Rocznica 4 czerwca z udziałem Cichanouskiej i wpis Terleckiego: "powinna szukać pomocy w Moskwie"
4 czerwca 1989 roku odbyły się przełomowe wybory, w których demokratyczna opozycja złamała monopol komunistycznej władzy. 32 lata później w Warszawie odsłonięto nowy pomnik Solidarności. W uroczystości wzięła udział przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Wicemarszałek Sejmu i szef Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki napisał na Twitterze, że powinna szukać pomocy w Moskwie.
Cztery oryginalne betonowe płyty Muru Berlińskiego zostały wykorzystane w budowie odsłoniętego w piątek w Warszawie pomniku Solidarności.
- Cała Polska walczyła o to, żebyśmy mogli za jakiś czas mieć wolne wybory. To wszyscy zapracowaliśmy, jako Polacy, na to - przypomniała Henryka Krzywonos-Strycharska, działaczka opozycji w PRL.
Żelazna kurtyna nadal dzieli Wschód i Zachód. Nie przypadkiem w Warszawie pojawiła się 4 czerwca Swiatłana Cichanouska, przywódczyni białoruskiej opozycji. Odsłonięcie pomnika to gest solidarności z Białorusią, gdzie po zeszłorocznych gigantycznych manifestacjach władze stosują represje wobec opozycji. Niczym władze PRL w czasie stanu wojennego. Cichanouska, która według białoruskiej opozycji wygrała wybory prezydenckie w sierpniu 2020 roku, jest w Polsce traktowana jak prezydent elekt, który nie może objąć władzy.
- 4 czerwca 1989 roku w Polsce został położony kres dyktaturze i to jest ten cel, który przyświeca również mojemu krajowi - powiedziała Swiatłana Cichanouska.
Swiatłana Cichanouska mieszka na uchodźstwie w Wilnie. Podczas każdej podróży jest ściśle chroniona. - Polska może być przykładem, jak powinny działać kraje na znak solidarności z Białorusią - oświadczyła liderka białoruskiej opozycji.
- Jest w interesie Rzeczypospolitej Polskiej, aby za naszą wschodnią granicą było państwo suwerenne, niepodległe - stwierdził prezydent Andrzej Duda.
Pseudo-wywiad z Ramanem Pratasiewiczem
Na Białorusi strach zmienia człowieka w zaszczute zwierzę - mówią opozycjoniści, którym udało się..."Tam zostały moje koty". Białoruskie dzieci marzą o Łukaszence w więzieniu
- Mam nadzieję, głęboką nadzieję, że wspólnie obronimy dobre imię Polski, również Polaków na Białorusi, i że nikt nigdy nie podzieli narodu białoruskiego i narodu polskiego - oświadczyła Anna Paniszewa, jedna z uwolnionych działaczek.
W pseudo-wywiadzie wyemitowanym przez białoruską telewizję państwową aresztowany dziennikarz Raman Pratasiewicz powiedział, że białoruską opozycję wspierają zagraniczne służby, mówił o Litwie i Polsce. Padły też zaskakujące słowa o Łukaszence.
- W wielu momentach on postępował, przepraszam za takie wyrażenie, jak człowiek z żelaznymi jajami - powiedział Pratasiewicz i dodał, że bezwarunkowo szanuje Alaksandra Łukaszenkę. Na nadgarstkach opozycjonisty widoczne były rany po kajdankach.
- Raman jest zakładnikiem, Raman jest jeńcem i po prostu mówi to, co mu każą i tyle. Widać ślady po torturach - skomentował Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji "Białoruski Dom" w Warszawie.
Na nagraniu Pratasiewicz raz się śmieje, raz płacze i obiecuje wszystko naprawić. Opozycjoniści mówią, że podczas przesłuchań służby często wykorzystują różne substancje.
- Z aresztowanymi działy się dziwne rzeczy. Mieli dziury w pamięci, albo znienacka myśleli sobie "och, jacy mili ludzie, chętnie sobie z nimi porozmawiam" - powiedział Alaksandr Atroszczienkau, Białorusin mieszkający w Polsce.
- Mama Ramana, moja żona Natalia, bardzo ciężko przeżyła to, co zobaczyła. Nie jest w stanie mówić - oświadczył Dzmitry Pratasiewicz, ojciec Ramana Pratasiewicza.
Pratasiewicz trafił do aresztu w Mińsku po tym, jak władze Białorusi zmusiły do lądowania samolot pasażerski, którym leciał. Zachód nazwał to aktem terroryzmu państwowego. Od północy Unia Europejska wprowadza całkowity zakaz przelotu i lądowania dla białoruskich samolotów.
Wpis Ryszarda Terleckiego
Po spotkaniu Swiatłany Cichanouskiej z prezydentem Andrzejem Dudą i po tym, jak wzięła ona udział w odsłonięciu nowego pomnika Solidarności w Warszawie, na koncie społecznościowym szefa Klubu Parlamentarnego PiS, wicemarszałka sejmu Ryszarda Terleckiego, pojawił się wpis.
"Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - brzmi jego treść.
Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Sprowadzone do Polski działaczki z Białorusi zabrały głos
- MSZ: Trzy działaczki Związku Polaków na Białorusi sprowadzone do Polski
- "Musimy walczyć o wolne media". Polscy dziennikarze pikietowali przed ambasadą Białorusi
- Łukaszenka rozprawia się z mediami. Portal TUT.by zablokowany, jest też nowa ustawa
- Strajk głodowy w Warszawie. Jego cel to walka z reżimem na Białorusi
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 12 sierpnia
Zatrucie Odry to temat numer jeden. Premier Morawiecki zdymisjonował szefa Wód Polskich oraz głównego inspektora ochrony środowiska. W programie powiemy również o sytuacji wokół zaporoskiej elektrowni atomowej, a także o oburzającej treści podręcznika do HiT-u. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Odra zatruta, polskie służby bezradne. "System ma drastycznie niskie kary"
Niemieccy naukowcy w pobranych próbkach ze skażonej Odry wykryli rtęć. Polskie władze twierdzą, że rtęci nie wykryto. Po ponad dwóch tygodniach od pierwszych doniesień o śniętych rybach w Odrze wciąż nie wiadomo, co zatruło rzekę. Cokolwiek to jest, dotarło już do Szczecina.
czytaj więcej »Premier zdymisjonował szefa Wód Polskich i głównego inspektora ochrony środowiska
Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Ma to związek z sytuacją na Odrze. Organy państwa i urzędy ponad dwa tygodnie nie robiły niemal nic w sprawie katastrofy ekologicznej. Samorządowcy, lokalni działacze i posłowie alarmowali i prosili o interwencje. Bez skutku. Dopiero teraz władza próbuje reagować.
czytaj więcej »GUS: inflacja w lipcu wyniosła 15,6 procent rok do roku. Najbardziej podrożał opał
Inflacja w lipcu wyniosła 15,6 procent rok do roku, jak wynika z ostatecznych danych GUS. Wstępne dane wskazywały na wynik 15,5 procent. Najbardziej rosną ceny opału i to powód do niepokoju przed zimą. Prezydent Andrzej Duda w piątek podpisał ustawę o dodatku węglowym, rząd ma pomóc także innym odbiorcom ciepła.
czytaj więcej »Prezydent Zełenski: nikt dotąd nie wykorzystywał elektrowni atomowej do grożenia całemu światu
Rosjanie po raz kolejny ostrzelali okolice Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Europie. Przy tym rosyjska armia wykorzystuje obiekt jako bezpieczną kryjówkę dla pojazdów wojskowych i składów z amunicją. Według Kijowa Rosjanie podłożyli w kluczowych miejscach elektrowni ładunki wybuchowe.
czytaj więcej »Podręcznik do HiT-u przekonuje, że dzieci poczęte metodą in vitro się niewarte miłości
Znowu jest głośno o podręczniku do historii i teraźniejszości. Tym razem za sprawą fragmentu, w którym autor sugeruje, że metoda in vitro to "hodowla ludzi". Stawia też przy tym pytanie: "kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?". Do kontrowersyjnego fragmentu odniosło się Ministerstwo Edukacji i Nauki, ale także rodzice i politycy opozycji.
czytaj więcej »Tramwaj ciągnął czterolatka po torach kilkaset metrów. Dziecko nie przeżyło
Czteroletni chłopiec zginął w dramatycznym wypadku w Warszawie. Chciał wysiąść z tramwaju, gdy drzwi przycięły mu nogę. Zanim motorniczy zorientował się, co się stało, tramwaj przejechał kilkaset metrów.
czytaj więcej »Czwarta dawka szczepionki na COVID-19 dla medyków. Minister zdrowia podał szczegóły
Już w przyszłym tygodniu czwartą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 będą mogli zaszczepić się pracownicy medyczni. Od lipca czwartą dawkę mogą przyjmować seniorzy i osoby z obniżoną odpornością.
czytaj więcej »W autobusie przewrócił się wózek z dzieckiem. 21-latek pobił kierowcę
21-latek zaatakował kierowcę autobusu miejskiego w Jeleniej Górze. Kopał i uderzał w drzwi kabiny, aż udało mu się je sforsować. Wcześniej podczas jazdy przewrócił się niezabezpieczony wózek z dzieckiem. Atak pasażera został zarejestrowany przez kamerę monitoringu w autobusie. Mężczyzna został zatrzymany.
czytaj więcej »"Czas wracać do domu". Ukraina zrobiła klip dla rosyjskich turystów na Krymie
Po tym, jak na Krymie doszło do eksplozji w bazie lotniczej, ukraiński resort obrony opublikował specjalny klip. W tle kłęby dymu nad bazą, na pierwszym planie uciekający turyści. Oraz przesłanie do turystów: wracajcie do domu.
czytaj więcej »Fakty z 11 sierpnia
Tony śniętych ryb są wyławiane z Odry, a służby wciąż nie wiedzą, co i kto za to odpowiada. W programie powiemy również o spotkaniach liderów opozycji z wyborcami, o ukraińskiej kontrofensywie, o brakach kadrowych w szkołach, a także o pomniku klaczy Piłsudskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »"Rząd nie zadziałał". Odra jest zatruta, a organy państwa nie mają nic do powiedzenia
Kolejne tony śniętych ryb są wyławiane z Odry. Pierwsze sygnały o katastrofie ekologicznej pojawiły się już dwa tygodnie temu. Głos w sprawie dopiero w czwartek zabrał premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział, że "truciciele nie pozostaną bezkarni". Minister obrony wysłał nad Odrę wojsko, ale wciąż nie wiadomo, co i kto odpowiada za zatrucie rzeki.
czytaj więcej »Jarosław Kaczyński przerwał objazd po kraju, ale nie liderzy opozycji
Przewodniczący PO Donald Tusk mówi o katastrofie ekologicznej nad Odrą, Szymon Hołownia o seniorach w trudnej sytuacji finansowej, a politycy Lewicy o drożyźnie. Liderzy opozycji nie boją się spotkań otwartych - w przeciwieństwie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który objazd po kraju przerwał.
czytaj więcej »W kraju same problemy, a Sejm ma wakacje. Opozycja apeluje, żeby wrócić do pracy
Opozycja chce pilnego posiedzenia Sejmu w sprawie nadchodzącego sezonu grzewczego. Jednak premier nie widzi takiej potrzeby. Rząd nie bierze odpowiedzialności za wysokie ceny energii. Mateusz Morawiecki boi się tylko, że kontrolowany przez opozycję Senat coś popsuje.
czytaj więcej »Rząd przestał walczyć o środki na KPO. "Zrobiliśmy wszystko, co było wymagane"
Politycy Zjednoczonej Prawicy uważają, że Polska spełniła warunki do wypłaty środków z unijnego funduszu odbudowy. Izba Dyscyplinarna została zlikwidowana, ale nie rozwiało to obaw, że politycy wciąż mają nieproporcjonalny wpływ na sądownictwo. W dalszym ciągu większość członków Krajowej Rady Sądownictwa powołują posłowie, a minister sprawiedliwości jednocześnie szefuje prokuraturze.
czytaj więcej »