Nowe święto i mnóstwo wątpliwości. To również święto ONR

22.02.2019 | Nowe święto i mnóstwo wątpliwości. To również święto ONR
22.02.2019 | Nowe święto i mnóstwo wątpliwości. To również święto ONR
Paweł Płuska | Fakty TVN
22.02.2019 | Nowe święto i mnóstwo wątpliwości. To również święto ONRPaweł Płuska | Fakty TVN

Sejm przyjął w piątek ustawę, która ustanawia dzień 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Opozycja pyta, czy to są wolne żarty, bo w tym dniu swoje święto obchodzi też ONR.

Historia uchwalania tego święta jest trochę jak historia Polski - zagmatwane początki, trudne losy i pytań bez liku.

Pierwsze, podstawowe, dotyczy tego, czy rzeczywiście to, co będziemy świętować, to był chrzest Polski.

- Nie było czegoś takiego jak chrzest Polski - mówi mediewista Łukasz Kozak. - Był chrzest księcia Mieszka - tłumaczy. - Trudno mówić o tym, żeby wtedy była Polska. Było państwo Mieszka - dodaje.

- Dzięki źródłom wiemy niewątpliwe o chrzcie Mieszka, czy możemy na tej podstawie mówić o chrzcie Polski, nie wiem - wyjaśnia inny mediewista, Łukasz Modelski.

Inne rocznice

Niewiele wiadomo o chrzcie Mieszka. Czy odbył się na Ostrowie Lednickim czy gdzie indziej? Z czyich rąk? Teraz dochodzi kolejne pytanie.

- 14 kwietnia 1934 roku powstała partia ONR - przypomina poseł PO Cezary Grabarczyk.

Narodowcy natychmiast zarzuty odrzucili i sami zauważyli, że proponowany przez PO 15 kwietnia też może się kojarzyć z czymś innym niż chrzest. - 15 kwietnia powstało SLD - zauważa poseł Robert Winnicki, członek Ruchu Narodowego.

Wątpliwości zasadniczo można mieć do sensu całego świętowania. Teoretycznie chodziło o to, by to nowe święto Polaków jednoczyło, a praktycznie mamy jednoczenie przez podział. Zamiast świętowania chrztu, wyszła godna czasów Mieszka bitwa.

- A może dlatego, że w roku 1191 (15 kwietnia - przyp. red.) król niemiecki Henryk VI (posłowi pomyliło się, powiedział: ósmy - przyp. red.) Hohenstauf został w Rzymie koronowany na cesarza niemieckiego, może to chcecie świętować? - pytał poseł PiS Dariusz Piontkowski posłów opozycji, którzy chrzest chcieli świętować piętnastego kwietnia. Posłowie opozycji zrezygnowali.

Padł też pomysł, by było to święto ruchome - jak Wielkanoc. Jest to w całej sprawie mocno prawdopodobne, że Mieszko został ochrzczony w Wielką Sobotę. W 966 toku przypadała ona 14 kwietnia.

Ostateczna data

Ostatecznie jednak będzie to święto 14 kwietnia, ale takie trochę połowiczne. - Nie będzie to dzień wolny od pracy - tłumaczy poseł Kukiz'15 Piotr Apel. Będziemy świętowali symbolicznie.

Łukasz Kozak, historyk średniowiecza, przypomina, co o chrzcie Mieszka pisał w swoich kronikach biskup Thietmar z Merseburga. - Czeska księżniczka po prostu go (Mieszka - przyp. red.) odstawiła od łoża jako poganina, że ona z poganinem spać nie będzie, wobec tego on się chrzcił z miłości.

Niezależnie od wszelkich skojarzeń za niespełna dwa miesiące po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzone Święto Chrztu Polski.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS