Nie ma chętnych
Brak chętnych na rządowe dotacje. "W czasach niepewnych ludzie po prostu oszczędzają"
Są duże pieniądze do wzięcia i poważne argumenty do działania, ale brakuje chętnych. Chodzi o wymianę zatruwających powietrze pieców, w których ludzie palą czym popadnie. Samorządowcy zachęcają, dopłacają i pomagają przygotować wnioski. Efekty często się prawie żadne.
Dwa miliony złotych z Unii Europejskiej do rozdania od ręki, po 10 tysięcy na rękę. Nie ma chętnych.
- Trzeba wykonać jakąś pracę jakąś uświadamiającą, żeby też jednak ludziom wytłumaczyć, dlaczego trzeba się modernizować - uważa Adam, mieszkaniec miasta Świeradów-Zdrój.
Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego udowodnili, że na pyły zawieszone można...Krakowscy uczeni odkryli, że smog może wywoływać alergię
Każdego roku, statystycznie, z powodu smogu umiera w Świeradowie-Zdroju pięć osób. - Jeżeli zabiera rocznie życie pięciu osobom, z których na pewno kilka po takiej likwidacji kotłów kopciuchów uratujemy, to czy mogą być jakiekolwiek argumenty, żeby tego nie robić? - pyta retorycznie prof. Piotr Kleczkowski z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej.
Smog zabija Polaków
Komisję Nadzwyczajną do spraw Klimatu w Senacie martwią twarde dane. Z powodu smogu umiera rocznie około 49 tysięcy Polaków. Na COVID-19 zmarło w zeszłym roku 38 tysięcy Polaków. Z badań przeprowadzonych w Niemczech wynika, że zmarłych na COVID-19 byłaby o jedną trzecią mniej, gdyby nie smog.
- (Smog - przyp. red.) jest również na 10 liście najbardziej kancerogennych czynników, więc mówimy tutaj o wpływie czynnika zewnętrznego, na który mamy wpływ - podkreśla senator PO Beata Małecka-Libera.
Do tej pory w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze udało się wyeliminować około 74 tysięcy kopciuchów. Według planu powinno to być już ponad 10 razy więcej.
Ale piec to nie jedyna rzecz do wymiany, jeżeli chcemy mówić o skutecznej termomodernizacji. - Remont kotłowni, wymiana instalacji grzewczej i grzejników w całym mieszkaniu to mogą być koszty od kilkunastu tysięcy złotych w górę - ocenia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Kwestia pieniędzy
Smog dusi już kolejny dzień. We wtorek dopuszczalne normy zdecydowanie zostały przekroczone...Smog nad Polską. Bardzo zła jakość powietrza w wielu częściach kraju
- Ludzie żyją w czasach niepewnych i po prostu oszczędzają - zauważa Wojciech Cielecki, urzędnik w Urzędzie Miasta Świeradowa-Zdroju.
We wtorek mija też termin na składanie przez banki ofert na tanie kredyty dla tych, którzy zechcą jednak w walkę o ratowanie klimatu zainwestować.
- Czyli dotacja, która będzie uzyskana z wojewódzkiego funduszu, będzie wykorzystana na częściową spłatę kapitału w ramach udzielonego kredytu z banku - tłumaczy Paweł Mirowski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Trzeba przełamać opór nie tylko w Świeradowie-Zdroju. W Radomsku na 7,5 tysiąca kopciuchów wymieniono rok temu tylko cztery.
W najbliższych tygodniach ma ruszyć nowa kampania edukacyjna. - Nieważne, kto ma jakie poglądy polityczne, wszyscy oddychamy tym samym powietrzem - zaznacza Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Burmistrz Świeradowa-Zdroju ma wyjście awaryjne. Już zamówił dron z aparaturą pomiarową - taki, jaki mają w Pabianicach. Dron namierza kopciuchy i do takiego domu puka Straż Miejska, która może wystawić mandat w wysokości pięćset złotych.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- "Mamy do czynienia z atakiem smogu"
- Drastyczny wzrost liczby zgonów w minionym roku. Doradca prezydenta: może jest niedobrze ze zdrowotnością społeczeństwa
- Rosną stężenia szkodliwych pyłów. Na Śląsku normy przekroczone o kilkaset procent
- Kraków jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast. Kolejny etap walki o powietrze
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 4 marca
Pierwszy przypadek zakażenie SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Co wiemy po upływie tego czasu? W programie powiemy również o konflikcie wokół unijnego Funduszu Odbudowy, o spadku liczby urodzeń w Polsce, a także o operacji kręgosłupa w asyście robota. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek SARS-CoV-2. W szpitalach znów zaczyna brakować miejsc
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15250 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 289 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. W czwartek również mija dokładnie rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Od tego czasu wiele się zmieniło, między innymi opracowano szczepionki, ale za to ich dystrybucja jest trudniejsza niż można było to zakładać. Mniejsze dostawy wymuszają zmiany w programie szczepień.
czytaj więcej »Mija rok od pierwszego przypadku SARS-CoV-2 w Polsce. Jak zmieniło się życie "pacjenta zero"?
Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce wykryto dokładnie rok temu. Od tamtego dnia życie pana Mieczysława Opałki zmieniło się na zawsze.
czytaj więcej »Kaczyński liczy na to, że PO poprze unijny budżet. Opozycja stawia warunki
Po niemal sześciu latach rządów dla PiS to wyjątkowa sytuacja, że do przegłosowania w Sejmie ustawy gwarantującej Polsce unijne środki na obudowę gospodarki, konieczne może być poparcie opozycji. Opozycja mówi "tak", ale stawia warunki.
czytaj więcej »Prawnicy krytykują zapowiedź premiera. "Mistyfikacja na użytek polityczny"
Premier Mateusz Morawiecki chce, by Trybunał Konstytucyjny zabrał głos po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego Polski. Jak zapowiada rzecznik rządu, chodzi o kwestię kompleksowego rozstrzygnięcia kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją. Prawnicy krytykują ruch premiera.
czytaj więcej »Teksas i Missisipi znoszą restrykcje. Biden: neandertalskie myślenie
Gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie obostrzeń wprowadzonych w walce z pandemią COVID-19 w ich stanach. Decyzje gubernatorów spowodowały frustrację w Białym Domu. - Ostatnie, czego nam trzeba, to myślenie neandertalczyka - skomentował prezydent USA Joe Biden.
czytaj więcej »Pierwsza podróż po uziemieniu. Boeing 737 MAX wraca do lotów w Polsce
Do tej pory to był najsłynniejszy nielatający samolot na świecie, a to za sprawą katastrof w Indonezji i Etopii, po których wszystkie Boeingi 737 MAX zostały uziemione na niemal dwa lata. Teraz boeingi wracają do latania, ale dzieje się to w czasie dużego kryzysu branży lotniczej.
czytaj więcej »W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. "To tendencja długofalowa"
Jeżeli typowym modelem polskiej rodziny będzie "dwa plus jeden", to będzie nas coraz mniej. Ale może być jeszcze gorzej. Są obawy, że Polska zmierza w stronę "dwa plus jeden", gdzie "jeden" oznacza psa lub kota.
czytaj więcej »"My asystujemy robotowi". Tak wygląda chirurgia przyszłości
W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie została przeprowadzona pierwsza operacja kręgosłupa z asystą robota. Placówka już planuje zakup kolejnego robota, który ma zająć się operacjami czaszki i mózgu.
czytaj więcej »"Nieprzypadkowe" miejsce konferencji polityków PO
Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w czwartek konferencję prasową na jednej z warszawskich stacji Orlenu. Zaapelowali do rządu o podjęcie działań na rzecz obniżki cen benzyny. Kilka lat temu przed tą samą stacją występowali politycy obecnie rządzącej partii.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 5 marca
W piątek w kraju wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Fakty z 3 marca
W dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe, tak szybko wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. W programie powiemy również o ruchach opozycji w sprawie Daniela Obajtka, a także o zmianach w emeryturach, jakie wprowadza rząd Mateusza Morawieckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń. W dziewięciu województwach ruszą szpitale tymczasowe
W środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 15 tysięcy nowych zachorowań na COVID-19. W wielu szpitalach wolnych łóżek covidowych po prostu już nie ma. W dziewięciu województwach uruchomione zostaną szpitale tymczasowe.
czytaj więcej »"Nasi koalicjanci wykonują czasem gesty nieracjonalne". Politycy PiS mówią o "granicach cierpliwości"
Jarosław Kaczyński wezwał Zbigniew Ziobrę do lojalności - prezes PiS oczekuje, że Solidarna Polska poprze unijny fundusz odbudowy. Bez poparcia Solidarnej Polski PiS będzie musiało liczyć na głosy opozycji.
czytaj więcej »