozszerzenie projektu. - Na przykład żeby zrobić ligę dla takich dzieciaków - dodał Krawczuk vel Walczuk.

Pierwszy kierowca wyścigowy już jest. - Będę bardzo chciał często jeździć - mówił Maks.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 28 stycznia

  Fakty z 28 stycznia

  We wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odbyła serię spotkań związanych z praworządnością w Polsce. O sytuację w sądach pytała: rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także o nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, która mimo uchwały Sądu Najwyższego nie przestaje wskazywać kandydatów na sędziów, o przyczynach katastrofy śmigłowca, w którym zginął Kobe Bryant, a także o rozprzestrzeniającym się koronawirusie i pierwszym potwierdzonym przypadku zakażenia w Niemczech. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Vera Jourova w Polsce. "Dobre intencje" i dzień pełen spotkań

  Jestem otwarta na dialog. Przyjechałam z dobrymi intencjami - mówi w Warszawie unijna komisarz ds. sprawiedliwości. Ma za sobą dzień pełen spotkań. O sytuację w sądach pytała rząd, opozycję, sędziów Sądu Najwyższego i Trybunał Konstytucyjny. Przyznaje, że jest zaniepokojona. Minister Ziobro mówi o kompromisie, ale unijna komisarz go nie dostrzega.

  czytaj więcej »
 • Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Sportowiec, legenda, ikona. Świat żegna Kobe'ego Bryanta

  Fani żegnają Kobe'ego Bryanta, a śledczy ustalają przyczyny katastrofy. W śmigłowcu obecny był doświadczony pilot, ale na zewnątrz panowała mgła tak gęsta, że inne helikoptery przestały latać. Kobe Bryant spędził w tej maszynie mnóstwo czasu. Jako ojciec czwórki dzieci, trenujący jak szalony od czwartej rano, chciał zaoszczędzić czas dla rodziny.

  czytaj więcej »
 • Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  Kierowca pod wpływem narkotyków. W aucie były dzieci

  21-letni mieszkaniec Głogowa nie zatrzymał się do kontroli, dlatego policja ruszyła za nim w pościg. Funkcjonariusze złapali mężczyznę pędzącego pod prąd, bez tablic rejestracyjnych i pod wpływem narkotyków. Kierowca także wiózł bez żadnych zabezpieczeń dwójkę kilkumiesięcznych maluchów.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  Prognoza pogody na środę 29 stycznia

  W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu ze śniegiem i opady mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, 3 stopni Celsjusza w centrum kraju do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 27 stycznia

  Fakty z 27 stycznia

  Podczas oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz na pierwszym miejscu byli nie politycy, ale Ocaleni. To właśnie ich słowa były dziś najważniejsze. W programie powiemy także o działaniach prokuratury po słowach "agenta Tomka", a także o wyzwaniach, jakie czekają nowego przewodniczącego PO Borysa Budkę. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Słowa Ocalonych z Auschwitz

  Około milion sto tysięcy ludzi zginęło w Auschwitz. Ponad milion z nich to byli Żydzi, a około 70 tysięcy - Polacy innego wyznania. Byli przywożeni bydlęcymi wagonami i bezwzględnie mordowani: niektórzy byli gazowani, inni paleni żywcem. Ludzie byli zabijani w Auschwitz każdego dnia - tak precyzyjna była niemiecka fabryka śmierci. Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ocaleni przypomnieli, że ludobójstwo zaczyna się od wykluczania, stygmatyzowania i odczłowieczania. Jedenaste przykazanie powinno brzmieć: nie bądź obojętny.

  czytaj więcej »
 • Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Mariusz Kamiński chce upublicznienia materiałów w sprawie "willi Kwaśniewskich"

  Słynny "agent Tomek" oskarża swoich byłych szefów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym o to, że zmuszali go do podejmowania nielegalnych działań. Tomasz Kaczmarek twierdzi, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu kłamać w sprawie "willi Kwaśniewskich". Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik za przekroczenie uprawnień kiedyś już zostali skazani. Prezydent Andrzej Duda ich ułaskawił. Teraz opozycja domaga się wyjaśnień.

  czytaj więcej »
 • Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  Długa lista spotkań. Vera Jourova z wizytą w Polsce

  To będzie wyjątkowo trudny dialog. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourva ma spotkać się we wtorek między innymi z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Według nieoficjalnych informacji Jourova ma próbować przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał "ustawy represyjnej".

  czytaj więcej »
tvnpix