Rok szkolny w czasie pandemii. Samorządy i nauczyciele mają sporo wątpliwości

10.08 | Rok szkolny w czasie pandemii. Samorządy i nauczyciele mają sporo wątpliwościtvn24

1 września co do zasady szkoły mają zostać otwarte. W razie zagrożenia epidemicznego placówki zamykał będzie samorząd. Samorządy, nauczyciele i rodzice czekają na rozporządzenie ministra edukacji, które ureguluje funkcjonowanie szkół w czasie pandemii. Na razie jest wiele niewiadomych.

Zdjęcie wykonane przez uczennicę szkoły średniej w amerykańskim stanie Georgia wywołało burzę. Pokazuje tłum jej kolegów i koleżanek na szkolnym korytarzu bez masek i zachowanego dystansu. Dziewczyna za jego opublikowanie została przez szkołę zawieszona.

- Odnoszę wrażenie, że wielu nauczycieli mnie popiera, wiedzą bowiem, że chodzenie w tej chwili do szkoły jest niebezpieczne - oceniła Hannah Watters, uczennica liceum North Paulding.

Tego właśnie boi się przed nowym rokiem szkolnym wielu uczniów i nauczycieli nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Tego boi się dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

- Moje przesłanie jest bardzo jasne: trzeba tłumić, tłumić, i jeszcze raz tłumić wirusa. Jeśli skutecznie go wyeliminujemy, możemy bezpiecznie otworzyć szkoły - oświadczył Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W ramach tłumienia polski rząd nakazuje uczniom ciągle dezynfekować dłonie, wietrzyć pomieszczenia, na wf-ie unikać sportów kontaktowych, a na wszystkich lekcjach i przerwach - większych skupisk. Łatwiej to powiedzieć, niż zrobić.

- Jest podwójny rocznik, przypominam, w liceach. Tam się nie da, żeby były małe grupy, bo tam były i tak bardzo duże klasy i była dwu-, trzyzmianowość. Tego się nie da po prostu zrobić realnie. W niektórych szkołach jest to po prostu niemożliwe - uważa Dariusz Kulma, nauczyciel matematyki i zdobywca tytułu "Nauczyciel Roku 2008".

Pytania nauczycieli

Młodzież i dzieci jednak mają wrócić do szkół w Polsce od 1 września, podobnie jak w większości krajów zachodnich. Ostateczne decyzje w Niemczech podejmą poszczególne landy, a w Ameryce - władze stanowe.

Wiele zależy od rozmieszczenia ognisk epidemii. Generalnie fala zakażeń nie opada. W poniedziałek odnotowano w Polsce kolejne 619 przypadków COVID-19. Jeżeli dojdzie do zakażeń uczniów, całe klasy znajdą się w kwarantannie.

- Nie chcielibyśmy, aby uczniowie tracili zajęcia, przy czym proszę pamiętać, że w takich wypadkach sytuacja będzie się kończyła na tygodniu czy dwóch - ocenił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Problem polega na tym, że zajęcia zdalne mieliby poprowadzić nauczyciele, którzy też znajdą się w kwarantannie.

- Nawet jeżeli mówimy o wykluczeniach czy wyłączeniach wtedy, kiedy będzie kwarantanna, to pamiętajmy, że ci ludzie uczą jednak też w różnych placówkach edukacyjnych i trochę jak w szpitalach trzeba przemyśleć to, żeby oni się po prostu między tymi placówkami nie przemieszczali - zauważył Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Do tego dla nauczyciela kwarantanna oznacza zwolnienie lekarskie.

- Tak naprawdę to - nie powinnam tego mówić - nauczyciel po cichu będzie na Teamsach prowadził, czy na Zoomie, lekcje, bo mu szkoda, ale oficjalnie jest na zwolnieniu lekarskim. No to co? Jest szereg takich pytań - wskazała Maria Włodarczyk, dyrektorka III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi. Chodzi o kwestie finansowe.

Do końca tego tygodnia minister edukacji narodowej ma wydać rozporządzenie, które konkretnie ureguluje, jak szkoły będą działać w okresie pandemii.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS