Worki na śmieci będą znakowane? Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami

09.06.2020 | Worki na śmieci będą znakowane? Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami
09.06.2020 | Worki na śmieci będą znakowane? Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
09.06.2020 | Worki na śmieci będą znakowane? Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniamiDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Ministerstwo Klimatu pracuje nad rozwiązaniami, które pomogłyby skuteczniej kontrolować kto segreguje śmieci. O zmiany w przepisach proszą samorządy i mieszkańcy. Głównie dlatego, że w blokach odpowiedzialność finansowa za brak segregacji jest zbiorowa.

Segregacja odpadów to obecnie obowiązek każdego. Niezależnie od tego, czy to śmietnik w domu jednorodzinnym, czy w bloku.

Jednak z wywiązywaniem się z tego obowiązku bywa różnie. Część osób nie przestrzega zasady segregacji śmieci, a w blokach odpowiedzialność jest zbiorowa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli w śmietniku odpady nie są segregowane, to opłata za ich wywóz może być nawet czterokrotnie wyższa niż opłata za usunięcie śmieci segregowanych. Stawki ustalają samorządy.

Na przykład w Warszawie za wywóz śmieci niesegregowanych każdy właściciel mieszkania musi zapłacić 130 złotych miesięcznie. W Krakowie, Poznaniu czy Katowicach to koszt około 40 złotych miesięcznie.

- Problem pojawia się wszędzie tam, gdzie mieszkania są wynajmowane. Tam nie ma tego poczucia więzi i odpowiedzialności, że współprzyczyniamy się do tego jak gospodaruje cała wspólnota odpadami - twierdzi Andrzej Springer ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".

Prace w resorcie

Mieszkańcy apelują do samorządów o obniżenie stawek, a samorządowcy zwracają się do Ministerstwa Klimatu, by znaleźć sposób na sprawdzenie, kto odpady segreguje.

Dlatego w resorcie powstaje projekt takiej kontroli.

- (Samorządowcy - przyp. red.) proszą nas o to, by wprowadzić takie rozwiązanie, które umożliwi zgodne z prawem wprowadzenie na przykład znakowania worków na śmieci za pomocą naklejek z kodem kreskowym. Kod byłby przypisany do poszczególnego mieszkańca - wyjaśnia Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu.

Wspomniany kod lokator będzie naklejał na worku ze śmieciami. Naklejka będzie jednocześnie kluczem do śmietnika. Tak oznakowane odpady będą wywożone z osiedli.

Samorządowcy i resort myślą też nad innymi rozwiązaniami, które pomagałyby skuteczniej identyfikować osoby, które śmieci nie segregują. Wśród nich pojawiają się propozycje instalowania monitoringu w zsypach czy śmietnikach.

- Mówimy tutaj o szeregu rozwiązań, które doprowadzą w ostatnim stanie do tego, że Kowalski zapłaci mniej za odbiór odpadów - dodaje Brzózka.

Część gmin, na własną rękę, już wprowadziła programy pilotażowe. Testowano indywidualne kody kreskowe, jednak nie wszędzie się to sprawdziło.

Brakowało ludzi, którzy mieliby kontrolować odpady. Protestowali też sami mieszkańcy.

- Nie chcieli być oceniani pod kątem tego, jakie odpady gromadzą - tłumaczy Paweł Adamczyk z wydziału gospodarki komunalnej urzędu miasta w Szczecinie.

Te protesty mieszkańców pojawiały się jednak jeszcze przed drastycznymi podwyżkami opłat za wywóz odpadów niesegregowanych.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS