Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • Kaczyński i Błaszczak przedstawili ustawę o obronie ojczyzny. Długa prezentacja znużyła wicepremiera
  • W szpitalu w Łęcznej zaczyna brakować miejsc dla pacjentów covidowych. Przekształcane są kolejne oddziały

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów

W Pałacu Prezydenckim we wtorek zaprzysiężono nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Wicepremierem oraz ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki - Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu - Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda, a ministrem rozwoju i technologii - Piotr Nowak.

Rekonstrukcja rządu. Prezes PiS podał nazwisko nowego ministra sportu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował o pierwszych zmianach w rządzie. Wraca resort sportu -...

Kamil Bortniczuk został we wtorek nowym ministrem sportu. Aby mógł nim zostać, PiS musiało zaledwie po roku wycofać się z decyzji o likwidacji Ministerstwa Sportu. Wszystko po tym, jak poseł Bortniczuk opuścił Jarosława Gowina, by wesprzeć PiS.

Partia Adama Bielana, obecnego na zaprzysiężeniu nowych ministrów w Pałacu Prezydenckim, stała się nowym koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości.

- Ministerstwo sportu jest potrzebne. Jest nowa konfiguracja większości parlamentarnej koalicjantów i, rzeczywiście, (...) to jest główny powód - przyznał szczerze Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, poseł PiS.

Nowym wiceministrem sportu po rekonstrukcji rządu został poseł Łukasz Mejza, który do Sejmu wszedł z list PSL-u, ale niemal od początku głosował z PiS-em.

- Jeżeli rząd straci większość, to straci władzę, w związku z tym kupuje głosy w Sejmie: za ministerstwo, albo za to, że ktoś zostaje wiceministrem i nie jest ważne, że trzeba na ten cel utworzyć specjalnie ministerstwo sportu - zaznacza Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Decyzje dotyczące układu rządowego to są decyzje pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i ministra Zbigniewa Ziobro. My (Solidarna Polska - przyp. red.) jesteśmy zwolennikami przede wszystkim twardej reformy sądownictwa i zmiany polityki energetycznej - podkreśla Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.

Dymisja ministra klimatu i środowiska

Spory wokół polityki energetycznej miały być jedną z przyczyn dymisji Michała Kurtyki ze stanowiska ministra klimatu i środowiska. Oficjalnie minister Kurtyka odchodzi z powodów rodzinnych.

Nieoficjalnie jednak do odejścia Kurtyki miały się przyczynić trwające od dawna spory z ministrem Zbigniewem Ziobrą między innymi o pakiet klimatyczny, a także o trwający spór z Czechami wokół kopalni Turów.

- Mi się akurat dobrze współpracowało z panem ministrem, ale są różne oceny związane z decyzjami klimatycznymi, a to nie resort klimatu za większość decyzji odpowiadał - mówi wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski.

Michała Kurtykę na stanowisku ministra klimatu i środowiska zastąpi Anna Moskwa.

Nowy wicepremier i szef resortu rolnictwa

Przedterminowe wybory? Gowin: nie wykluczam, że dlatego Kaczyński chce odejść z rządu

Zdaniem byłego wicepremiera Jarosława Gowina prezes PiS Jarosław Kaczyński poważnie myśli o...

Jednak dla prezesa PiS zmiana w resorcie rolnictwa jest dziś kluczowa. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Grzegorz Puda miał stracić stanowisko po porażce programu "Piątka dla zwierząt", której Jarosław Kaczyński był twarzą. Kolejnym powodem miały być słabnące  notowania PiS-u wśród rolników.

Nowy minister ma to poparcie PiS-owi odbudować, również dzięki silniejszej pozycji w rządzie, bo Henryk Kowalczyk będzie też wicepremierem.

- Problemy rolnictwa, rozwoju wsi, terenów wiejskich, na których żyje, mieszka, pracuje, kształci się ponad 40 procent naszych obywateli, to tak kluczowy temat, że chciałbym, aby ranga jego była jak najwyższa - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki o nominacji Henryka Kowalczyka na funkcję wicepremiera.

Odchodzący minister rolnictwa przejdzie do resortu funduszy i polityki regionalnej, a nowym ministrem rozwoju został Piotr Nowak.

- To nie jest jakaś rewolucja w rządzie. Część tych zmian wymuszona jest sytuacją w koalicji, część ma charakter czysto techniczny, ale najważniejsze, że rząd dysponuje stabilną większością - podsumował rekonstrukcje rządu eurodeputowany PiS Joachim Brudziński.

Przeprowadzone we wtorek w rządzie zmiany osłabiają przede wszystkim jego szefa, bo to ludzie związani z premierem Mateuszem Morawieckim musieli ustąpić ze stanowisk, a zastąpili ich ministrowie wybrani przez prezesa PiS.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix