Nie ma sprawy?
"Nie ma nic gorszego, niż patrzeć na cierpienie własnego dziecka"
"W żadnym wypadku nie możemy mówić o łamaniu prawa" - tak mówi minister sportu Kamil Bortniczuk o doniesieniach Wirtualnej Polski na temat wiceministra w jego resorcie. Dla rodziców chorych dzieci firma Łukasza Mejzy była nadzieją, a metoda leczenia, którą oferowali jego ludzie, przedstawiana była jako jedyna szansa na życie. O tym jak ludzie Mejzy mieli oferować terapię, opowiadają kolejne rodziny.
Do osób takich jak pani Katarzyna Sokół, która cierpi na adrenoleukodystrofię, której starszy syn zmarł w wyniku tej samej choroby, młodszy jest po dwóch przeszczepach szpiku, a mąż stracił wzrok - miały trafiać oferty Łukasza Mejzy i jego współpracowników. A także do matek takich jak pani Dagmara Mędrek, która szukała pomocy dla swoich nieuleczalnie chorych dzieci.
- Ja wiedziałam od światowych ekspertów, że takiego leczenia nie ma, nie ma żadnej nadziei i nagle słowa takiej osoby po prostu mnie poraziły, że coś jest, może jest coś nowego - mówi Dagmara Mędrek.
- Nie ma nic gorszego, niż patrzeć na cierpienie, na nieszczęście własnego dziecka i nie móc mu pomóc. To jest najgorsze - wyznaje Katarzyna Sokół. Dodaje, że po tym, jak pojawiła się oferta pomocy, "obudziła się w niej nadzieja". Teraz czuje rozgoryczenie. - Ciężko jest bez emocji, bez wulgaryzmów mówić o czymś takim. Nie wyobrażam sobie, jak osoba, która zasiada w rządzie, może się bezkarnie dopuścić czegoś takiego - dodaje pani Katarzyna.
Do sprawy wiceministra sportu odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Sytuacja na pewno będzie teraz przedmiotem bardzo szczegółowych wyjaśnień związanych z weryfikacją tego, co zostało podane i sprawdzeniem tego, czy są to fakty, czy są to manipulacje - zapowiedział szef rządu.
Wiceminister sportu Łukasz Mejza nie widzi powodu, żeby podać się do dymisji. Premier Mateusz...Łukasz Mejza zostanie zdymisjonowany? Premier: sprawa będzie szczegółowo wyjaśniana
- Jego wyjaśnienia są w mojej ocenie wiarygodne, tu nie możemy mówić w żadnym wypadku o złamaniu prawa, możemy mówić ewentualnie o jakiejś odpowiedzialności moralnej. O tym, że być może część z tych chorych ludzi uzyskała nieuzasadnioną nadzieję na wyleczenie - ocenia Bortniczuk.
"Jemu włos z głowy nie spadnie"
Cena rzekomej kuracji, którą miała oferować firma Mejzy, to minimum 80 tysięcy dolarów. Jak ujawnili dziennikarze Wirtualnej Polski, oferta Vinci NeoClinic była wprost zapisana na ich ulotce. Z kolei Łukasz Mejza w swoim oświadczeniu twierdzi, że firma "nie zamierzała i nie prowadziła działalności medycznej", a jedynie miała być "biurem turystyki medycznej".
- Biuro turystyki trzeba zgłosić. Sprawdziliśmy i Łukasz Mejza nie zgłosił, więc jeśli prowadził biuro turystyki medycznej, to działał nielegalnie. Smaczku dodaje tej sprawie to, że rejestr tych biur turystycznych nadzoruje Ministerstwo Sportu - komentuje Szymon Jadczak, dziennikarz wp.pl.
Wiceminister Mejza może więc być sędzią we własnej sprawie lub może też po prostu trwać. Skąd jego siła? - Faktycznie dzisiaj na nim i na tym środowisku Republikanów wisi większość. Jemu włos z głowy nie spadnie - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Michał Wypij z Koła Parlamentarnego Porozumienie.
- Jarosław Kaczyński jest człowiekiem bez jakichkolwiek skrupułów. Dla niego ludzie pokroju pana Mejzy są nawet bardziej użyteczni, bo skoro mają jakieś skazy w życiorysie, skoro są na nich jakieś haki, to można nimi łatwiej zarządzać - uważa Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.
Pytania o to, co robiły służby, jak sprawdzały Łukasza Mejzę, zanim został wiceministrem, pozostaje bez odpowiedzi.
Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 3 lipca
Mamy początek wakacji, a politycy wszystkich partii ruszyli w Polskę. Zupełnie jak w szczycie kampanii wyborczej. W programie powiemy również o sytuacji wojennej w Ukrainie i o bezpieczeństwie nad wodą. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Politycy ruszyli w Polskę. Inflacja odmieniana przez wszystkie przypadki
Mamy początek wakacji, a politycy wszystkich partii ruszyli w Polskę. Jak gdyby to był szczyt kampanii wyborczej. Jednym z głównych tematów jest inflacja.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Rosjanie twierdzą, że zdobyli Lisiczańsk
Kijów nie potwierdza tej informacji, ale Rosjanie twierdzą, że zdobyli Lisiczańsk - miasto leżące tuż na zachód od Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Kilka innych niezależnych źródeł potwierdza, że Ukraińcy wycofali się z Lisiczańska. To oznaczałoby, że Rosjanie zdobyli cały obwód ługański.
czytaj więcej »W Dolomitach oderwał się fragment lodowca. Nie żyje 6 osób
Tragiczny wypadek we włoskich Dolomitach. Sześć osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku oderwania się fragmentu lodowca.
czytaj więcej »Polscy lekkoatleci mieli lecieć do Izraela. Spędzili 20 godzin na lotnisku
Kilkudziesięciu młodych lekkoatletów z reprezentacji Polski spędziło noc na podłodze warszawskiego lotniska. Lot do Izraela odwołano z powodu złej pogody i przeciążenia przestrzeni powietrznej. Dopiero po 20 godzinach trafili do hotelu. Problemów z lotami w wakacje jest bardzo dużo.
czytaj więcej »Ze spółek Skarbu Państwa do samorządowych. Kariera żony posła Sobolewskiego
Złote czasy zarabiania setek tysięcy złotych w Orlenie czy radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa minęły. Żona posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego musiała odejść, bo tak uznała partia. Szybko znalazła pracę w innych spółkach - samorządowych. Uchwała ograniczająca nepotyzm tam nie sięga.
czytaj więcej »Nad wodą dochodzi do wielu wypadków. Pomóc mogą stojaki życia
Każdy pomysł zwiększający bezpieczeństwo na plaży jest bezcenny. Stojak życia też. Koło ratunkowe może pomóc tonącemu, sygnały dźwiękowe i świetlne szybko pomogą wezwać pomoc. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku.
czytaj więcej »Bayraktar od Polaków dla Ukraińców. Duże zainteresowanie zrzutką w sieci
Chcieliśmy zebrać dużo pieniędzy, a nie zablokować serwery zrzutki.pl. Tak się stało, gdy po emisji "Faktów" TVN wielu widzów naraz chciało dołożyć się do Bayraktara. W sobotę na koncie było 2 miliony 300 tysięcy złotych - teraz są cztery miliony. Wpłacajmy dalej i cierpliwie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 4 lipca
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego, lokalnie ze słabymi opadami przelotnymi. Miejscami szczególnie na północy i północnym-wschodzie możliwe także pojedyncze burze. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu do 31 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, tylko podczas burz dość silny w porywach o prędkości do 60-80 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 2 lipca
Open’er Festival trzeba było przerwać z powodu groźnej burzy. Wieczorem i w nocy silnie wiało i mocno padało niemal w całej Polsce. W programie powiemy również o sytuacji w Ukrainie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Nawałnice przeszły nad Polską. Trzeba było ewakuować Open’er Festival
Open’er Festival trzeba było przerwać z powodu groźnej burzy. Wieczorem i w nocy silnie wiało i mocno padało niemal w całej Polsce. Strażacy interweniowali blisko 4000 razy - zabezpieczali zerwane dachy, usuwali powalone drzewa i wypompowywali wodę.
czytaj więcej »Konwencja PO w Radomiu. Tusk obiecał odsunięcie PiS od władzy
Skończy się PiS, skończy się drożyzna w Polsce - przekonywał Donald Tusk podczas konwencji PO w Radomiu. Inflacja, czyli wysokie ceny towarów, drożejące paliwa i energia, to był główny temat jego wystąpienia. Obiecał odsunięcie PiS od władzy i wyprowadzenie "w kajdankach" Adama Glapińskiego z NBP.
czytaj więcej »Mateusz Morawiecki skomentował konwencję PO. "Tusk znaczy bieda"
Dziennikarze nawet nie zdążyli zapytać premiera o komentarz do konwencji Platformy Obywatelskiej. Mniej więcej dwie godziny po niej Mateusz Morawiecki sam odniósł się do wystąpienia Donalda Tuska w Radomiu.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Rosjanie kontynuują bombardowanie miast
Nie ma dnia, żeby rosyjskie pociski nie spadały na ukraińskie miasta i cele bez żadnego znaczenia militarnego. Rosjanie zaatakowali bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym, ciężkie walki toczą się wokół Lisiczańska.
czytaj więcej »"Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową"
Zobowiązanie wobec Brukseli było bezdyskusyjne - rząd zmieni przepisy i odblokuje budowę farm wiatrowych. Termin właśnie minął. Jest projekt, ale rząd wciąż się nim nie zajął. Dlaczego? Bo sprzeciwia się nie kto inny jak Zbigniew Ziobro i jego partia. Oni chcą stawiać na węgiel.
czytaj więcej »