Fakty - oglądaj online

Alarm

Rekordowy przyrost chorych na odrę. Polska otoczona "niebezpiecznymi ogniskami"

Odra zabija w Europie. 37 zgonów w pół roku to makabryczny wynik. 41 tysięcy zachorowań też. Jest kolejny alarm i kolejny apel - korzystajcie ze szczepień, bo każda niezabezpieczona osoba to niebezpieczeństwo dla innych.

Dziś nie mówimy o pojedynczych przypadkach. Mówimy o rekordowym i wyjątkowo szybkim wzroście zachorowań na odrę. Chorobę, której już praktycznie nie było.

Według danych WHO, dwa lata temu w Europie na odrę zachorowało 5 tysięcy osób. W zeszłym roku - 24 tysiące. Ten rok już jest rekordowy. Tylko w pierwszej połowie 2018 odnotowano ponad 41 tysięcy przypadków. 37 z nich okazało się śmiertelnych.

- To wynika z tego, że propaganda nieuków, pewnych siebie i agresywnych propagandowo, prężnie działa, skutecznie wśród ludzi. Mówię o ruchach antyszczepionkowych - komentuje sprawę profesor Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

W opinii specjalistów powrót odry to zasługa przeciwników szczepień. - Jedynym zabezpieczeniem przed tą epidemią jest szczepienie. Tak, jak to było dotychczas - twierdzi profesor Andrzej Radzikowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Polska otoczona ogniskami

Dzięki powszechnym od kilkudziesięciu lat szczepieniom, w Polsce udało się zwalczyć odrę.

- My rodzimej odry już nie mamy. Mamy przypadki zawleczone z innych krajów Europy - tłumaczy profesor Andrzej Zieliński. - Sytuacja Polski jest wyjątkowo trudna, bo jesteśmy otoczeni niebezpiecznymi ogniskami odry - dodaje  profesor Andrzej Radzikowski.

W Niemczech, z miesiąca na miesiąc, sytuacja jest coraz poważniejsza. A na Ukrainie i w Rumunii mówi się o epidemii. - Przyjmuje się, że jedna osoba może zakazić od 15 do 20 osób. Dla porównania, chory na grypę zaraża od 1 do 2 osób, a więc (odra - przyp. red.) jest to choroba bardzo szybko rozprzestrzeniająca się  - mówi doktor Andrzej Trybusz.

Epidemia odpornej bakterii. Nie ma na nią leku, są zgony

Jest nazywana superbakterią, bo nie ma na nią leku. Odporna na antybiotyki - może być przekazana nawet przez dotyk dłoni. I może prowadzić do śmierci. New Delhi atakuje Polaków. Liczba zakażeń rośnie i to w ekspresowym tempie. A lekarze są...

Zagrożenie dla innych

Ci, którzy się nie szczepią, stanowią też zagrożenie dla tych, którzy ze względu na wiek przyjęli tylko pierwszą dawkę szczepionki. Tylko w pierwszej połowie tego roku szczepień odmówiło ponad 34 tysiące osób.

- Oprócz zgonu należy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Może też dochodzić do twardniejącego zapalenia mózgu, czyli w konsekwencji do inwalidztwa - ocenia Marek Posobkiewicz, Główny Inspektoratu Sanitarnego.

A zagrożeń jest więcej, bo poza odrą rośnie liczba zachorowań na polio i krztusiec.

Antyszczepionkowcy złożyli w Sejmie projekt ustawy. "Oni jadą na gapę. To nie jest uczciwe"

Antyszczepionkowcy mają ponad 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy, który ze zdrowiem i zdrowym rozsądkiem nie ma nic wspólnego. Chcą, żeby szczepienia były dobrowolne. Tylko, że to zwiększy podatność całej populacji na choroby, które niemal...

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Misiakowy
Misiakowy

STOP NOP.... hahahahahah

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   paptom1
   paptom1

   dzieci nie szczepione nie powinny byc przyjmowane w szkolach i przedszkolach,a rodzice karani za narazenie zycia

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     emex74
     emex74

     a to nie lepiej jeśli wymrze głupsza część populacji, która się nie szczepi?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Nekroekonom
       Nekroekonom

       Problem w tym, że Ci głupole są już zaszczepieni, a nie szczepią swoich dzieci. Oni nie wyginą, co najwyżej ich dzieci szkoda.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 28 października

          Fakty z 28 października

          Środa to kolejny dzień protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacje odbywają się w niemal całej Polsce. W programie powiemy również kolejnym dniu walki z epidemią COVID-19, o proteście rolników, a także o problemach z personelem medycznym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

          czytaj więcej »
         • "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

          "Nie liczyłam, że będzie nas aż tyle". Nie ustają protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji

          Środa to siódmy dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W Warszawie protestujący najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a później dotarli przed Sejm. Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, ale też w tych mniejszych.

          czytaj więcej »
         • Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

          Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego

          Kinga Duda zabrała głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Córka prezydenta w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu podkreśliła, że dotychczas istniejące rozwiązanie dawało możliwość wyboru. "Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać" - dodała. Podobne nastroje panują wśród społeczeństwa. Według najnowszego sondażu 73 procent ankietowanych nie popiera decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

          czytaj więcej »
         • "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

          "Moja praca staje się bezzasadna". Lekarze popierają protesty kobiet

          Jeśli decyzja Trybunału Konstytucyjnego stanie się obowiązującym prawem, to dla pacjentek, u których stwierdzono nieuleczalną, śmiertelną wadę płodu, będzie to oznaczało miesiące męczarni, a my będziemy się temu tylko przypatrywać - mówią lekarze, którzy przyłączyli się w środę do protestu przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

          czytaj więcej »
         • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

          Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry odrzucony

          To akt oskarżenia nie tylko wobec ministra sprawiedliwości, ale wobec całego rządu PiS - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzasadniał wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Sejmie, za dymisją ministra było 217 posłów, przeciw - 232.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na czwartek 29 października

          Prognoza pogody na czwartek 29 października

          W czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego z przemieszczającymi się od zachodu w głąb kraju opadami deszczu. Jedynie na krańcach wschodnich kraju bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusz na Pomorzu, 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 27 października

          Fakty z 27 października

          Burza na ulicach, burza w Sejmie. Otoczony prezes PiS, przywołana Straż Marszałkowska. Kiedy słychać o prawach kobiet, posłanki PiS widzą zdziczenie, a wicemarszałek widzi symbole SS. W programie powiemy również o rządowej pomocy dla przedsiębiorców, wyroku w sprawie zabójstwa generała Papały i zatrzymaniu byłego menedżera Roberta Lewandowskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

          czytaj więcej »
         tvnpix