Stalker oblał ją kwasem. Rok temu nie akceptowała swojego ciała, teraz pozuje w kampanii

10.08.2018 | Stalker oblał ją kwasem. Rok temu nie akceptowała swojego ciała, teraz pozuje w kampanii
10.08.2018 | Stalker oblał ją kwasem. Rok temu nie akceptowała swojego ciała, teraz pozuje w kampanii
Daria Górka | Fakty TVN
10.08.2018 | Stalker oblał ją kwasem. Rok temu nie akceptowała swojego ciała, teraz pozuje w kampaniiDaria Górka | Fakty TVN

Prawdziwe życie nie toczy się na portalach społecznościowych, a prawdziwe zdjęcia są bez upiększeń i retuszu. Kampania "Fake Off" ma wszystkim to przypomnieć. A historia Katarzyny Dacyszyn - oblanej kwasem przez stalkera - ma dodać odwagi i pewności siebie.

Czas na prawdę. Czas pokazać to, co dotychczas było skrzętnie skrywane - blizny, jakie Kasi Dacyszyn zostawił stalker, który oblał ją kwasem. Każda blizna to zapis jej historii, która o mały włos nie skończyła się tragicznie.

- Jestem naprawdę bardzo dumna z Kasi, że miałyśmy okazję się sfotografować - mówi fotograf ciała Dominika Cuda. - To jest decyzja, która nie przyszła łatwo - przyznaje Kasia Dacyszyn.

Atak w sądzie

Katarzyna Dacyszyn to łódzka modelka i projektantka. Przez 11 lat była nękana przez stalkera - mężczyznę, którego nie znała. Gdy wreszcie doprowadziła go przed sąd, ten na sądowym korytarzu oblał ją kwasem siarkowym i prawie zabił.

Jeszcze rok temu Katarzyna Dacyszyn opowiadała o tym w ciemnych okularach i zasłaniając blizny. - To był koszmar - mówiła z płaczem we wrześniu 2017 roku. - Myślę sobie: to nie jest moje ciało - dodawała.

Dziś o tym, co przeżyła, opowiada, biorąc udział w kampanii "Fake Off" fotografki Dominiki Cudy - kampanii, która ma walczyć z wyretuszowanym obrazem piękna, pokazywać normalność i niedoskonałości. - Tak się szerzy nasza sieć ludzi nieidealnych - opisuje Dominika Cuda.

W tym przypadku to jednak walka nie tylko o samoakceptację. - Jestem takim naocznym dowodem tego, jak niebezpieczny jest stalking - tłumaczy Katarzyna Dacyszyn. To w Polsce wcale nie jest takie oczywiste.

Po wyroku było gorzej

Jagna Piwowarska, prawniczka Fundacji "Można Inaczej", mówi, że policja reaguje przeważnie "nieodpowiednio", gdy ofiara stalkingu zgłasza sprawę.

Tak jak w przypadku kobiety, która wolała pozostać anonimowa, ale powiedziała o swoim przypadku "Faktom" TVN. - Zaczęły się groźby: "zabiję cię, obleję cię kwasem". Byłam z tym na policji, ale policja nie widziała w tym nic złego, to nie był czyn karalny dla nich. Usłyszałam, że chłopak się zakochał, przejdzie mu - wspomina.

Sama dostarczała policji dowody, zamontowała nad drzwiami kamerę, która nagrywała nękanie, pokazała groźby, zniszczony samochód. W końcu doszło do procesu i prawomocnego skazania. Wyrok: 90 godzin prac społecznych i pół roku w zawieszeniu.

- Po wyroku było jeszcze gorzej, był bardzo wściekły, bałam się o swoje życie. Ani policja nie pomagała, ani pani prokurator - zdradza ofiara stalkera.

Mimo kolejnych zgłoszeń na policję, sytuacja nie zmieniała się. Kobieta, z którą rozmawialiśmy, musiała uciec, zmienić całe swoje życie.

Niskie kary

Tylko w 2016 roku za sprawców stalkingu uznano ponad 1300 osób, z czego jedynie 125 skazano na karę bezwzględnego więzienia. Reszta to kary w zawieszeniu, grzywny i warunkowe umorzenia postępowania.

Sesja Kasi Dacyszyn jest po to, by walczyć z bezczynnością organów ścigania, z brakiem zrozumienia, czym jest stalking, by wykrzyczeć te słowa: "Spójrzcie na moje blizny, one o czymś świadczą - ja walczyłam o życie".

Autor: Daria Górka / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS