Fakty - oglądaj online

"Uczucie zemsty zniszczyło uczucie miłości". Psycholodzy komentują sprawę 5-letniego Dawida

Sekcja zwłok 5-letniego Dawida ma się odbyć w poniedziałek. Ma ona odpowiedzieć na pytanie, jak zginął chłopczyk z Grodziska Mazowieckiego. Ta tragedia zmusza do refleksji, bo jest kolejnym przykładem tego, że do bardzo wielu przypadków przemocy dochodzi na łonie rodziny.

Ciało dziecka w zbiorniku pod Pruszkowem. Wciąż wiele znaków zapytania

Koniec nadziei, ale nie koniec śledztwa. Policja odnalazła ciało poszukiwanego 5-letniego Dawida,...

ZOBACZ RAPORT: POSZUKIWANIA 5-LETNIEGO DAWIDA

Dziesięć dni poszukiwań. Największa akcja poszukiwawcza w historii polskiej policji. Ciało dziecka policja znalazła koło zbiornika wodnego obok węzła Pruszków. Najprawdopodobniej należało ono do Dawida.

Dziesiątki teorii, domysłów i spekulacji. Rozwiązanie okazało się tragicznie proste: - Motyw, który wytworzył się w relacji mąż-żona - ocenia socjolog Paweł Moczydłowski, były dyrektor generalny Służby Więziennej.

To nie było porwanie, nie okup, nie mafia i nie wywiezienie za granicę. To konflikt w rodzinie. Dawida zabiło to, co było mu najbliższe.

- 90 procent zabójstw to są tak zwane zabójstwa domowe - przypomina były policjant Dariusz Nowak. - To jest ta bomba atomowa o potwornym ładunku, która jest w rodzinach - dodaje Paweł Moczydłowski.

Problemy ojca

Zakończyły się poszukiwania Dawida, ale śledztwo trwa. Na poniedziałek zaplanowana jest sekcja zwłok dziecka. Przed śledczymi teraz ustalenie przyczyny śmierci i motywu zbrodni. To układanka, na której początku może być miłość, a na końcu nienawiść. - Czasami konflikty rodzinne rodzą w człowieku takie emocje, że wydaje się, że nie ma innego rozwiązania niż ostateczne - komentuje psycholog sądowy Teresa Gens.

Ojciec Dawida, który popełnił samobójstwo, miał wiele problemów. - Dezorganizacja rodziny z jednej strony, z drugiej strony długi - zauważa kryminolog prof. Brunon Hołyst.

Prokuratura: ustalenia wskazują, że to ciało Dawida. W poniedziałek sekcja zwłok

Wstępne ustalenia prokuratury wskazują, że ciało chłopca odnalezione w sobotę w okolicy...

Żona wyprowadziła się od ojca Dawida, zabrała dziecko, chciała rozwodu. Mężczyzna miał problem z hazardem, a do tego żona oskarżała go o psychiczne znęcanie się nad nią. Jedno małżeństwo już mu nie wyszło - pierwsza żona z pierwszym dzieckiem wyjechała z Polski. Niepowodzenia życiowe nagle się skumulowały.

- Jego życie w jakiś sposób legło w gruzach, ale chciał też zniszczyć wszystko, co z tym jego życiem się łączyło - ocenia Dariusz Nowak.

Ukryte uczucia

Ojciec Dawida zaczął wszystkich wokół obwiniać o swoje porażki. - Zaczął w pewnym momencie karać innych - stwierdził Paweł Moczydłowski. - Myślenie jest wtedy bardzo zawężone. Wszystkie procesy poznawcze są wtedy skupione na tym planie. Dochodzi do takiego zawężenia suicydalnego, samobójczego - opisuje Teresa Gens.

Na pierwszym planie dla Ojca Dawida mogła pojawić się zemsta. - Uczucie zemsty zniszczyło uczucie miłości - jak powiedział prof. Brunon Hołyst. - Jeśli ja nie mogę być z tobą, to nie będzie również nasz syn, który nas łączy - opisuje takie rozumowanie psycholog Adrianna Sobol.

- Osoba, która jest skłonna i zdolna do znęcania się nad własną żoną, wykazuje agresję psychiczną, być może i fizyczną, jest zdolna do innych czynów - ocenia z kolei psychiatra Jerzy Pobocha.

To, że sąsiad uśmiecha się w windzie i zawsze mówi "dzień dobry", nie mówi o nim całej prawdy.

- Konflikt w rodzinie jest rzeczą naturalną, nie należy się go wstydzić. Można się komunikować z otoczeniem, z rodziną, to nie jest wstyd - mówi Paweł Moczydłowski.

- Społeczeństwo musi się nauczyć, że w pewnych sytuacjach trzeba te emocje wytłumić, ewentualnie poradzić się psychologa, jak postępować - ocenia Jerzy Pobocha.

Foto: tvn24.pl Zaginięcie Dawida godzina po godzinie

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix