Fakty - oglądaj online

Bez ostrzeżenia

Kandydował z list PiS, o Szydło mówił "kobieta z sąsiedztwa". Kim jest człowiek, który sparaliżował A2?

Sparaliżowali autostradę A2 bez ostrzeżenia. Rolnicy o świcie stanęli na odcinku koło Brwinowa i na wiele godzin urósł tam wielokilometrowy korek. Było mnóstwo emocji, pretensji i konkretnych żądań, ale już nie tylko do ministra rolnictwa, a i do premiera. Protestującym przewodził Michał Kołodziejczak, rolnik, którego niektórzy już nazywają "nowym Andrzejem Lepperem".

Pojawili się w środę rano i skutecznie zablokowali autostradę A2 pod Warszawą. Mieli na sobie żółte kamizelki, a w rękach postulaty, przede wszystkim dotyczące wypłaty odszkodowań w związku z afrykańskim pomorem świń i zwolnienia dużej grupy inspektorów weterynaryjnych.

- Pytanie do pana premiera i pana ministra: co panowie zrobiliście, że polscy rolnicy musieli wyjść na autostradę - pytał Michał Kołodziejczak, organizator protestu, przedstawiciel Unii Warzywno Ziemniaczanej.

Rozmowy na środku drogi. Czekali na premiera, przyjechał minister

W środę rano rolnicy zablokowali autostradę A2. Żądali, by przyjechał do nich premier. Na miejscu pojawił się minister rolnictwa.

Rozmowa z ministrem

Na rozmowy przyjechał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który od początku próbował przekonać rolników, że jest jednym z nich, że rozumie ich problemy.

- Pan się może z tego śmiać, pan chce stworzyć organizację polityczną w tej chwili i to jest jedyny cel - zarzucał Michałowi Kołodziejczakowi minister rolnictwa. - Tak, oczywiście, żeby pan miał z kim rozmawiać - odpowiadał mu Michał Kołodziejczak.

Przedstawiciele protestujących nie zostali w środę wpuszczeni do budynku Sejmu na posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O problemach wsi mówili na komisji inni.

- Minister jeździ po kraju i opowiada, jakie ponadstandardowe pomysły ma, i jakie pieniądze wydaje, ale tak naprawdę co trzeci rolnik dostał odszkodowanie za suszę. To jest gigantyczne oszustwo - oceniła posłanka PO Dorota Niedziela.

Rolnicy zakończyli protest na A2

Przywrócono normalny ruch na autostradzie A2 - poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Utrudnienia trwały przez prawie 10 godzin po tym, jak drogę w okolicy Brwinowa (Mazowieckie) zablokowali rolnicy.

Nowy Andrzej Lepper?

Liderem środowego protestu był Michał Kołodziejczak, rolnik z Łódzkiego. Razem z rodziną prowadzi około stuhektarowe gospodarstwo. Do niedawna był radnym w gminie Błaszki.

- Ja go oceniam jako młodego, odważnego człowieka - oświadczył przewodniczący Rady Miejskiej w Błaszkach Ireneusz Hendrysiak.

Michał Kołodziejczak kandydował z listy PiS. O Beacie Szydło mówił "kobieta z sąsiedztwa", po jej dymisji nie krył rozczarowania. - Polska wieś została oszukana, na fotel i w buty Beaty wszedł bankster - mówił po jej dymisji.

Od tamtej pory wiele się zmieniło. Michał Kołodziejczak zaczął wyprowadzać ludzi na ulice, pojawiła się jego Unia Warzywno Ziemniaczana. Na jednym z protestów rzucił flagę Unii Europejskiej na asfalt. Zaczął być uznawany za chłopskiego lidera i coraz częściej jest nazywany nowym Andrzejem Lepperem.

- Cieszę się bardzo, że jest nowy lider na polskiej wsi, ale trudno porównywać do Leppera kogoś, kto dopiero zaczyna - skomentował Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

"To za mało na partię"

Michał Kołodziejczak zaczyna ostro, nie bojąc się ani konsekwencji, ani trudnych rozmów z politykami. - Niecha pan nie patrzy na mnie w sposób, jak to się mówi na wsi, spod byka, poniżająco - mówił w środę na A2 do ministra Ardanowskiego.

Od środy Michał Kołodziejczak buduje coś większego, pod nową nazwą - coś być może na kształt Samoobrony. Tylko czy sam protest wystarczy?

- Awantura, ryj świński gdzieś tam przed Pałacem Prezydenckim czy kancelarią premiera - tego nie wykluczam, ale to jest jeszcze za mało na partię - ocenił prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar.

- Rozumiem, że wykorzystuje niezadowolenie rolników i brak działań ministerstwa rolnictwa do zbijania własnego kapitału politycznego - skomentował Marek Sawicki, były minister rolnictwa, poseł PSL.

W środę po południu protest rolników na A2 formalnie został zawieszony, a autostrada została odblokowana. Tylko problemy rolników pozostały.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

 • Fakty z 23 października

  Fakty z 23 października

  PiS zgłosiło protesty co do wyborów w 6 okręgach do Senatu. Jak rządząca partia to uzasadnia? - Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "nie stosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

  czytaj więcej »
 • Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 24 października

  Prognoza pogody na czwartek 24 października

  W czwartek po porannych mgłach wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1000 hPa. 

  czytaj więcej »
 • Fakty z 22 października

  Fakty z 22 października

  Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska złożyły protesty wyborcze. Co dalej? Jak może wyglądać ewentualne ponowne liczenie głosów? W programie powiemy także o tym, kto może zostać marszałkiem Senatu, oraz o milczącym proteście warszawiaków na przejściu dla pieszych przy ulicy Sokratesa, gdzie doszło do tragicznego wypadku drogowego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

  czytaj więcej »
tvnpix