"Powrót do wieloletniej tradycji". Minister rolnictwa cofa kontrowersyjną decyzję poprzednika

Aktualizacja:
"Powrót do wieloletniej tradycji". Minister rolnictwa cofa kontrowersyjną decyzję poprzednika
"Powrót do wieloletniej tradycji". Minister rolnictwa cofa kontrowersyjną decyzję poprzednika
Monika Cwalina-Kucharczyk | Fakty po południu
"Powrót do wieloletniej tradycji". Minister rolnictwa cofa kontrowersyjną decyzję poprzednikaMonika Cwalina-Kucharczyk | Fakty po południu

Minister rolnictwa zapowiada powrót do wieloletniej tradycji i ponowne połączenie aukcji Pride of Poland z narodowym czempionatem w Janowie Podlaskim. To nagły zwrot po ostatnich kontrowersyjnych decyzjach o rozdzieleniu obu imprez. W tym roku jedna odbyła się w Janowie, druga - w Warszawie. Teraz obie imprezy mają się odbyć w Janowie Podlaskim.

Krok w tył w sprawie Janowa Podlaskiego. Minister Ardanowski powraca do tradycji i przywraca wspólne miejsce i termin aukcji koni arabskich oraz narodowego czempionatu.​ - Dla mnie uporządkowanie sytuacji na rynku koni jest sprawą i honorową i również wielką szansą dla polskiego rolnictwa - mówił w sierpniu tego roku Ardanowski. Za słowami poszły czyny i nowy minister rolnictwa wycofał się ze zmian wprowadzonych przez Krzysztofa Jurgiela.

"Jest to powrót do wieloletniej tradycji, a także uhonorowanie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim w 100. rocznicę rozpoczęcia w tej stadninie hodowli koni arabskich, a także 50-lecia organizacji tam aukcji koni" - można przeczytać w specjalnym komunikacie. - Minister Ardanowski chce naprawić błędy poprzednika - ocenia Alina Sobieszak z "Araby Magazine".

Decyzja o rozdzieleniu

To podczas kadencji ministra Jurgiela zdecydowano, że pokaz i prezentacja koni ma odbyć się w Warszawie, a aukcja Pride of Poland - w Janowie. Decyzji o rozdzieleniu imprez, zanim jeszcze została podjęta, sprzeciwiał się między innymi poprzedni prezes stadniny. Został odwołany przez podlegający bezpośrednio ministrowi rolnictwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

- Te dwie rzeczy ze sobą związane, bo potencjalni kupcy chcą obejrzeć konie hodowlane, które nie są na sprzedaż, młodzież, źrebięta. Dlatego bylem zdania, że nie można tego rozdzielać - tłumaczy swój sprzeciw prof. Sławomir Pietrzak, były prezes.

Powrót prestiżu?

W tym roku pokaz odbył się w Warszawie. Frekwencja nie zachwycała. Goście wyszli z niedosytem także z tegorocznej aukcji w samym Janowie. Sprzedano sześć koni. Dla przykładu to 4 razy mniej niż podczas Pride of Poland w 2015 roku.

Po obejrzeniu nagrania z aukcji minister Ardanowski odwołał prezesa stadniny w Michałowie. Maciej Grzechnik też został powołany przez ministra Jurgiela.

Od 2016 roku stadnina koni w Janowie Podlaskim miała 4 prezesów. Wcześniej - przez 16 lat - prezesem stadniny w Janowie był Marek Trela, odwołany przez ministra Jurgiela 3 lata temu. Trela po zwolnieniu opiekuje się królewską stadniną w Jordanii. Czy powrót do tradycji oznacza też powrót prestiżu? O tym będzie można przekonać się dopiero w sierpniu 2019 roku.

Autor: Monika Cwalina-Kucharczyk / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Pobłociu w powiecie słupskim doszło do dramatycznej sytuacji na przejściu dla pieszych. Kierowca omal nie zabił trójki dzieci. Twierdzi, że ich nie widział. Eksperci przyznają, że do takich zdarzeń dochodzi znowu coraz częściej.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Chwile grozy na przejściu dla pieszych. "Dziękowałam Bogu, że nasze dzieci po prostu żyją"

Źródło:
Fakty TVN

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadła też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Zbliża się wesele syna najbogatszego człowieka w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS