Fakty - oglądaj online

Ożywione serce

Wszczepiono serce, które nie biło przez 13 minut. Wszystko dzięki specjalistycznej maszynie

Operacja trwała 9 godzin, a o jej sukcesie na równi zdecydowali ludzie, jak i maszyna. W wiedeńskiej klinice przeprowadzono przeszczep serca pobranego od dawcy, u którego bicie zatrzymało się na aż 13 minut. Przywrócono je w specjalistycznym urządzeniu. Lekarze z Warszawy chcą, by taka aparatura trafiła także do Polski.

"Nieważne, czy jestem pierwszy". Za kilka tygodni lekarze ocenią, czy nowotwór zniknął

Terapia nowotworowa metodą CAR-T polega na zmodyfikowaniu genetycznym limfocytów T pacjenta tak,...

Karl Winter do tej pory nie może uwierzyć, że od tygodnia ma nowe serce. Po operacji czuje się coraz lepiej. - To, co udało wam się osiągnąć, jest niesamowite - mówi lekarzom.

To niesamowite, bo w przypadku Karla, który cierpiał na poważną niewydolność serca, organ do przeszczepu pobrano od martwego dawcy.

- Zazwyczaj korzystamy z organów pacjentów, u których stwierdzono śmierć mózgu, ale wciąż funkcjonuje u nich krążenie, a serce bije. Tym razem sensacją był fakt, że wzięliśmy organ pacjenta, którego serce już się zatrzymało - tłumaczy dr Arezu Aliabadi-Zuckermann z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Donacja po śmierci krążeniowej z powodzeniem jest już stosowana przy przeszczepach wątroby czy płuc, ale w przypadku serca sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo po zatrzymaniu krążenia szybciej następuje jego uszkodzenie. Tym razem z pomocą lekarzom przyszła specjalna maszyna.

- Mogą tu państwo zobaczyć małą, przenośną maszynę. Serce jest umieszczane w tej komorze, następnie przepuszczamy przez nie krew, w nadziei, że zacznie z powrotem bić. Jeśli nie, to mamy jeszcze możliwość wszczepienia rozrusznika. Tu przechowujemy składniki odżywcze i krew dla serca, w ten sposób je zaopatrujemy - pokazuje dr Arezu Aliabadi-Zuckermann.

Szansa dla polskiej transplantologii

Ma 17 lat, jest sportowcem, musiał mieć przeszczep płuc. "Nigdy czegoś tak piekielnego nie widziałem"

W Stanach Zjednoczonych nie milknie dyskusja na temat szkodliwości palenia e-papierosów. Ostatnim...

Dla doktor Aliabadi najciekawszym momentem była chwila, gdy po włożeniu do maszyny serce natychmiast zaczęło bić. Wcześniej było nieruchome przez ponad 13 minut.

Specjaliści przyznają, że dzięki tej metodzie wydłuży się czas, w którym można będzie transportować organy, ale przede wszystkim znacznie zwiększy się liczba dawców.

- Karkołomne akcje obejmujące transport lotniczy, dwa zespoły pogotowia ratunkowego można by ograniczyć do tak naprawdę jednej furgonetki - mówi prof. Michał Zakliczyński, kardiolog i transplantolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Właśnie dlatego lekarze z Instytutu Kardiologii w Warszawie walczą o taką maszynę dla polskich pacjentów. Jej skuteczność udowodniono nie tylko w Austrii, ale także kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych, a wcześniej w Australii i w Wielkiej Brytanii.

- Wiemy, że w ciągu czterech godzin musimy wyciąć i wszczepić serce. Ta maszyna pozwala nam na to, że ten czas zimnego niedokrwienia możemy wydłużyć aż do 11 godzin, czyli praktycznie możemy wziąć serce z każdego miejsca w Polsce, i nie tylko, i je dostarczyć - twierdzi prof. Mariusz Kuśmierczyk z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Operacja Karla Wintera trwała dziewięć godzin. Pacjent jest cały czas pod obserwacją, ale lekarze już zapowiadają, że niewykluczone, że wypuszczą go do domu na święta.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 24 października

  Fakty z 24 października

  U prezydenta Andrzeja Dudy potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, przybywa obostrzeń. W programie także o protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o nadchodzącej zmianie czasu. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

  Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

  Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę, że jest zakażony koronawirusem. Teraz na baczności muszą się mieć osoby, które w ciągu ostatnich kilku dni miały z nim kontakt, w tym Iga Świątek, która została odznaczona przez prezydenta. Polska tenisistka poinformowała, że regularnie się bada, nie ma żadnych objawów, ale udaje się na kwarantannę i czeka na wynik testu.

  czytaj więcej »
 • W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

  W Europie przybywa obostrzeń. "Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii"

  Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że świat znalazł się w krytycznym momencie pandemii COVID-19. - Następne miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznej ścieżce - oświadczył Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Słowacja zaczęła testować wszystkich swoich obywateli, a premier Czech Andrej Babisz żałuje, że wcześniej nie wprowadził lockdownu.

  czytaj więcej »
 • Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

  Seniorzy w trudnej sytuacji. Ruszyły akcje pomocy

  Inicjatywa "Senior w koronie" powstała w marcu - w odpowiedzi na problemy spowodowane przez pandemię COVID-19. Wolontariusze pomagają seniorom, którzy nie chodzą, mają problemy ze słuchem, ze wzrokiem i nie są w stanie ugotować sobie obiadu. Wparcie dla seniorów obiecuje także rząd.

  czytaj więcej »
 • W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

  W nocy zmiana czasu na zimowy. Być może po raz ostatni

  W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu na zimowy: o godzinie 3 w nocy zegarki przesuną się o godzinę do tyłu. Przynajmniej te, które są sterowane komputerowo. W przyszłym roku ma być gotowa unijna dyrektywa znosząca zmianę czasu. Prawdopodobnie zostaniemy przy tym letnim.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na niedzielę 25 października

  Prognoza pogody na niedzielę 25 października

  W niedzielę pogodnie, tylko na Pomorzu oraz południowym-wschodzie kraju więcej chmur, a na Podkarpaciu pod wieczór słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i 17 stopni Celsjusza w centrum kraju do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, a wysoko w Karkonoszach do 10 stopni Celsjusza. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, w Sudetach osiągający w porywach prędkość do 60-80 km/h,

  czytaj więcej »
 • Fakty z 23 października

  Fakty z 23 października

  Rząd ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od soboty. To między innymi zmiany w szkołach podstawowych oraz w działalności lokali gastronomicznych. W programie powiemy również o protestach po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, a także o niezwykłej sile internautów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

  Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Zmiany od soboty

  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 153 osoby, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Rozpoczynamy dramatyczny wyścig z epidemią. Stawką jest wyhamowanie stale rosnącej liczby zakażeń i ciężko chorych wymagających pomocy w szpitalu. Od soboty czerwona strefa zostanie rozciągnięta na całą Polskę. Rząd wprowadza nowe ograniczenia dotyczące seniorów, uczniów podstawówek i branży gastronomicznej.

  czytaj więcej »
 • Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

  Protesty i starcia z policją po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

  Wystarczyło kilka godzin, by na ulice wyszły tysiące osób - nie tylko kobiety. To reakcja na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Największy i najostrzejszy miał miejsce w Warszawie. Przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego policja użyła gazu i siły wobec demonstrujących. Były mandaty i zatrzymania.

  czytaj więcej »
tvnpix