Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd

19.08.2021 | Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd
19.08.2021 | Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rząd
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.08.2021 | Ratownicy medyczni odchodzą z zawodu. Rząd wskazuje na pracodawców, pracodawcy na rządMarek Nowicki | Fakty TVN

Ratowników medycznych dramatycznie brakuje, a ci, którzy są, składają wypowiedzenia. Problemem są zbyt niskie zarobki, które w niektórych przypadkach nie tylko nie rosną, ale nawet maleją. Co robi rząd w sprawie podwyżek dla ratowników? - To jest w tej chwili po stronie pracodawców - twierdzi Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Coraz mniej karetek wyjeżdża do wezwań. Tylko w Białymstoku 135 ratowników medycznych złożyło wypowiedzenia. Niedobrze jest też w innych miastach.

- Tak naprawdę z początkiem września ratownicy medyczni nie będą w karetkach w Warszawie - przekazuje Michał Fedorowicz, warszawski ratownik medyczny.

Po prostu ratownicy medyczni zaczną pracować tak, aby nie wyrabiać nadgodzin. To właśnie te nadgodziny, te drugie etaty, do tej pory ratowały system, w którym brakuje ludzi.

- Myślę, że na dzień dzisiejszy około 10-15 tysięcy ratowników znalazłoby normalnie pracę, żeby ten system w całości funkcjonował - uważa Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. To drugie tyle co dziś.

Ratownicy po prostu domagają się godnych zarobków. Na razie jednak bywa tak, że zarabiają nie coraz więcej, tylko coraz mniej.

- Odbierając 10 sierpnia pensje za miesiąc lipiec, większość ratowników szacowała swoje pensje o mniej więcej 600-700 złotych netto niżej - informuje Jacek Błoch, ratownik medyczny z Łodzi.

Kwestia wynagrodzeń ratowników medycznych

Ministerstwo Zdrowia nie ma sobie nic do zarzucenia. Urzędnicy chwalą się, że ustalili pensje minimalne dla ratowników, i że ogólnie następuje wzrost wynagrodzeń - między innymi dzięki dodatkom.

- To jest w tej chwili po stronie pracodawców. Ministerstwo przekazuje środki, pracodawcy powinni już indywidualnie w każdym miejscu w kraju do takich porozumień dochodzić i wiem, że tak się dzieje - twierdzi Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Pracodawcy mówią dokładnie odwrotnie: że w tej chwili sprawa jest nie po ich stronie, tylko po stronie Ministerstwa Zdrowia.

- Jeśli chodzi o dodatek 1600, mechanizm wdrażania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i nowych współczynników pracy jest taki, że konsumuje wcześniejsze środki, które były wypłacane w ramach dodatku 1600 - wyjaśnia Krzysztof Janecki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Dyrektorzy stacji pogotowia są wobec tej sytuacji bezradni - dysponują tylko tymi pieniędzmi, które dostają z Narodowego Funduszu Zdrowia, a te na ratownictwo są po prostu za małe.

- Bez radykalnego urealnienia stawek za dobokaretkę, nie będzie możliwe zadośćuczynienie oczekiwaniom finansowym ratowników, co może odbić się na funkcjonowaniu całego systemu - uważa Bogdan Kalicki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

W Ministerstwie Zdrowia doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego zlecili Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji obliczenie, ile tak naprawdę na dobę kosztuje utrzymanie zespołu karetki. Kiedy Agencja wyda opinię? Nie wiadomo.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS