Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN
  • Polskie redakcje apelują o dopuszczenie dziennikarzy na obszary objęte stanem wyjątkowym
  • Uchwały "anty-LGBT" nie zostały uchylone. Sejmiki miały czas do wtorku

"Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez neo-KRS, jest niebezpieczne dla obywateli"

Nie będę orzekał z sędzią, który nie ma prawa orzekać - tłumaczy sędzia Piotr Gąciarek, mówiąc o osobie, która została powołana na urząd sędziego na wniosek nowej KRS. Także Europejski Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dostrzega problemy w polskiej procedurze powoływania sędziów - głównym zarzutem jest to, że ogromna większość członków Krajowej Rady Sądownictwa to nominaci polityczni, w tym wszyscy członkowie sędziowie.

Sędzia Piotr Gąciarek powiedział "dość" - nie będzie orzekał z sędziami powoływanymi na wniosek nowej KRS, bo europejskie trybunały nie uznały jej za gwaranta niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. - Nie będę tego bezprawia legalizował - tłumaczy Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

"Niepokorny" sędzia miał zostać odsunięty od orzekania. Nie został, sprzeciwił się prezes sądu

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik chciał odsunięcia...

Sędzia Piotr Gąciarek został ukarany przez prezesa sądu nominowanego przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Nie może orzekać przez 30 dni. Dołączył zatem do sędziów Tulei i Juszczyszyna, których władza też odsunęła od orzekania. To samo spotkało sędziego Adama Synakiewicza z Częstochowy, który uchylił wyrok niższej instancji, bo w składzie znajdował się tzw. neo sędzia. - Nie ma prawa nikt zawieszać sędziów za to, że oni wykonują orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - mówi Dariusz Mazur, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

- To trzeba powstrzymać. Ta pseudoreforma doszła do ściany - uważa Piotr Gąciarek.

Kolejni sędziowie odmawiają orzekania z sędziami powołanym na wniosek "neo-KRS" - czyli Krajowej Rady Sądownictwa, w której członków sędziów wybrał Sejm, a nie - jak to było przed zmianami wprowadzonymi przez PiS - sędziowie.

- Nie tylko w ramach solidarności z osobami zawieszonymi, ale także w zgodzie z własnym sumieniem i wiedzą prawniczą. Nie powinniśmy tworzyć orzeczeń, które wywołują bezprawie - wyjaśnia Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Sędziowie przywołują orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał wadliwość nowej KRS i nakazał wypłacenie odszkodowania polskiej adwokatce. - Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez "neo-KRS", jest niebezpieczne dla obywateli - ostrzega Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Jacek Tyszka odmawia sądzenia z nominatami nowej KRS. Jego przełożony uważa, że "zrzekł się urzędu"

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Jacek Tyszka odmówił zasiadania w składzie sędziowskim razem z...

Zawieszanie sędziów za stosowanie się do wyroków europejskich trybunałów ma już swoje konsekwencje. Polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską z powodu sporu o praworządność.

Niezależność wymiaru sprawiedliwości jest kluczowa. Sędziowie nie zamierzają się cofnąć - mimo szykan, które ich spotykają. Stawką - jak mówią - jest obecność Polski w Unii Europejskiej. - Stawka jest naprawdę wysoka, że my będziemy w tej wspólnocie prawnej europejskiej, którą spaja jakiś system praworządności, prawa do niezależnego sądu, albo będziemy w jakiejś ciemnej dziurze - mówi Piotr Gąciarek.

"Brukselska okupacja"

Przedstawiciele władzy kontynuują kwestionowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - Teraz żądają od nas, że mamy uznać wyższość prawa europejskiego nad prawem Polski. Jak nie, to zostaniemy ukarani. Jak Polska nie padnie na kolana i nie stanie się pewnym landem, to będziemy karani. Mamy zrezygnować z naszej suwerenności - stwierdził na antenie radia RMF FM Marek Suski, poseł PiS.

Najwyższym prawem w Polsce jest konstytucja. Zgodnie z nią umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeśli ustawy nie da się pogodzić z umową. PiS stara się wmawiać, że jest inaczej. - Suski niczego nie robi bez zgody albo poduszczenia Kaczyńskiego - przekonuje Radosław Sikorski, eurodeputowany PO.

Marek Suski nie wycofał się ze słów o "brukselskiej okupacji" - porównania członkostwa Polski w UE do okupacji hitlerowskiej. Takie zawoalowane sugestie i oskarżenia nie wprost są groźne. Wysokie poparcie dla członkostwa w Unii nie jest dane raz na zawsze.

- Mówienie tym językiem o Unii Europejskiej jest po pierwsze kłamstwem, po drugie głupotą, a po trzecie zohydza tę Unię Europejską w oczach ludzi, którzy może mniej się na tym znają, czyli to jest budowanie takiego podglebia do myślenia "a właściwie po co nam ta Unia" - twierdzi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Będąc poza Unią, władza mogłaby kontrolować sądy i orzeczenia wydawane przez sędziów. Będąc w Unii, politycy nie mają do tego prawa. Członkostwo w Unii Europejskiej jest dobrowolne.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix