Fakty - oglądaj online

Odważna kampania

Stalker oblał ją kwasem. Rok temu nie akceptowała swojego ciała, teraz pozuje w kampanii

Prawdziwe życie nie toczy się na portalach społecznościowych, a prawdziwe zdjęcia są bez upiększeń i retuszu. Kampania "Fake Off" ma wszystkim to przypomnieć. A historia Katarzyny Dacyszyn - oblanej kwasem przez stalkera - ma dodać odwagi i pewności siebie.

Czas na prawdę. Czas pokazać to, co dotychczas było skrzętnie skrywane - blizny, jakie Kasi Dacyszyn zostawił stalker, który oblał ją kwasem. Każda blizna to zapis jej historii, która o mały włos nie skończyła się tragicznie.

- Jestem naprawdę bardzo dumna z Kasi, że miałyśmy okazję się sfotografować - mówi fotograf ciała Dominika Cuda. - To jest decyzja, która nie przyszła łatwo - przyznaje Kasia Dacyszyn.

Weinstein, Seagal i Anderson. Nowe wątki w sprawach o molestowanie

Badane są nowe sprawy związane z oskarżeniami trzech hollywoodzkich gwiazdorów o przemoc seksualną - poinformował rzecznik prasowy biura prokuratora dystryktu Los Angeles. Chodzi o producenta filmowego i telewizyjnego Harveya Weinsteina oraz dwóch...

Atak w sądzie

Katarzyna Dacyszyn to łódzka modelka i projektantka. Przez 11 lat była nękana przez stalkera - mężczyznę, którego nie znała. Gdy wreszcie doprowadziła go przed sąd, ten na sądowym korytarzu oblał ją kwasem siarkowym i prawie zabił.

Jeszcze rok temu Katarzyna Dacyszyn opowiadała o tym w ciemnych okularach i zasłaniając blizny. - To był koszmar - mówiła z płaczem we wrześniu 2017 roku. - Myślę sobie: to nie jest moje ciało - dodawała.

Dziś o tym, co przeżyła, opowiada, biorąc udział w kampanii "Fake Off" fotografki Dominiki Cudy - kampanii, która ma walczyć z wyretuszowanym obrazem piękna, pokazywać normalność i niedoskonałości. - Tak się szerzy nasza sieć ludzi nieidealnych - opisuje Dominika Cuda.

W tym przypadku to jednak walka nie tylko o samoakceptację. - Jestem takim naocznym dowodem tego, jak niebezpieczny jest stalking - tłumaczy Katarzyna Dacyszyn. To w Polsce wcale nie jest takie oczywiste.

Po wyroku było gorzej

Jagna Piwowarska, prawniczka Fundacji "Można Inaczej", mówi, że policja reaguje przeważnie "nieodpowiednio", gdy ofiara stalkingu zgłasza sprawę.

Tak jak w przypadku kobiety, która wolała pozostać anonimowa, ale powiedziała o swoim przypadku "Faktom" TVN. - Zaczęły się groźby: "zabiję cię, obleję cię kwasem". Byłam z tym na policji, ale policja nie widziała w tym nic złego, to nie był czyn karalny dla nich. Usłyszałam, że chłopak się zakochał, przejdzie mu - wspomina.

Sama dostarczała policji dowody, zamontowała nad drzwiami kamerę, która nagrywała nękanie, pokazała groźby, zniszczony samochód. W końcu doszło do procesu i prawomocnego skazania. Wyrok: 90 godzin prac społecznych i pół roku w zawieszeniu.

- Po wyroku było jeszcze gorzej, był bardzo wściekły, bałam się o swoje życie. Ani policja nie pomagała, ani pani prokurator - zdradza ofiara stalkera.

Mimo kolejnych zgłoszeń na policję, sytuacja nie zmieniała się. Kobieta, z którą rozmawialiśmy, musiała uciec, zmienić całe swoje życie.

Jak walczyć ze stalkingiem?

Jest obrażana w Internecie, dostaje groźby i boi się o swoje życie. Marta Kulawik jest ofiarą stalkingu. Zgłosiła sprawę na policję. Wystarczyłoby ustalić adres IP sprawcy, ale prokuratura nawet nie spróbowała.

Niskie kary

Tylko w 2016 roku za sprawców stalkingu uznano ponad 1300 osób, z czego jedynie 125 skazano na karę bezwzględnego więzienia. Reszta to kary w zawieszeniu, grzywny i warunkowe umorzenia postępowania.

Sesja Kasi Dacyszyn jest po to, by walczyć z bezczynnością organów ścigania, z brakiem zrozumienia, czym jest stalking, by wykrzyczeć te słowa: "Spójrzcie na moje blizny, one o czymś świadczą - ja walczyłam o życie".

Autor: Daria Górka / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 21 października

  Fakty z 21 października

  Drobne incydenty i tłumy w lokalach. Polacy wybierają samorządy. W programie także rozmowa z jedyną osobą, która ocalała z katastrofy lotniczej 4 lata temu, o myśliwych, którzy chcą legalizacji polowania z łukami, a także o Polaku, który na rowerze przejechał Himalaje. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Nowoczesna technologia i pierwsze wyniki. Wieczór wyborczy w TVN24

  Nowoczesna technologia i pierwsze wyniki. Wieczór wyborczy w TVN24

  W niedzielę 21 skończy się cisza wyborcza i będziemy mogli poznać wyniki sondażu exit poll, przeprowadzonego wśród osób wychodzących z lokali wyborczych. Wieczór wyborczy w TVN24 zaczyna się o 20:45. Poprowadzi go Anita Werner. A wyniki wyborów komentować będą goście Justyny Pochanke, Moniki Olejnik, Konrada Piaseckiego i Małgorzaty Łaszcz.

  czytaj więcej »
 • Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci

  Jedna operacja zamiast szesnastu. Rewolucyjne implanty nadzieją dla dzieci

  Prostowanie kręgosłupów dzieci za pomocą nowoczesnych magnetycznych prętów to metoda, która oszczędza dzieciom cierpień, bo implantów nie trzeba już wymieniać, gdy mały pacjent rośnie. Kilka dni temu operację wszczepienia takich prętów przeszła w Białymstoku Amelia. Lekarze mają nadzieję, że więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z tej metody.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na poniedziałek 22 października

  Prognoza pogody na poniedziałek 22 października

  Rano możemy spodziewać się mgieł i zamglenia, szczególnie na południu i w centrum kraju. W trakcie dnia na południowym-wschodzie i południu kraju będzie pogodnie. W pozostałych regionach kraju będzie pochmurno z przemieszczającymi się - od północy w głąb kraju - opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Warmii i Kujawach, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W porywach na Pomorzu do 50 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 20 października

  Fakty z 20 października

  W Londynie setki tysięcy osób wyszły na ulice, by domagać się drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W programie również o sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym zapytaliśmy o to, czy Kościół powinien płacić za przestępstwa księży? Powiemy również o prestiżowej Nagrodzie Księżnej Asturii dla Krzysztofa Wielickiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Dziennikarz nie żyje. Arabia Saudyjska już nie zaprzecza

  Dziennikarz nie żyje. Arabia Saudyjska już nie zaprzecza

  Drastyczna zbrodnia w zapalnym regionie świata. Arabia Saudyjska już nie zaprzecza, że na terenie jej konsulatu w Turcji zginął amerykański dziennikarz - Saudyjczyk, który bardzo się naraził dynastii Saudów. Arabia teraz twierdzi, że wdał się w bójkę i tak został zabity, ale Turcja mówi o torturowaniu go przez agentów i poćwiartowaniu, co mają potwierdzać nagrania. Wcześniej z Arabii Saudyjskiej płynęły zapewnienia, że Dżamal Chaszodżdżi wyszedł z konsulatu i dopiero potem zaginął.

  czytaj więcej »
tvnpix