Stał za symbolicznymi zmianami miasta. "Wszystko dla Gdańska"

15.01.2019 | Stał za symbolicznymi zmianami miasta. "Wszystko dla Gdańska"
15.01.2019 | Stał za symbolicznymi zmianami miasta. "Wszystko dla Gdańska"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
15.01.2019 | Stał za symbolicznymi zmianami miasta. "Wszystko dla Gdańska"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Pochwały i zaszczyty były od święta. Na co dzień była ciężka praca - ponad 20 lat w gabinecie prezydenta. Gdańsk z prowincjonalnego miasta zmienił się w europejską metropolię. Co w mieście zbudował Paweł Adamowicz, z czego mogą być dumni nie tylko gdańszczanie?

Plac Solidarności to - jeśli nie najważniejszy, to na pewno - najbardziej widoczny symbol prezydentury Pawła Adamowicza. Urzeczywistnienie hasła jego rządów: "Gdańsk chce być miastem Solidarności".

- Paweł Adamowicz zauważył, że brakuje miejsca, które nie tylko dokumentuje wkład Solidarności w przemiany w Polsce i Europie, ale to jest takie miejsce, które zachęca ludzi do tego żeby tutaj przyjechać, być - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wielkie inwestycje

Europejskie Centrum Solidarności powstało na styku żywego miasta i umierających terenów postoczniowych - dawnej kolebki Solidarności. Kolejne inwestycje spod znaku: nowoczesny Gdańsk w starym centrum wywołały już jednak spór polityczny.

Jarosław Wałęsa mówił o "republice deweloperów". Padały też zarzuty, że to nie Paweł Adamowicz, lecz firmy budowlane rządzą miastem.

- Myślę, że w pewnym momencie tam, gdzie było można zrezygnował z tych planów betonowego Gdańska - uważa Maciej Kosycarz, działacz społeczny i fotograf.

20 lat rządów Pawła Adamowicza to nie tylko ECS, ale też pierwszy w tej części Europy tunel pod dnem rzeki czy otwarty tuż przed śmiercią prezydenta most na Wyspę Sobieszewską - jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie części Gdańska.

- Nasza duma bursztynowa, czyli stadion - przypomina o kolejnej inicjatywie prezydenta jego zastępczyni Aleksandra Dulkiewicz.

Budowa stadionu przed Mistrzostwami Europy w 2012 odmieniła jedną z najbardziej zaniedbanych części Gdańska. Na obrzeża miasta przeniesiono ogródki działkowe, na ich miejscu pojawiły się mieszkania.

- Czysto i zadbane jest. Remonty, wszystko wymalowane - docenia Beata Łukowicz, mieszkanka Gdańska.

"Jest ten znak zapytania"

W ostatniej kampanii wyborczej Adamowicz obiecywał, że to koniec wielkich inwestycji, że teraz czas na podwórka i chodniki.

- No jest ten znak zapytania, co będzie się dalej działo - wzdycha Paulina Kaszubowska, mieszkanka miasta.

Paweł Adamowicz był współtwórcą nowoczesnego Muzeum II Wojny Światowej, któremu miasto podarowało działkę. I nawet jeśli spierał się z dyrektorem o kształt wystawy, to jak podkreśla ten ostatni - Paweł Adamowicz - o swoją wizję historii Gdańska bił się z klasą.

- Ceniłem Pawła Adamowicza. Niczym zawodowy bokser wagi ciężkiej. Paweł Adamowicz gdy był w ringu, to dobierał twarde argumenty. Te dyskusje były mocne i twarde - wspomina Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Stary Gdańsk stał się przez 20-lat prezydentury Adamowicza tym ładniejszym Starym Gdańskiem.

O Bazylice Mariackiej mówił, że to perła Gdańska i nie szczędził pieniędzy na remont świątyni. - Pozostała pustka - mówi proboszcz ks. Ireneusz Bradtke. Na sklepieniu Bazyliki jest gwiazda, którą prezydent ufundował i ofiarował swoim córkom. Dla siebie - nie chciał nic.

- Mówił mi - kiedyś tak się zastanawiałem co trzeba zrobić, aby być tu pochowanym. I co? Wszystko dla Gdańska - wspomina ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS