Fakty - oglądaj online

 • Używały zasypki dla dzieci, dostały raka. Sąd zasądził rekordowe odszkodowanie
  Foto: tvn24
 • Prognoza pogody na środę 18 lipca
 • Tusk w Pekinie: świat, który budowaliśmy przez dekady, przyniósł pokój

Używały zasypki dla dzieci, dostały raka. Sąd zasądził rekordowe odszkodowanie

To chyba najwyższe odszkodowanie w historii. Prawie 5 miliardów dolarów ma wypłacić koncern kosmetyczny Johnson and Johnson. Pieniądze dostaną 22 kobiety, które używały pudrowej zasypki i dostały raka jajnika.

Sędziowie przysięgli z sądu w St. Louis nie mieli wątpliwości - puder dla dzieci firmy Johnson & Johnson spowodował u 22 kobiet raka jajnika. Producent musi teraz poszkodowanym paniom lub ich rodzinom, bo sześć poszkodowanych kobiet już nie żyje, zapłacić gigantyczne odszkodowanie w wysokości 4,7 miliardów dolarów.

- Pieniądze nie są tu najważniejsze. Robię to dla kobiet, żeby wiedziały, co jest w talku, żeby nie używały go dla siebie i swoich dzieci - mówi Gail Ingham, jedna z poszkodowanych.

Bo to o talk w pudrze właśnie chodzi. W 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegała, że "używanie do higieny intymnej pudru dziecięcego bazującego na talku może być rakotwórcze". Poszkodowane kobiety używały tego talku przez długi czas do higieny intymnej.

- Nie ma testów diagnozujących raka jajnika. To dlatego jest on nazywany cichym zabójcą. Zachorowałam na śmiertelną chorobę - tłumaczy Deborah Giannecchini, jedna z poszkodowanych.

Hania urodziła się chora, błąd przy in vitro zmienił ich życie. Chcą zadośćuczynienia

Ruszył proces cywilny o odszkodowanie w sprawie głośnego błędu w trakcie procedury in vitro w klinice w Policach (Zachodniopomorskie). Pomylono komórki jajowe, kobieta urodziła więc nie swoje dziecko, a w dodatku dziewczynka ma poważne wady...

Firma się broni

Deborah Giannecchini wygrała już odszkodowanie dwa lata temu - siedemdziesiąt milionów dolarów. Kolejnych dziewięć tysięcy kobiet złożyło pozwy przeciwko Johnson & Johnson.

- Dzisiaj mogę powiedzieć, że rzeczywiście zastosowanie talku w środkach higieny intymnej może być ryzykownym elementem i może powodować między innymi raka jajnika - przyznaje prof. Mariusz Bidziński, ginekolog i onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

Firma składa apelacje, procesuje się i odpiera zarzuty. Twierdzi, że talk jest bezpieczny. Jest faktem, że proces powstawania raka jest skomplikowany i że wiele czynników mogło wywoływać u poszkodowanych nowotwór. Ale skoro są przypuszczenia, to na opakowaniach pudru powinny być ostrzeżenia - tak uważa pani Giannecchini.

- To byłby rodzaj prewencji, ale wiem, że nadal nie ma tego na etykietach. Jeżeli ocalę choćby jedną osobę, to swój cel osiągnę - mówi Deborah Giannecchini.

Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapię

Test kosztuje kilkanaście tysięcy złotych i nie jest refundowany - dlatego nie jest powszechny. Szkoda, bo dzięki niemu nawet 70 procent pacjentek we wczesnej fazie raka piersi mogłoby uniknąć chemioterapii. To nadzieja na najbliższą przyszłość.

Talk niekonieczny

Puder z talkiem jest nadal dostępny - także w Polsce. Co na to główny inspektor sanitarny?

- Na pewno jestem za tym, żeby zachowywać się higienicznie, czyli higienę trzeba zachowywać, ale czy do tego jest talk potrzebny? To jest oczywiście osobne pytanie - mówi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny.

Według telewizji CNN dwa lata temu firma Johnson & Johnson na sprzedaży produktów zawierających talk zarobiła na czysto trzysta dwadzieścia pięć milionów dolarów.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
awa953
awa953

Zachodnie koncerny nie jedno mają na swoim koncie, a to że markety zwalone są ich produktami nie oznacza ich dobrej jakości wręcz przeciwnie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   marynarz47
   marynarz47

   Zasypka była dla dzieci, a nie dla "dorosłych" (sądząc po zdjęciach) kobiet. Tak samo nie należy używać kremów do konserwacji skóry (na fotelach) nie mówiąc o kosmetykach samochodowych (choć stare karoserie po nich lśnią).

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     mayor
     mayor

     poczytajcie jaki "zbawienny" wpływ na nasze organizmy ma CUKIER :) .... poczytajcie jak uzależnia i jak wpływa na np. dziecko w szkole która otrzyma "strzał" energii a następnie jak w jaką apatię popada gdy poziom cukru spada oraz jak to wpływa na PH organizmu :) Pozdrawiam :)

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Keyser Soze

       drogie Panie, proszę nie sypać talku w kapelusze .....

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         tvnpix