Fakty - oglądaj online

"Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"

Miały być strefy bez LGBT, mogą być strefy bez pieniędzy. Unijna komisarz do spraw równości poinformowała, że gminy, które przyjęły uchwały łamiące unijne wartości, nie dostaną funduszy w ramach programu "Partnerstwo Miast". To może być też zapowiedź możliwych problemów dla rządu, bo jak się okazuje - w Unii Europejskiej jest związek między pieniędzmi a zasadami.

W środę przez kilka minut konferencję prasową kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości wstrzymał dźwięk kościelnego dzwonu. Minister Zbigniew Ziobro uznał to za znak. - Symboliczne bicie dzwonu wobec próby narzucenia Polsce ideologii LGBT - powiedział.

Może to być również symbol ostatniego dzwonka dla samorządów, chcących przyjąć uchwały anty-LGBT.

We wtorek unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała, że pieniędzy na lokalne projekty nie dostanie sześć polskich miast, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBT" lub pisane przez Ordo Iuris samorządowe karty praw rodzin.

"Wartości i prawa podstawowe UE muszą być szanowane przez państwa członkowskie i władze państwowe. Z tego powodu 6 wniosków o partnerstwo miast dotyczących polskich władz, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBTI" lub "prawach rodzin" zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz Helena Dalli.

Foto: https://twitter.com/helenadalli Wpis komisarz ds. równości

"Działanie bezzasadne"

Do decyzji Komisji Europejskiej, która została przekazana przez unijną komisarz, odniósł się Zbigniew Ziobro. Według ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego decyzja ta jest działaniem "bezzasadnym i bezprawnym".

- Zwrócimy się do pana premiera (Mateusza Morawieckiego - przyp. red.), żeby podjął zdecydowane działania wobec Komisji Europejskiej, aby takie akty bezprawia ze strony Komisji nie były podejmowane - zapowiedział.

Komitet, który jest odpowiedzialny za przyznawanie funduszy, odmówił ich sześciu polskim miastom, powołując się na zasadę niedyskryminacji. - Zachodziło podejrzenie, że część obywateli, którzy chcieliby wziąć udział w takim czy innym programie, mogłaby nie mieć do niego dostępu - wyjaśnił Bartosz Zadura, rzecznik Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

- Komisja Europejska przeszła od słów do czynów. Ta decyzja potwierdza, że nie ma miejsca w porządku prawnym Unii Europejskiej na uchwały samorządów państwa członkowskiego, które dyskryminują wybraną grupę obywateli - podkreśliła Milena Adamczewska-Stachura z zespołu do spraw równego traktowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Osiem pomysłów z Polski

Na projekty w ramach programu "Partnerstwo Miast" Komisja Europejska przyznała łącznie ponad dwa miliony euro środków unijnych. Wśród 127 wybranych pomysłów na integrację mieszkańców - osiem jest z Polski.

Pokłosie uchwał anty-LGBT. KE odmawia dotacji polskim samorządom

Sześć polskich miast nie otrzyma wsparcia na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo...

Gmina Zator w Małopolsce otrzymała pieniądze, by ugościć swoich - jak zaznacza burmistrz - przyjaciół ze Słowacji, Rumunii, Czech i Węgier.

- Bywały takie lata, że tych mieszkańców jechał od nas pełen autobus albo z Węgier przyjeżdżał pełen autobus. Teraz przewidujemy udział 15-osobowej delegacji z Węgier. To są często ludzie sztuki, artyści. Często my też korzystamy z tego, że poznajemy ich kulturę i folklor - mówił burmistrz Zatora Mariusz Makuch.

Żaden autobus nie przyjedzie zaś do Tuchowa. To miasto, gdzie została przyjęta uchwała anty-LGBT i które ubiegało się o środki z UE, ale ich nie dostało.

- Nie mamy oficjalnego pisma, ani stanowiska Komisji Europejskiej. Niemniej jednak poinformowałam radnych o tym, że nie mamy środków - powiedziała burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Do krajów Wspólnoty za fundusze przyznane w ramach unijnego programu mieszkańcy z miast takich jak Zator jadą z ciekawością. Jak twierdzi burmistrz Mariusz Makuch podczas takich wyjazdów można wiele się nauczyć.

Z kolei Zbigniew Ziobro z krajów Unii Europejskiej przywiózł własne wspomnienie. - Zakazuje się bicia dzwonów na wieżach kościelnych, ponieważ to jest nadmierny hałas rzekomo, który zakłóca spokój lokalnej społeczności, przynajmniej tak twierdzą urzędnicy. Na szczęście jeszcze jesteśmy w kraju, w którym tego rodzaju ograniczeń póki co nie ma - mówił minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Słowa ministra padły w podkarpackiej Nowej Dębie, która ma swoją uchwałę przeciw LGBT.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix