Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
 • "Wspólna Polska". Rafał Trzaskowski wystartował z nowym ruchem społecznym
 • Papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka
Pytania bez odpowiedzi

Roman Giertych "przez ostatnich wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy"

Czy Roman Giertych symulował? Czy prokuratura faktycznie postawiła mu zarzuty? W sprawie znanego adwokata są nowe wątki i ciekawe pytania. Czy CBA szukało taśmy i co na tej taśmie może być? Prokurator nie odpowiada. Mówi za to, co postanowił.

Ta sprawa budziłaby mniej wątpliwości, gdyby prokurator odpowiedział na pytania. Jednak nie odpowiedział. Nim oddalił się od wielu dziennikarzy, mających wiele pytań, powiedział tylko kilka zdań na temat samego Romana Giertycha.

- Zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w wysokości pięciu milionów złotych, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi - poinformował Jacek Motawski, prokurator regionalny w Poznaniu.

- My to postanowienie będziemy skarżyć. Złożymy zażalenie - przekazał Jakub Wende, obrońca Romana Giertycha.

Pytania o skuteczne przedstawienie zarzutów Romanowi Giertychowi

Co dalej z mecenasem Romanem Giertychem? Prokuratura nie wniosła o areszt tymczasowy, ale...

Gdyby Roman Giertych nie mógł być już adwokatem - nawet przez jakiś czas - to największy polityczny rywal Jarosława Kaczyńskiego straciłby adwokata. Donald Tusk to nie jest jedyny znany klient Romana Giertycha.

Gerald Birgfellner za jego pośrednictwem domagał się zapłaty za pracę przy planach dwóch wież Jarosława Kaczyńskiego. W tej sprawie były taśmy.

Tak samo, jak w sprawie, gdy szef Komisji Nadzoru Finansowego sugerował Leszkowi Czarneckiemu, że może uniknąć utraty banku za zatrudnienie odpowiedniego człowieka za duże pieniądze.W tej sprawie ujawnione zostało jedno nagranie, a było coś więcej. Mówił o tym sam Roman Giertych. Dzień przed inną rozprawą Leszka Czarneckiego oficerowie CBA weszli i do kancelarii, i do domu jego adwokata.

- Byli zainteresowani nośnikami, które mogły zawierać pliki z nagraniami - relacjonowała Barbara Giertych, żona Romana Giertycha.

Niewygodny dla władzy

W piątek wieczorem bliska współpracowniczka Zbigniewa Ziobry z Prokuratury Krajowej wysłała wiadomość, że w ocenie prowadzących czynności procesowe, Roman G. rozpoczął symulowanie braku świadomości.

- Czynność została wykonana w sytuacji, w której nasz klient pozostawał bez świadomości, czyli krótko mówiąc, nawet nie wiedział, że są mu przedstawiane zarzuty - zapewniał Jakub Wende.

Nikt poza PiS-em nie zna tak Jarosława Kaczyńskiego, jak jego były koalicjant i wicepremier w jego rządzie. Nikt nie jest teraz większym krytykiem prezesa PiS-u. Nikt nie reprezentuje tylu ludzi, którzy uważają się za ofiary tej władzy i samego Jarosława Kaczyńskiego.

Jest opinia lekarska w sprawie przesłuchania Romana Giertycha

Poznańska prokuratura otrzymała opinię lekarską zezwalającą na przesłuchanie Romana Giertycha....

Niewiele ponad tydzień po objęciu przez Jarosława Kaczyńskiego nadzorem resortów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Roman Giertych został zatrzymany przez CBA. W takim momencie wiceminister kontrolujący służby specjalne nawiązuje do serialu o Hansie Klossie, pisząc "nie z nami te numery" i też sugeruje, że Roman Giertych symulował.

- Roman Giertych, który konsekwentnie przez ostatnie wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy, jest w ten haniebny sposób za to dziś karany - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z KP Koalicji Polskiej, Unii Europejskich Demokratów.

Brak świadomości

- Jeżeli słyszymy, że Roman Giertych czasem jest przytomny, na przykład jak się spotyka z przedstawicielami Rzecznika Praw Obywatelskich, a jeśli się spotyka z prokuratorem to traci przytomność, to rzeczywiście można się zastanawiać nad tym, czy nie są wprowadzane w błąd poważne organa państwa polskiego - mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego z KP PiS.

W tej sprawie biegli prokuratury - najpierw bez kontaktu z pacjentem - wydali jedną opinię, a później ją zmienili i to też dzisiaj powinna wyjaśnić prokuratura, ale nie wyjaśniła.

- Może uczestniczyć w czynnościach procesowych, ale tylko w szpitalu. Nie może być transportowany i w żaden sposób nie może być izolowany, co wykluczało możliwość złożenia wniosku o tymczasowe aresztowanie - mówi Jakub Wende.

CBA działało wczoraj w taki sposób w sprawie, która rozgrywała się w latach 2010-2014. Zarzuty byłoby łatwiej ocenić, gdyby prokurator odpowiedział na pytania ich dotyczące. Ale nie odpowiedział.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 czerwca

  Fakty z 15 czerwca

  Premier Mateusz Morawiecki chce w środę w Sejmie przedstawić informację na temat "cyberataków na Polskę". Posłowie w parlamencie muszą stawić się osobiście, bo zdalny udział w niejawnym posiedzeniu będzie niemożliwy. W programie także o wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, o wniosku Czechów do TSUE w sprawie kar dla Polski, a także o poniedziałkowym meczy reprezentacji na Euro 2020. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Spór w sprawie kopalni Turów wciąż trwa. Czesi poinformowali, że wysłali do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o milionowe kary dla Polski za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla w kopalni. Polski rząd zapowiada, że w tym tygodniu wyśle do Pragi delegację ministrów. We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdjęła z porządku obrad informację o sytuacji w kopalni Turów, co skończyło się awanturą i słowami o "mentalności zdrajców".

  czytaj więcej »
 • Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  W poniedziałek Polska przegrała swój pierwszy mecz na Euro 2020 ze Słowacją. Szanse na wyjście z grupy znacząco spadły. W drugim meczu biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią, która w pierwszym swoim spotkaniu na Euro 2020 bezbramkowo zremisowała ze Szwecją. Polacy zagrają z Hiszpanami w najbliższa sobotę. Start spotkania planowany jest na godzinę 21.

  czytaj więcej »
 • Brytyjski rząd opóźnia zniesienie restrykcji

  Brytyjski rząd opóźnia zniesienie restrykcji

  Nie będzie planowanego na 21 czerwca całkowitego zniesienia restrykcji w Wielkiej Brytanii. Premier Boris Johnson wstrzymuje luzowanie pandemicznych obostrzeń na cztery tygodnie. Wszystko przez wariant Delta, który jest bardziej zakaźny niż pierwotna wersja SARS-CoV-2 i odpowiedzialny za ponowny wzrost zakażeń na Wyspach.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 16 czerwca

  Prognoza pogody na środę 16 czerwca

  W czwartek będzie pogodnie, tylko na południu i południowym-wschodzie kraju wystąpią zachmurzenia i przelotne opady deszczu. Niewykluczone burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Kaszubach i Suwalszczyźnie, 25 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 26 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr wschodni i północny będzie słaby i umiarkowany.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 czerwca

  Fakty z 14 czerwca

  Starcie o fotel prezydenta miasta Rzeszowa już w pierwszej turze wygrał kandydat opozycji Konrad Fijołek, co odbiło się szerokim echem w polityce. W programie powiemy również o szczegółach porozumienia Jarosława Kaczyńskiego z Pawłem Kukizem, o szczycie NATO, a także o młodym geniuszu z Lublina. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Rzeszów zdecydował. Konrad Fijołek wybrany prezydentem miasta

  Rzeszów zdecydował. Konrad Fijołek wybrany prezydentem miasta

  Nie będzie wyborczej dogrywki w Rzeszowie. Konrad Fijołek w starciu o fotel prezydenta zdobył ponad 56 procent głosów, Ewa Leniart niespełna 24 procent, Marcin Warchoł ponad 10 procent, a Grzegorz Braun ponad 9 procent. To wielki sukces opozycji i porażka Prawa i Sprawiedliwości, bo w czasie kampanii wyborczej do Rzeszowa przyjeżdżali politycy obozu rządzącego z wielkimi obietnicami i rządowymi pieniędzmi.

  czytaj więcej »
 • Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego

  Kiedy inni mówią "klęska prawicy", wiceprezes Solidarnej Polski dostrzega coś pozytywnego

  W wyborach na prezydenta miasta Rzeszowa już w pierwszej turze zwyciężył kandydat opozycyjny Konrad Fijołek. Oboje kandydatów Zjednoczonej Prawicy sromotnie przegrało. W obozie rządzącym nie milkną komentarze o dzwonku alarmowym i klęsce prawicy, ale wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik stwierdził, że skoro ich kandydat zdobył ponad 10 procent głosów, to na takie same poparcie może liczyć jego partia w wyborach parlamentarnych.

  czytaj więcej »
 • Kaczyński i Kukiz ogłosili szczegóły porozumienia. "Liczę na owocną współpracę"

  Kaczyński i Kukiz ogłosili szczegóły porozumienia. "Liczę na owocną współpracę"

  Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński w poniedziałek na wspólnej konferencji przedstawili szczegóły dotyczące porumienienia w sprawie współpracy programowej. Kukiz i jego trzej posłowie poprą ustawy dotyczące Polskiego Ładu. W zamian partia władzy poprze inicjatywy Kukiz'15 między innymi o sędziach pokoju i ustawę antykorupcyjną. W sytuacji konfliktu z Porozumieniem Jarosława Gowina dla PiS-u liczy się każdy głos.

  czytaj więcej »
tvnpix