"Najlepsza lekcja WOS". 17-latek na "dołku" słyszał protestujący tłum
17-latek zatrzymany po proteście - przed Sądem Okręgowym w Warszawie - całą dobę spędził na komendzie. Rodzice Janka o zatrzymaniu ich syna dowiedzieli się od jego kolegów. 17-letni chłopak miał naruszyć nietykalność funkcjonariusza. 14-letni Maciek miał namawiać do udziału w zgromadzeniu. Do niego też przyszła policja.
W Warszawie, na środowym strajku kobiet, pojawili się mężczyźni w maskach i z pałkami...Tajniacy na strajku kobiet. Nieumundurowany policjant użył gazu wobec posłanki
Zatrzymanie 17-latka na filmie zarejestrowała Anna Gawędzka. Na nagraniu widzimy młodego chłopaka w żółtej kurtce, który jest rzucany na ziemię przez policjanta i obezwładniany. W tle słychać, jak tłum krzyczy: zostaw go.
- Został złapany przez policję. Właściwie chciałbym powiedzieć, że został porwany przez policję - mówił Marek Radziwon, ojciec 17-latka.
Rodzice Janka na co dzień są zaangażowani w pomoc prześladowanym przez reżim studentom z Białorusi. O tym, że syn został zatrzymany, dowiedzieli się od kolegów nastolatka.
- Boję się o niego. Boję się też o wszystkich młodych ludzi.Mąż zdążył napisać tylko: Janku, kochamy Cię - mówiła w czwartek Anna Radziwon, matka chłopaka.
17-latek odzyskał wolność po dobie od zatrzymania.
- Dostałem notatkę od rodziców, że mnie kochają, i że jestem superobywatelem, a potem słyszałem was - nawet któryś z policjantów otwierał okno, a drugi mu powiedział, żeby tego nie słuchał. Super mnie to podnosiło na duchu, a potem, jak siedziałem na dołku, to na ławce ktoś wydrapał: "mordo, łeb do góry" - powiedział po opuszczeniu komendy Janek Radziwon.
Brak informacji
Z jednej strony protestujący tłum, z drugiej strony policjanci z gazem i tajniacy z pałkami..."Gdzie jest policja?", pytał tłum. To byli policjanci. Bez mundurów, z teleskopowymi pałkami
- Telefon mu został odebrany, więc od doby nie wiemy, co się dzieje z naszym dzieckiem. Nie dostaliśmy żadnego dokumentu, żadnego papieru, po prostu nie ma dziecka - mówił w piątek rano Marek Radziwon, ojciec zatrzymanego.
W piątek reporterka TVN24 zapytała rzecznika komendy stołecznej Sylwestra Marczaka, czy była potrzeba zatrzymywania 17-latka na całą noc. - Jeżeli jest potrzeba naruszenia nietykalności policjantów, jeżeli mamy do czynienia z popełnianiem przestępstwa, reakcja policjantów jest jedna: zatrzymanie osoby - odpowiedział Marczak.
17-letniemu chłopakowi zarzucono naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza i udział w zbiegowisku.
- Został wykreowany na takiego chuligana, robiącego napaść na funkcjonariusza i tak jak rozumiem, że za protestowanie można dostać mandaty, być przesłuchiwanym, to zarzuty postawione Jankowi bardzo mnie zabolały i oburzyły - stwierdziła Hanna Ignaciuk, koleżanka zatrzymanego 17-latka.
"To jest niedopuszczalne"
We wtorek do domu 14-latka zapukali policjanci, którzy chcieli porozmawiać z nastolatkiem i jego rodzicami. Rozmowa dotyczyła "spaceru" Strajku Kobiet, który miał odbyć się w Krapkowicach. Chłopiec udostępnił informację o tym wydarzeniu w mediach społecznościowych i właśnie to było powodem wizyty funkcjonariuszy.
- Okazało się, że jedną z osób, które czynnie propagują i nawołują do zgromadzenia jest 14-letni chłopiec. W związku z powyższym policjanci udali się do jego miejsca zamieszkania - przekazała sierżant sztabowy Ewelina Karpińska z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach.
O zachowaniu nastolatka funkcjonariusze poinformowali też szkołę.
- Od tygodnia grasuje złodziej, który przebija opony, a mnie policja nachodzi o godzinie 10:00 z powodu udostępnienia posta na Facebooku - dziwi się Maciej Rauhut.
Do sądu trafiła także sprawa 14-latki, która w Olsztynie na protest wybrała się z babcią. Sąd odmówił wszczęcia postępowania.
- Zachodzi podejrzenie, że te działania podejmowane przez policjantów zmierzają do wprowadzenia tak zwanego efektu mrożącego, czyli po prostu zaprzestania aktywności przez młodych ludzi - twierdzi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, społeczna kandydatka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Pokazanie im: nie jesteście tutaj bezpieczni, musicie liczyć się z konsekwencjami, jeśli przyjdziecie na demonstracje. To jest niedopuszczalne - dodaje adwokat Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Jan Radziwon podkreśla, że nie przestanie uczęszczać na demonstracje. - I tak bym chodził na te wszystkie strajki, a takie doświadczenie mnie jeszcze bardziej popycha do działania - dodaje 17-latek.
- To jest najlepsza lekcja WOS-u: wychowania obywatelskiego, jakiej nie dostanie w najlepszej szkole - podkreśla Marek Radziwon, ojciec Janka.
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 19 kwietnia
W poniedziałek w Polsce ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w harmonogramie. W programie także o obchodach 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o szokujących scenach z jednego ze sklepów w Lesznie, a także o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »Ruszyły kolejne punkty szczepień, premier zapowiedział zmiany w programie
Duże zmiany w programie szczepień. Do 10 maja wszyscy dorośli mają dostać skierowanie, a wtedy będą mogli od razu się na nie zarejestrować. W tempie szczepień wyprzedza nas teraz większość państw Unii. Premier zapowiada luzowanie gospodarki na przełomie maja i czerwca, ale kluczem do tego są właśnie szczepienia.
czytaj więcej »Maciej Nawacki nie dopuścił sędziego Juszczyszyna do orzekania
Sąd uznał, że sędzia Paweł Juszczyszyn powinien wrócić do pracy. Sędzia Juszczyszyn w poniedziałek się do niej udał, ale jego przełożony pracować mu nie pozwolił. Wyrok sądu powinien być wykonany natychmiast. Wydany jest w imieniu Rzeczypospolitej.
czytaj więcej »78. rocznica powstania w getcie warszawskim
Gdy 19 kwietnia 1943 roku o 6:00 rano do warszawskiego getta wkroczyły odziały Waffen-SS, w ich stronę poleciały granaty i butelki z benzyną. Tak zaczęło się pierwsze miejskie powstanie w czasie II wojny światowej. Jego bohaterowie nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, chcieli godnie umrzeć jako wolni ludzie.
czytaj więcej »Przedszkola i żłobki ponownie otwarte. Kiedy do szkół wrócą uczniowie?
Zazwyczaj pierwszy dzień szkoły oznaczał koniec wakacji i nie kojarzył się z euforią. Teraz młodzi ludzie mają już tak dość izolacji i nauki online, że chyba nawet zazdrościli przedszkolakom, że ci mogą już wrócić do normalnych zajęć. Kiedy wszystkie dzieci wrócą do szkół?
czytaj więcej »Ukraina apeluje o nałożenie kolejnych sankcji na Rosję
Walki na wschodzie Ukrainy trwają już siedem lat. Podpisywano zawieszenia broni, jednak tam wciąż giną ludzie. Teraz Rosja gromadzi ogromne siły tuż przy granicy. NATO i Waszyngton zapewniają Kijów o wsparciu, ale Unia ostrzej mówi o sprawie Nawalnego niż o tym konflikcie.
czytaj więcej »Pierwszy lot drona na Marsie. "Historyczne wydarzenie"
Dron Ingenuity na chwilę opuścił powierzchnię Marsa. Operacja pierwszego lotu poza Ziemią przebiegła pomyślnie. NASA przekładała lot kilka razy z powodu problemów technicznych drona. To pierwszy w historii kontrolowany lot w atmosferze Czerwonej Planety.
czytaj więcej »Wielkie kluby planują powołanie Superligi. UEFA grozi konsekwencjami
12 wielkich klubów piłkarskich Europy poinformowała o stworzeniu Superligi. UEFA i FIFA są tak oburzone, że grożą piłkarzom, którzy zagrają w nowych rozgrywkach, że nie będą mieli prawa do gry w kadrach narodowych.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia
W poniedziałek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. Wystąpią przelotne opady deszczu. Po południu - zwłaszcza w zachodniej części kraju - burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy. Ciśnienie spada.
czytaj więcej »Fakty z 18 kwietnia
Liczba nowych zakażeń w Polsce spada, a tempo szczepień na COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych. W programie powiemy również o tym, jak wygląda życie w krajach, które przodują w szczepieniach, a także o oskarżeniach pod adresem Rosji, które wysunął rząd Czech. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.
czytaj więcej »W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych
W tę niedzielę rząd odnotował o ponad 9 tysięcy mniej nowych zakażeń koronawirusem niż tydzień temu - dokładnie 12153. Akcja szczepień przeciw COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek otwartych zostanie kilkanaście pilotażowych punktów szczepień powszechnych.
czytaj więcej »Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu
Mniej niż 50 nowych zakażeń, tylko około 200 osób ciężko chorych na COVID-19 i mniej niż jeden procent pozytywnych testów. To dane z Izraela, które pokazują, co się stanie, gdy uda się zaczepić ponad połowę obywateli. W Izraelu nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, a szkoły działają normalnie. Brytyjczycy testują, na ile mogą poluzować obostrzenia.
czytaj więcej »"Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"
Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.
czytaj więcej »"Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"
W sobotę Jarosław Gowin ogłosił wizję dla Porozumienia, która jest bardzo bliska ideowo Koalicji Polskiej, a nawet Platformy Obywatelskiej. Drogi koalicjantów Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej się rozjeżdżają. Polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki przyznaje, że spory są o "sprawy fundamentalne".
czytaj więcej »Zmarł Stefan Bratkowski. "Wielka postać polskiego życia publicznego"
Zmarł Stefan Bratkowski, prawnik, dziennikarz i publicysta, który przez wiele lat był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Miał 86 lat.
czytaj więcej »