"Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"

29.07.2020 | "Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"
29.07.2020 | "Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
29.07.2020 | "Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Miały być strefy bez LGBT, mogą być strefy bez pieniędzy. Unijna komisarz do spraw równości poinformowała, że gminy, które przyjęły uchwały łamiące unijne wartości, nie dostaną funduszy w ramach programu "Partnerstwo Miast". To może być też zapowiedź możliwych problemów dla rządu, bo jak się okazuje - w Unii Europejskiej jest związek między pieniędzmi a zasadami.

W środę przez kilka minut konferencję prasową kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości wstrzymał dźwięk kościelnego dzwonu. Minister Zbigniew Ziobro uznał to za znak. - Symboliczne bicie dzwonu wobec próby narzucenia Polsce ideologii LGBT - powiedział.

Może to być również symbol ostatniego dzwonka dla samorządów, chcących przyjąć uchwały anty-LGBT.

We wtorek unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała, że pieniędzy na lokalne projekty nie dostanie sześć polskich miast, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBT" lub pisane przez Ordo Iuris samorządowe karty praw rodzin.

"Wartości i prawa podstawowe UE muszą być szanowane przez państwa członkowskie i władze państwowe. Z tego powodu 6 wniosków o partnerstwo miast dotyczących polskich władz, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBTI" lub "prawach rodzin" zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz Helena Dalli.

Wpis komisarz ds. równościhttps://twitter.com/helenadalli

"Działanie bezzasadne"

Do decyzji Komisji Europejskiej, która została przekazana przez unijną komisarz, odniósł się Zbigniew Ziobro. Według ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego decyzja ta jest działaniem "bezzasadnym i bezprawnym".

- Zwrócimy się do pana premiera (Mateusza Morawieckiego - przyp. red.), żeby podjął zdecydowane działania wobec Komisji Europejskiej, aby takie akty bezprawia ze strony Komisji nie były podejmowane - zapowiedział.

Komitet, który jest odpowiedzialny za przyznawanie funduszy, odmówił ich sześciu polskim miastom, powołując się na zasadę niedyskryminacji. - Zachodziło podejrzenie, że część obywateli, którzy chcieliby wziąć udział w takim czy innym programie, mogłaby nie mieć do niego dostępu - wyjaśnił Bartosz Zadura, rzecznik Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

- Komisja Europejska przeszła od słów do czynów. Ta decyzja potwierdza, że nie ma miejsca w porządku prawnym Unii Europejskiej na uchwały samorządów państwa członkowskiego, które dyskryminują wybraną grupę obywateli - podkreśliła Milena Adamczewska-Stachura z zespołu do spraw równego traktowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Osiem pomysłów z Polski

Na projekty w ramach programu "Partnerstwo Miast" Komisja Europejska przyznała łącznie ponad dwa miliony euro środków unijnych. Wśród 127 wybranych pomysłów na integrację mieszkańców - osiem jest z Polski.

Gmina Zator w Małopolsce otrzymała pieniądze, by ugościć swoich - jak zaznacza burmistrz - przyjaciół ze Słowacji, Rumunii, Czech i Węgier.

- Bywały takie lata, że tych mieszkańców jechał od nas pełen autobus albo z Węgier przyjeżdżał pełen autobus. Teraz przewidujemy udział 15-osobowej delegacji z Węgier. To są często ludzie sztuki, artyści. Często my też korzystamy z tego, że poznajemy ich kulturę i folklor - mówił burmistrz Zatora Mariusz Makuch.

Żaden autobus nie przyjedzie zaś do Tuchowa. To miasto, gdzie została przyjęta uchwała anty-LGBT i które ubiegało się o środki z UE, ale ich nie dostało.

- Nie mamy oficjalnego pisma, ani stanowiska Komisji Europejskiej. Niemniej jednak poinformowałam radnych o tym, że nie mamy środków - powiedziała burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Do krajów Wspólnoty za fundusze przyznane w ramach unijnego programu mieszkańcy z miast takich jak Zator jadą z ciekawością. Jak twierdzi burmistrz Mariusz Makuch podczas takich wyjazdów można wiele się nauczyć.

Z kolei Zbigniew Ziobro z krajów Unii Europejskiej przywiózł własne wspomnienie. - Zakazuje się bicia dzwonów na wieżach kościelnych, ponieważ to jest nadmierny hałas rzekomo, który zakłóca spokój lokalnej społeczności, przynajmniej tak twierdzą urzędnicy. Na szczęście jeszcze jesteśmy w kraju, w którym tego rodzaju ograniczeń póki co nie ma - mówił minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Słowa ministra padły w podkarpackiej Nowej Dębie, która ma swoją uchwałę przeciw LGBT.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość miało hasło: "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS