Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Ruszyły szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia
 • "Od dwustu trzydziestu ośmiu dni ponoszę karę, tylko nie wiem za co"

"Nie ma żadnej motywacji dla pielęgniarek"

Od początku epidemii COVID-19 w Polsce około 60 tysięcy pielęgniarek zakaziło się koronawirusem, zmarło ponad 160 z nich. Wszystkie pracowały ponad siły ratując i chorych, i cały system ochrony zdrowia. Teraz mówią "dość". Już w tej chwili pielęgniarek brakuje w większości szpitali.

W poniedziałek w wielu miastach w Polsce pielęgniarki i położne wyszły na ulice, żeby protestować. To już druga manifestacja w ciągu miesiąca. Domagają się wyższych płac, ale też sprawiedliwego wynagradzania. Chcą, żeby po prostu było normalnie. - Czuję się niedoceniana, zmęczona, bez chęci do dalszej walki i pracy. Naprawdę, nie ma żadnej motywacji dla pielęgniarek - tłumaczy Agnieszka Witkowska ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek. "To nie jest koniec"

Pielęgniarki i położne z około 40 polskich szpitali protestowały w poniedziałek. To na razie był...

Pielęgniarki w ciągu ostatniego roku - walcząc z COVID-19 - pracowały ponad siły łatając braki kadrowe i przekraczając wszelkie limity długości dyżurów. Teraz mówią "dość".

Problem jednak w tym, że premier wydaje się nie zauważać problemu.

- Ostatnie parę lat, w porównaniu do poprzednich kilkunastu lat, to rosnące zainteresowanie do pracy w zawodzie. Praca w zawodzie pielęgniarki wcześniej kończyła się bardzo często tym, że w ogóle dyplomy nie były odbierane. Spytajcie państwo w środowiskach medycznych. Potwierdzą wam takie przykre zjawisko - zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

- Dyplomy są odbierane i pielęgniarki wyjeżdżają za granicę. Panu premierowi radzę większe uszczegółowienie wypowiedzi - opowiada Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Dane najgorsze od lat

Nie o odbieranie dyplomu chodzi, tylko o podejmowanie pracy w zawodzie. Najnowsze dane są najgorsze od kilku lat.

W 2020 roku studia pielęgniarskie ukończyły w Polsce 5693 osoby, z czego pracę w zawodzie podjęło 2330 osób. Jednym z głównych powodów są właśnie niskie płace.

- Gdy pracodawca chciał zatrudnić, a zaproponował młodej absolwentce, pielęgniarce bądź położnej, płacę na poziomie 2900-3000 złotych, płacę minimalną, to ona nie była zainteresowana - wyjaśnia Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Nawet jeżeli na dane z 2020 roku wpłynęła znacząco pandemia, to premier na pewno nie ma się czym chwalić. Podobnie jak były minister zdrowia, a obecnie wojewoda mazowiecki, który w poniedziałek wyszedł do protestujących. - Zapewniam, że to wszystko, co prowadzi do godnych płac w służbie zdrowia, będzie realizowane - obiecał Konstanty Radziwiłł. Były szef resortu zdrowia został wygwizdany, a tłum skandował w jego stronę okrzyki "kłamca".

Pielęgniarki zapowiadają kolejny protest jeszcze w czerwcu, a w najbliższej przyszłości - jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie - ogólnopolski strajk.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 16 czerwca

  Fakty z 16 czerwca

  W środę odbyło się niejawne posiedzenie Sejmu, na którym rząd miał przedstawić informacje w sprawie cyberataków na polityków. W programie także o spotkaniu Joe Bidena z Władimirem Putinem, o planie rządu, który ma przygotować Polskę na możliwą jesienną falę zachorowań na COVID-19 oraz o niepewnej sejmowej większości Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • W Genewie odbyło się spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina

  W Genewie odbyło się spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina

  Władimir Putin przyjechał do willi La Grange w Genewie punktualnie, a to rosyjskiemu prezydentowi nie zdarza się często. Kilka minut później pojawiła się kolumna samochodów Joe Bidena. Rozmowy za zamkniętymi drzwiami trwały krócej niż przewidywano - bo tylko dwie i pół godziny. Krytycy Władimira Putina mówią, że i tak to on jest zwycięzcą, bo w ogóle doszło do spotkania.

  czytaj więcej »
 • "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

  "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

  Ponad 10 milionów Polaków przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 lub zostało zaszczepionych preparatem jednodawkowym. Mogą być oni niemal pewni, że nie zachorują ciężko na COVID-19. Nawet przy zakażeniu Deltą, czyli wariantem, który jest ogromnym problemem w Wielkiej Brytanii. Co rząd robi, by nie był to także polski problem?

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 17 czerwca

  Prognoza pogody na czwartek 17 czerwca

  W czwartek w Polsce będzie słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 31 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i 32 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Ciśnienie waha się.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 15 czerwca

  Fakty z 15 czerwca

  Premier Mateusz Morawiecki chce w środę w Sejmie przedstawić informację na temat "cyberataków na Polskę". Posłowie w parlamencie muszą stawić się osobiście, bo zdalny udział w niejawnym posiedzeniu będzie niemożliwy. W programie także o wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, o wniosku Czechów do TSUE w sprawie kar dla Polski, a także o poniedziałkowym meczy reprezentacji na Euro 2020. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Czesi złożyli wniosek o milionowe kary dla Polski

  Spór w sprawie kopalni Turów wciąż trwa. Czesi poinformowali, że wysłali do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o milionowe kary dla Polski za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla w kopalni. Polski rząd zapowiada, że w tym tygodniu wyśle do Pragi delegację ministrów. We wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdjęła z porządku obrad informację o sytuacji w kopalni Turów, co skończyło się awanturą i słowami o "mentalności zdrajców".

  czytaj więcej »
 • Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  Polacy przegrali mecz otwarcia na Euro. "Nasza sytuacja jest teraz ciężka"

  W poniedziałek Polska przegrała swój pierwszy mecz na Euro 2020 ze Słowacją. Szanse na wyjście z grupy znacząco spadły. W drugim meczu biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią, która w pierwszym swoim spotkaniu na Euro 2020 bezbramkowo zremisowała ze Szwecją. Polacy zagrają z Hiszpanami w najbliższa sobotę. Start spotkania planowany jest na godzinę 21.

  czytaj więcej »
tvnpix