Fakty - oglądaj online

 • Foto: Artur Reszko / PAP | Video: Katarzyna Górniak / Fakty TVN
 • Sanatorium w Ciechocinku pod obstawą policji. Kwarantanna we wrocławskim pogotowiu
 • "Henio dokonywał rzeczy niebywałych", "to luka nie do zapełnienia". Pożegnanie Henryka Wujca

Szkoły przygotowują się do nowego roku. "Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji"

Do początku roku szkolnego zostało pięć dni roboczych. Dlatego dyrektorzy placówek wciąż dopytują: jak wpuszczać dzieci, żeby zachować dystans, jak zorganizować im szatnie oraz jak rozmieścić ich w klasach? Minister edukacji narodowej starał się w poniedziałek odpowiedzieć na te pytania, ale konkretów wciąż brak.

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego został tydzień i to właściwie jedyna konkretna informacja. Cała reszta - według nauczycieli - to już ogólniki.

- Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji - mówi Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie.

- Kwestie organizacyjne spędzają nam sen z powiek - dodaje Jacek Rudnik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach.

Powrót do szkół w czasie pandemii. Warszawski ratusz przygotował własne wytyczne

Warszawski ratusz przygotował własne wytyczne, jak mają funkcjonować szkoły w dobie pandemii....

Dyrektorzy wciąż zastanawiają się, jak mają podawać dzieciom posiłki w szkolnych stołówkach, jak rozdzielić je w szatniach, jak rozmieścić w klasach, oraz jak wpuszczać do budynków.

Tymczasem zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które są pełne wyrażeń takich jak: "można", "zaleca się" czy "rekomenduje" - wielu dyrektorom nie pomagają.

Kwestią sporną jest również noszenie maseczek w szkołach. Nie są one obowiązkowe, ale jeśli dyrektor własną decyzją uzna, że zwiększą bezpieczeństwo - może zalecić ich noszenie.

- Część dyrektorów może czuć się zagubiona, ale być może czuli się zawsze zagubieni, bo mieli problemy z funkcjonowaniem w swojej szkole i organizowaniem pracy - mówi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

"Nic nie wiemy"

Swoich obaw w sprawie wrześniowego powrotu do szkół nie kryją także rodzice. - Nie wyobrażam sobie tego, żeby dzieci miały się ze sobą nie stykać - mówi jeden z nich.

- Nie wiem jak będą się dzieci przemieszczać, jak je będziemy odbierać, zabierać. W sumie to jeszcze nic nie wiemy - dodaje kolejny rodzic.

Jednak minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przekonuje, że zalecenia muszą być ogólne, bo każda szkoła jest inna. Z kolei opozycja przekonuje, że ogólnie panuje chaos.

- Ten nowy rok szkolny jest kompletnie nieprzygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - uważa posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Odmiennego zdania jest obóz rządzący. - Przygotowania trwają i tutaj pan minister Piontkowski wyśmienicie koordynuje te działania - ocenia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Kiedy spotkania z dyrektorami?

Rok szkolny w czasie pandemii. Samorządy i nauczyciele mają sporo wątpliwości

1 września co do zasady szkoły mają zostać otwarte. W razie zagrożenia epidemicznego placówki...

Minister Dariusz Piontowski spotkał się z kuratorami, sanepidami i Ministerstwem Zdrowia. Co jednak z dyrektorami szkół? - W najbliższych dniach kuratorzy odbędą takie regionalne, wojewódzkie, potem powiatowe nawet spotkania z dyrektorami placówek, tak aby porozmawiać o tym, jak zorganizować pracę szkół od 1 września - zapowiada Piontkowski.

1 września, do którego zostało pięć dni roboczych, oprócz rozmów, będą też prezenty.

- Do szkół trafi blisko cztery miliony litrów płynu dezynfekującego i ponad 50 milionów maseczek - zaznacza szef kancelarii premiera.

W poniedziałek minister edukacji odwiedził duże liceum w Białymstoku i małą podstawówkę w Płonce Kościelnej na Podlasiu. W wizytowanych przez Piontkowskiego szkołach, dyrektorzy mieli być zadowoleni z ministerialnych wytycznych.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 26 lutego

  Fakty z 26 lutego

  "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. W programie także o poparciu Solidarnej Polski dla wniosku opozycji, o zmianach w polskiej dyplomacji, a także o zielonym świetle dla paszportu dla zaszczepionych w Unii Europejskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.

  czytaj więcej »
 • Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 25 lutego

  Fakty z 25 lutego

  Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W programie powiemy również o kulisach działania komisji do spraw pedofilii, o wniosku pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, a także o rekordowej temperaturze w lutym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

  czytaj więcej »
tvnpix