"Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"

18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"
18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
18.05.2021 | "Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

O czym uczniowie będą słuchać na lekcjach historii? Na to pytanie odpowiedział minister Przemysław Czarnek, którego zdaniem dziś Unia Europejska jest tworem niepraworządnym.

Historyk Robert Makłowicz, szerzej znany jako krytyk kulinarny, docenia, że władza tak dba o historyczne wykształcenie młodych Polaków. Tylko widzi, że chodzi tu o specjalne wykształcenie.

- Ważne, by opowiadać historię taką, jaką była, a nie taką, jaką się chce, żeby była. To jest najważniejsze. Nie ma historii alternatywnych. Jest po prostu jedna historia - mówi Robert Makłowicz, krytyk kulinarny, dziennikarz.

W Polskim Ładzie o nauczaniu historii jest sporo. Zwłaszcza o nauczaniu historii Polski XX wieku. Minister oświaty wyjaśnia, czego uczniowie mieliby się na przykład uczyć. - Wejście Polski do Unii Europejskiej, traktat lizboński, funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej, ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny. Bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym. Nie przestrzega własnych ram prawnych - stwierdził Przemysław Czarnek podczas audycji "Rozmowa Dnia" w Radiu Wrocław.

Na konferencji minister edukacji i nauki potwierdził, że jego wypowiedź nie była przejęzyczeniem. - Nie ma prawa Unia Europejska do wtrącania się w organizację wymiaru sprawiedliwości. Tu mówimy o tworze niepraworządnym - powiedział Przemysław Czarnek.

Nauczycielka historii mówi, że tu nie chodzi o edukację historyczną, a o politykę historyczną. - Nie możemy uczyć, że wspólnota europejska i wspólne humanistyczne wartości, wokół których się integrujemy, są niepraworządne - alarmuje Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii, autorka bloga "Babka od histy".

"Próba obrzydzania Unii Europejskiej"

Prawniczka porównuje sytuację, w jakiej znajdą się nauczyciele, do sytuacji polskich sędziów. - Może to wywoływać pewien efekt mrożący na nauczycieli. Być takim sygnałem wobec nauczycieli, że o pewnych rzeczach nie wolno w klasie powiedzieć - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Politycy patrzą jednak jeszcze inaczej. - Próba obrzydzania Unii Europejskiej. Również przez zmiany w podstawie programowej - twierdzi Miłosz Motyka z PSL.

Agnieszka Jankowiak-Maik uważa, że w tym zniechęcaniu do Unii kryje się polityczny zamysł. - Myślę, że ma oderwać historię Polski od tej tożsamości europejskiej właśnie - tłumaczy autorka bloga "Babka od histy".

Młodzi ludzie są najbardziej proeuropejscy, bo po prostu nie znają innego życia.

- Należy współczuć i nauczycielom, i rodzicom, i dzieciom, że mamy takiego ministra - mówi Piotr Adamowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Jest nie w smak panu ministrowi. Dotyczy to zwłaszcza młodych Polek i młodych Polaków. Młode pokolenie chce, żeby Polska była częścią silnej, praworządnej, demokratycznej Europy - dodaje Adam Zandberg z Razem.

"Pan minister jest bardzo niebezpieczny"

Od pomysłów dyskredytowania Unii odcina się Porozumienie Jarosława Gowina. - Unia Europejska jest najlepszym możliwym projektem politycznym, w jakim możemy, jako Polska w XXI wieku, brać udział - przekonuje Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

O tym, jakiej historii chce uczyć w szkołach, minister Czarnek wypowiedział się szeroko.

- Mamy problemy z jakimiś kompleksami na tle polskości. Chcemy zrobić dwutorowo: historia Polski, historia powszechna, w szkołach ponadpodstawowych, ze zwiększoną liczbą godzin - wyjaśniał na antenie Radia Wrocław Przemysław Czarnek.

Trudno oderwać historię Polski od historii Europy i świata. Krytycy ministra ostrzegają przed próbami cenzurowania wydarzeń historycznych zgodnie z wolą polityczną. - Dzieci uczą się o Solidarności bez Lecha Wałęsy, o NATO bez profesora Geremka, o Holokauście bez użycia słowa "szmalcownik" - mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanko PO.

Minister zapewnia, że Lech Wałęsa będzie w podręcznikach. Pytanie - w jakim kontekście? Minister ma bowiem ugruntowane zdanie na temat prezentowanej wizji historii polskiego narodu. - Choćby w kinematografii, choćby w kulturze, stawialiśmy na filmy czy na sztuki, które pokazywały nasze słabe strony - uważa Przemysław Czarnek.

- Pan minister jest bardzo niebezpieczny i dla dobra polskich dzieci, młodzieży, i w ogóle polskiej nauki, powinien jak najszybciej tę funkcję przestać pełnić - apeluje Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu i posłanka PO.

Minister jednak z tego powodu nie odejdzie, bo realizuje wolę polityczną władzy.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS