Używały zasypki dla dzieci, dostały raka. Sąd zasądził rekordowe odszkodowanie

17.07 | Używały zasypki dla dzieci, dostały raka. Sąd zasądził rekordowe odszkodowanietvn24

To chyba najwyższe odszkodowanie w historii. Prawie 5 miliardów dolarów ma wypłacić koncern kosmetyczny Johnson and Johnson. Pieniądze dostaną 22 kobiety, które używały pudrowej zasypki i dostały raka jajnika.

Sędziowie przysięgli z sądu w St. Louis nie mieli wątpliwości - puder dla dzieci firmy Johnson & Johnson spowodował u 22 kobiet raka jajnika. Producent musi teraz poszkodowanym paniom lub ich rodzinom, bo sześć poszkodowanych kobiet już nie żyje, zapłacić gigantyczne odszkodowanie w wysokości 4,7 miliardów dolarów.

- Pieniądze nie są tu najważniejsze. Robię to dla kobiet, żeby wiedziały, co jest w talku, żeby nie używały go dla siebie i swoich dzieci - mówi Gail Ingham, jedna z poszkodowanych.

Bo to o talk w pudrze właśnie chodzi. W 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegała, że "używanie do higieny intymnej pudru dziecięcego bazującego na talku może być rakotwórcze". Poszkodowane kobiety używały tego talku przez długi czas do higieny intymnej.

- Nie ma testów diagnozujących raka jajnika. To dlatego jest on nazywany cichym zabójcą. Zachorowałam na śmiertelną chorobę - tłumaczy Deborah Giannecchini, jedna z poszkodowanych.

Firma się broni

Deborah Giannecchini wygrała już odszkodowanie dwa lata temu - siedemdziesiąt milionów dolarów. Kolejnych dziewięć tysięcy kobiet złożyło pozwy przeciwko Johnson & Johnson.

- Dzisiaj mogę powiedzieć, że rzeczywiście zastosowanie talku w środkach higieny intymnej może być ryzykownym elementem i może powodować między innymi raka jajnika - przyznaje prof. Mariusz Bidziński, ginekolog i onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

Firma składa apelacje, procesuje się i odpiera zarzuty. Twierdzi, że talk jest bezpieczny. Jest faktem, że proces powstawania raka jest skomplikowany i że wiele czynników mogło wywoływać u poszkodowanych nowotwór. Ale skoro są przypuszczenia, to na opakowaniach pudru powinny być ostrzeżenia - tak uważa pani Giannecchini.

- To byłby rodzaj prewencji, ale wiem, że nadal nie ma tego na etykietach. Jeżeli ocalę choćby jedną osobę, to swój cel osiągnę - mówi Deborah Giannecchini.

Talk niekonieczny

Puder z talkiem jest nadal dostępny - także w Polsce. Co na to główny inspektor sanitarny?

- Na pewno jestem za tym, żeby zachowywać się higienicznie, czyli higienę trzeba zachowywać, ale czy do tego jest talk potrzebny? To jest oczywiście osobne pytanie - mówi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny.

Według telewizji CNN dwa lata temu firma Johnson & Johnson na sprzedaży produktów zawierających talk zarobiła na czysto trzysta dwadzieścia pięć milionów dolarów.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS