Fakty - oglądaj online

 • Foto: Piotr Nowak / PAP | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
 • Nowe czerwone i żółte strefy w Polsce. Wciąż trwa walka z SARS-CoV-2
 • Dyscyplinarka za prośbę do OBWE? Zastępca rzecznika dyscyplinarnego chce wziąć na celownik 1273 sędziów

Ponad 109 miliardów złotych na minusie. Czeka nas zaciskanie pasa?

Po zrównoważonym budżecie nie ma śladu. Jest tylko ślad po epidemii. W czwartek rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na rok 2020, a w nim deficyt przekraczający 109 miliardów złotych. Przez koronawirusa wpływy spadły, a wydatki poszybowały w górę.

"Jest duży strach. Ludzie boją się utraty pracy". Właśnie teraz posłowie podnieśli sobie pensje

Według ministra finansów - możliwe, że zmagamy się teraz z największym kryzysem w historii wolnej...

Przyjęty w czwartek przez rząd projekt nowelizacji budżetu przewiduje, że w 2020 roku deficyt budżetowy wyniesie ponad 109 miliardów złotych. Wcześniej planowano, że budżet będzie zrównoważony.

Dodatkowo przyjęło założenia dotyczące PKB i inflacji. Produkt krajowy brutto ma w tym roku spaść o 4,6 procent. Z kolei inflacja ma wynieść 3,3 procent.

- Nie możemy przekroczyć 109 miliardów złotych, ale to nie znaczy, że to będzie 109 miliardów - wyjaśnia minister finansów Tadeusz Kościński.

Tymczasem politycy opozycji twierdzą, że takie są skutki sytuacji, gdy wzrost opiera się na konsumpcji i transferach socjalnych, a nie inwestycjach. Przypominają również, że tegoroczny deficyt budżetowy to nie jest cały dług.

- Jak do 110 miliardów dodamy 134 miliardy obligacji wyemitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju i przez Bank Gospodarstwa Krajowego to znaczy, że deficyt państwa w tym roku wniesie ponad 240 miliardów złotych - zwraca uwagę była wiceminister finansów, posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Pojawiają się zatem pytania: czy zostaną podniesione podatki, wprowadzone nowe daniny, a przede wszystkim jak rząd zamierza zasypać ten gigantyczny dół finansowy?

Ministerstwo Finansów chce rozkręcić gospodarkę w taki sposób, by zwiększyć zarobki, co przyczyni się do zwiększenia konsumpcji. - Kupujemy więcej, zarabiamy więcej, więcej podatków płacimy i to nam pokryje z czasem ten deficyt - wyjaśnia mechanizm minister finansów.

Dane GUS

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu. Deficyt na poziomie 100 miliardów złotych

Z przyjętego przez rząd projektu nowelizacji tegorocznego budżetu wynika, że deficyt budżetowy w...

Ekonomiści w kwestii deficytu budżetowego są podzieleni. Część z nich przypomina, że za wcześnie na optymizm. Natomiast inni są zdania, że rząd w nowelizacji budżetu i tak przyjął mocno pesymistyczny scenariusz.

- Realizacja tego deficytu będzie prawdopodobnie mniejsza. Wydaje się, że tutaj Ministerstwo Finansów zagrało va banque, bo postawiło na dosyć niską prognozę PKB, bo mimo wszystko 4,6 procent jest niską prognozą - ocenia Piotr Bartkiewicz, ekonomista banku PEKAO S.A.

Z opublikowanych 14 sierpnia danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w drugim kwartale z powodu pandemii i czasowego zamrożenia wielu gałęzi gospodarki odnotowaliśmy załamanie PKB, w stosunku do pierwszego kwartału.

Jednak nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące produkcji przemysłowej dają nadzieję. Wynika z nich, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła w ujęciu rocznym o 1,1 procenta, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3,4 procenta.

Według części ekonomistów ta poprawa w produkcji i sprzedaży może być złudna. Pytanie tylko, czy to nie jest wyłącznie efekt tak zwanego odroczonego popytu i co z inflacją?

- Zakładamy wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach o 3 procent, a inflacja jest powyżej 3 procent - to znaczy, że będziemy zarabiali mniej, a to przełoży się na nasze zakupy i to będzie miało wpływ na dalsze osłabienie tempa wzrostu - uważa dr Edyta Wojtyla, prodziekan do spraw dydaktyki​​ Wydziału Finansów i Bankowości z Wyższej Szkoły Bankowości w Poznaniu.

Spośród wszystkich państw Unii Europejskiej w lipcu gorzej niż w Polsce, z punktu widzenia wzrostu cen, było tylko na Węgrzech - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Inflacja może być korzystna dla budżetu, bo dzięki niej rosną wpływy podatkowe, ale na dłuższą metę ma negatywny wpływ.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 10 maja

  Fakty z 10 maja

  Szczepienia przeciw COVID-19 przyspieszają - eksperci podkreślają, że trzeba zacząć przekonywać do szczepień. W programie powiemy również o konferencji Joe Bidena z prezydentami państw wschodniej flanki NATO, a także o tym, jak rząd promuje unijny fundusz odbudowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"

  "Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"

  W poniedziałek w Rumunii doszło do spotkania państw grupy B9 z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych i Sekretarza Generalnego NATO. Spotkanie miało charakter hybrydowy - prezydenci Polski i Rumunii spotkali się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy brali udział w spotkaniu w formule online.

  czytaj więcej »
 • "W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany"

  "W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany"

  - W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany, na czele którego stoi pan feudalny i nazywa się Bogdan Święczkowski - tak w "Faktach po Faktach" TVN24 oceniła Katarzyna Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Prokuratura Krajowa, na której czele stoi Bogdan Święczkowski, żąda od Katarzyny Kwiatkowskiej przeprosin i wpłaty 250 tysięcy złotych na Caritas za wypowiedzi udzielone w innym wywiadzie.

  czytaj więcej »
 • Podatnik potrójnie płaci za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. "To jest kuriozum"

  Podatnik potrójnie płaci za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. "To jest kuriozum"

  Z publicznych pieniędzy idą środki na policję, której kilkudziesięciu funkcjonariuszy pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego, na subwencję dla PiS, z której utrzymywana jest prywatna ochrona prezesa PiS, a także na Służbę Ochrony Państwa, która domu wicepremiera jednak nie pilnuje, choć mogłaby do tego być oddelegowana. Policja twierdzi, że nie pilnuje domu wicepremiera, tylko jest w jego okolicy z innych powodów, aczkolwiek też związanych z osobą Jarosława Kaczyńskiego. Cały Reportaż Piotra Świerczka i Grzegorza Łakomskiego w TVN24 o 20:30 oraz w TVN24 GO.

  czytaj więcej »
 • Na Wzgórzu Świątynnym doszło do starcia Palestyńczyków i policji. Ponad 300 osób rannych

  Na Wzgórzu Świątynnym doszło do starcia Palestyńczyków i policji. Ponad 300 osób rannych

  Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie w poniedziałek rano doszło do starcia Palestyńczyków z policjantami. Palestyńczycy rzucali w funkcjonariuszy kamieniami, zaś policja odpowiadała granatami hukowymi, gumowymi kulami i gazem łzawiącym. Walki przeniosły się także do środka meczetu Al-Aksa. Ponad 300 Palestyńczyków i ponad 20 policjantów zostało rannych. Gniew Palestyńczyków wywołał plan wysiedlenia palestyńskich rodzin z terenów we wschodniej części Jerozolimy, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.

  czytaj więcej »
 • Kobieta dwa razy złamała zasady izolacji domowej. Usłyszała wyrok skazujący

  Kobieta dwa razy złamała zasady izolacji domowej. Usłyszała wyrok skazujący

  Karolina L. była zakażona koronawirusem i dwa razy wyszła na zakupy. Złamała zasady izolacji domowej i za to w areszcie spędziła już pięć miesięcy. W poniedziałek kobieta usłyszała wyrok: rok więzienia w zawieszeniu na rok. Prokuratura przeprowadziła drobiazgowe śledztwo. Dzięki monitoringowi ustalono, że Karolina L. miała kontakt z ponad 30 osobami. Dziesięć z tych osób trafiło na kwarantannę i ma dostać od Karoliny L. po 150 złotych zadośćuczynienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na wtorek 11 maja

  Prognoza pogody na wtorek 11 maja

  We wtorek na ogół słonecznie. Nieco chmur na zachodzie kraju. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 28 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach osiągający prędkość do 40-60 km/h, południowo-wschodni.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 9 maja

  Fakty z 9 maja

  9 maja, w rocznicę podpisania Deklaracji Schumana, obchodzony jest Dzień Europy. Z tej okazji 21 prezydentów państw członkowskich Unii Europejskiej napisało wspólny list. W programie także komentarze po sobotniej emisji reportażu "Mafijny boss i afera w Ministerstwie Finansów", a także o szczepieniu alergików. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • "Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"

  "Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"

  21 prezydentów państw członkowskich UE, w tym Andrzej Duda, pozytywnie wypowiedziało się o projekcie europejskim w Dniu Europy, który obchodzony jest 9 maja. To wyjątkowa sytuacja, bo politycy obozu rządzącego o Unii Europejskiej często mówią źle. Spadek zaufania Polaków do UE widać w badaniach Komisji Europejskiej. - Gdyby PiS porządził jeszcze kilka lat i mielibyśmy przeprowadzić referendum, tak jak Wielka Brytania, to obawiałabym się o jego wynik - komentuje posłanka PO Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • "Żyjemy w patologicznym państwie PiS-u"

  "Żyjemy w patologicznym państwie PiS-u"

  Reportaż "Superwizjera" TVN opisał działalność Jana L., jednego z najbardziej tajemniczych polskich przestępców. W tej sprawie jest niemal wszystko, co groźne - mafia, kradzieże, przemyt, pranie brudnych pieniędzy i niezliczone przekręty, a do tego mocne powiązania z władzą i praktycznie bezkarność.

  czytaj więcej »
tvnpix