Fakty - oglądaj online

"Uczucie zemsty zniszczyło uczucie miłości". Psycholodzy komentują sprawę 5-letniego Dawida

Sekcja zwłok 5-letniego Dawida ma się odbyć w poniedziałek. Ma ona odpowiedzieć na pytanie, jak zginął chłopczyk z Grodziska Mazowieckiego. Ta tragedia zmusza do refleksji, bo jest kolejnym przykładem tego, że do bardzo wielu przypadków przemocy dochodzi na łonie rodziny.

Ciało dziecka w zbiorniku pod Pruszkowem. Wciąż wiele znaków zapytania

Koniec nadziei, ale nie koniec śledztwa. Policja odnalazła ciało poszukiwanego 5-letniego Dawida,...

ZOBACZ RAPORT: POSZUKIWANIA 5-LETNIEGO DAWIDA

Dziesięć dni poszukiwań. Największa akcja poszukiwawcza w historii polskiej policji. Ciało dziecka policja znalazła koło zbiornika wodnego obok węzła Pruszków. Najprawdopodobniej należało ono do Dawida.

Dziesiątki teorii, domysłów i spekulacji. Rozwiązanie okazało się tragicznie proste: - Motyw, który wytworzył się w relacji mąż-żona - ocenia socjolog Paweł Moczydłowski, były dyrektor generalny Służby Więziennej.

To nie było porwanie, nie okup, nie mafia i nie wywiezienie za granicę. To konflikt w rodzinie. Dawida zabiło to, co było mu najbliższe.

- 90 procent zabójstw to są tak zwane zabójstwa domowe - przypomina były policjant Dariusz Nowak. - To jest ta bomba atomowa o potwornym ładunku, która jest w rodzinach - dodaje Paweł Moczydłowski.

Problemy ojca

Zakończyły się poszukiwania Dawida, ale śledztwo trwa. Na poniedziałek zaplanowana jest sekcja zwłok dziecka. Przed śledczymi teraz ustalenie przyczyny śmierci i motywu zbrodni. To układanka, na której początku może być miłość, a na końcu nienawiść. - Czasami konflikty rodzinne rodzą w człowieku takie emocje, że wydaje się, że nie ma innego rozwiązania niż ostateczne - komentuje psycholog sądowy Teresa Gens.

Ojciec Dawida, który popełnił samobójstwo, miał wiele problemów. - Dezorganizacja rodziny z jednej strony, z drugiej strony długi - zauważa kryminolog prof. Brunon Hołyst.

Prokuratura: ustalenia wskazują, że to ciało Dawida. W poniedziałek sekcja zwłok

Wstępne ustalenia prokuratury wskazują, że ciało chłopca odnalezione w sobotę w okolicy...

Żona wyprowadziła się od ojca Dawida, zabrała dziecko, chciała rozwodu. Mężczyzna miał problem z hazardem, a do tego żona oskarżała go o psychiczne znęcanie się nad nią. Jedno małżeństwo już mu nie wyszło - pierwsza żona z pierwszym dzieckiem wyjechała z Polski. Niepowodzenia życiowe nagle się skumulowały.

- Jego życie w jakiś sposób legło w gruzach, ale chciał też zniszczyć wszystko, co z tym jego życiem się łączyło - ocenia Dariusz Nowak.

Ukryte uczucia

Ojciec Dawida zaczął wszystkich wokół obwiniać o swoje porażki. - Zaczął w pewnym momencie karać innych - stwierdził Paweł Moczydłowski. - Myślenie jest wtedy bardzo zawężone. Wszystkie procesy poznawcze są wtedy skupione na tym planie. Dochodzi do takiego zawężenia suicydalnego, samobójczego - opisuje Teresa Gens.

Na pierwszym planie dla Ojca Dawida mogła pojawić się zemsta. - Uczucie zemsty zniszczyło uczucie miłości - jak powiedział prof. Brunon Hołyst. - Jeśli ja nie mogę być z tobą, to nie będzie również nasz syn, który nas łączy - opisuje takie rozumowanie psycholog Adrianna Sobol.

- Osoba, która jest skłonna i zdolna do znęcania się nad własną żoną, wykazuje agresję psychiczną, być może i fizyczną, jest zdolna do innych czynów - ocenia z kolei psychiatra Jerzy Pobocha.

To, że sąsiad uśmiecha się w windzie i zawsze mówi "dzień dobry", nie mówi o nim całej prawdy.

- Konflikt w rodzinie jest rzeczą naturalną, nie należy się go wstydzić. Można się komunikować z otoczeniem, z rodziną, to nie jest wstyd - mówi Paweł Moczydłowski.

- Społeczeństwo musi się nauczyć, że w pewnych sytuacjach trzeba te emocje wytłumić, ewentualnie poradzić się psychologa, jak postępować - ocenia Jerzy Pobocha.

Foto: tvn24.pl Zaginięcie Dawida godzina po godzinie

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 20 stycznia

  Fakty z 20 stycznia

  Dwaj amerykańscy kongresmeni apelują do Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy wprowadzającej nowe kary dyscyplinarne dla sędziów. W programie powiemy także, jak na słowa Andrzeja Dudy o sędziach zareagowali sami sędziowie i profesorowie prawa, a także o tym, jakie konsekwencje dla Polski może mieć brak śniegu w zimie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

  Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

  Projekt ustawy zgłoszony przez posłów z klubu PiS, który zakłada między innymi nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, to "zagrożenie dla niezależności sądownictwa". Wiele razy słyszeliśmy ostatnio te słowa o "ustawie represyjnej", i to w wielu językach. Tym razem to dwaj amerykańscy kongresmeni napisali do prezydenta Andrzeja Dudy. Oni też ocenili ten projekt jako "krok wstecz" dla Polski. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki tak to skomentował: "kiwamy w tej sprawie głową i wzruszamy ramionami. No bo co, mamy na to odpowiadać?".

  czytaj więcej »
 • Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

  Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

  Szóstka dzieci i jedna wielka rodzinna tragedia. Dzieci były niedożywione i bite tak, że dwoje z nich trafiło do szpitala. Sześciolatek ma złamaną rękę, siedmiolatek - nogę. Pijany ojciec usłyszał zarzuty, za które grozi 10 lat więzienia. Rodzina miała założoną "niebieską kartę", przydzielonych kuratorów i nadzór Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

  czytaj więcej »
 • "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

  "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

  Sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie do Sejmu, by zobaczyć listy poparcia do nowej KRS. Na drodze chciał mu stanąć prezes sądu Maciej Nawacki, ale bezskutecznie. Listy poparcia wyrokiem sądu mają być jawne. Pytanie, kto poparł sędziego Nawackiego, wydaje się wyjątkowo ciekawe, bo znane są nazwiska wyłącznie tych, którzy wycofali swoje poparcie. Wśród nich są sędzie Anna Pałasz i Katarzyna Zabuska, które w rozmowie z "Faktami" TVN po raz pierwszy mówią o całej sprawie.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

  Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

  We wtorek będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 4 stopni Celsjusza na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h, zachodni.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 19 stycznia

  Fakty z 19 stycznia

  Robert Biedroń rozpoczyna wyścig o fotel prezydenta Polski, a Andrzej Duda przemawia przed górniczą Solidarnością. W programie powiemy także o drzewach niezgody w Poznaniu, pornografii w internecie, do której dostęp mają dzieci i udanym teście rakiety Falcon 9. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

  Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

  Od konwencji w Słupsku Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę jako kandydat Lewicy. Mieszkańcom małych miast i miejscowości mówił, że nadszedł czas na dumę i wybór między cywilizacją pogardy a cywilizacją godności. Obiecał zmiany w budowie mieszkań, ochronie zdrowia, emeryturach i sądownictwie. Przede wszystkim jednak to, że będzie prezydentem mediatorem, niezależnym i aktywnym.

  czytaj więcej »
tvnpix