Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?

31.10.2020 | Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?
31.10.2020 | Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?
Paweł Płuska | Fakty TVN
31.10.2020 | Premier zaprasza opozycję na rozmowy. O aborcji czy o epidemii?Paweł Płuska | Fakty TVN

Może być nawet sobota, niedziela albo poniedziałek - premier Mateusz Morawiecki publicznie zapraszał w piątek opozycję do rozmów o prezydenckim projekcie nowelizacji prawa do aborcji. Teraz szef Kancelarii Premiera zaprasza, ale na rozmowy o epidemii. Czy kolejny sejmowy ekspres ruszy bez opozycji?

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej zaznaczył, że jest gotowy do dialogu w sprawie aborcji. Jednocześnie szef rządu zaprosił do rozmów przedstawicieli opozycji. - Jestem gotowy nawet jutro, w sobotę, w niedzielę - oświadczył Morawiecki

Redakcja "Faktów TVN" zapytała więc o szczegóły w sprawie rozmów na temat kompromisu aborcyjnego, ale w odpowiedzi otrzymywaliśmy od szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka informację o rozmowach dotyczących epidemii.

- Takie zaproszenie dzisiaj w formie pisemnej, na spotkanie z Radą Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, której przewodniczy pan profesor Horban, zostanie wysłane - mówi Michał Dworczyk.

Według rządu liczne protesty niosą za sobą gigantyczne zagrożenie epidemiczne, z czym trudno polemizować. Jednak brak rozmów o tym, co było przyczyną manifestacji, może nie wpłynąć na uspokojenie nastrojów. Tak jak i to, z kim rząd chce rozmawiać, a w kim nie widzi partnera.

- Dziś czas na rozmowy z tymi, którzy protestują. My jesteśmy od tego, jako politycy opozycji, by pilnować, żeby ta władza nie zrobiła polskim kobietom krzywdy - podkreśla przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

- To, co widzimy na ulicach wielu miast w Polsce, ma niewiele wspólnego z chęcią nawiązania dialogu - twierdzi Michał Dworczyk. Jednocześnie podkreśla, że rząd chce rozwiązania sporu. - Jesteśmy gotowi do rozmów - dodaje szef Kancelarii Premiera.

- Od tego jest Sejm, debata sejmowa. Tu nie ma co dyskutować za zamkniętymi drzwiami - zaznacza prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Propozycja prezydenta

W piątek prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt o zmianie ustawy dotyczącej aborcji. Projekt prezydenta zakłada, "że ciąża może zostać przerwana, gdy będzie wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do jego śmierci".

Jednak rodzą się wątpliwości wokół prezydenckiego projektu. Lekarze pytają jak potraktować cyklopię połączoną z innymi wadami. Czy zakwalifikować ją do wad letalnych?

O swoich uwagach mówi też profesor Mariusz Zimmer. - (Przepis - przyp. red.) w tej ustawie po słowie "lub" mówi, "że prowadzi i niechybnie i bezpośrednio do śmieci dziecka" - no nie prowadzi niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, ale jakie to życie? - podkreśla profesor.

Profesor Zimmer mówi, że lekarze nie są od podejmowania decyzji o życiu lub śmierci. Łatwo nie będzie też rodzicom. Czy zatem projekt prezydenta można nazwać kompromisem?

- Jeżeli jest tylko jedna opcja na stole, opcja zaostrzenia przepisów dotyczących ustawy o przerywaniu ciąży, to nie ma o czym rozmawiać - zaznacza posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Kościół ma swoje niezmienne zdanie w sprawie aborcji, ale jak mówi prymas Wojciech Polak: to nie Kościół stanowi prawo.

Za to ostro propozycję prezydenta skrytykowała aktywistka antyaborcyjna Kaja Godek, pisząc do Andrzeja Dudy "Hańba, Panie Prezydencie".

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS