"Wstyd mi było za mój powiat". Radni wycofali się z Samorządowej Karty Praw Rodzin

23.09.2020 | "Wstyd mi było za mój powiat". Radni wycofali się z Samorządowej Karty Praw Rodzin
23.09.2020 | "Wstyd mi było za mój powiat". Radni wycofali się z Samorządowej Karty Praw Rodzin
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
23.09.2020 | "Wstyd mi było za mój powiat". Radni wycofali się z Samorządowej Karty Praw RodzinKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Radni powiatu sztumskiego wczytali się, zrobili rachunek sumienia i zmienili zdanie, uchylając uchwałę o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin. - Mówi się o wartościach rodzinnych, o integralności rodziny. Jeżeli się w tej definicji nie mieści na przykład matka samotnie wychowująca dziecko, albo związki partnerskie wychowujące dzieci, to gdzie ci ludzie są? - pyta Leszek Sarnowski, radny powiatu.

- Powiem szczerze: wstyd mi było za mój powiat - twierdzi Leszek Sarnowski, radny powiatu sztumskiego.

Dlatego grupa radnych z powiatu sztumskiego postanowiła się tego wstydu pozbyć. W lutym, jako pierwszy w województwie pomorskim, powiat sztumski przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin. We wtorek 22 września, jako pierwszy samorząd w Polsce, z tej uchwały się wycofał.

Skąd ta zmiana? - Mówiąc kolokwialnie: diabeł tkwi w szczegółach - tłumaczy Leszek Sarnowski.

Przyszła refleksja

Samorządowa Karta Praw Rodzin - obok uchwał o "strefach wolnych od LGBT" - została uznana przez Komisję Europejską za naruszającą równe prawa obywateli. Unia zapowiedziała, że zakręci kurek z pieniędzmi, a polskie sądy kilkukrotnie orzekły, że tego rodzaju uchwały dyskryminują ludzi.

- Samorządowcy, czyli ten suweren, poprzez swoich radnych, zaczyna się zastanawiać, czy to przynosi korzyści czy straty - komentuje Kazimierz Szewczun, wicestarosta powiatu sztumskiego.

Za namową mieszkańców radni powiatu sztumskiego wczytali się dokładnie w to, co uchwalili.

- Mówi się o wartościach rodzinnych, o integralności rodziny. Jeżeli się w tej definicji nie mieści na przykład matka samotnie wychowująca dziecko, albo związki partnerskie wychowujące dzieci, to gdzie ci ludzie są? - pyta Leszek Sarnowski.

Więcej radnych zadało sobie to pytanie, bo łącznie pięciu zmieniło co do uchwały zdanie. To pozwoliło ją uchylić.

- W tym kontekście pojawiać się na ustach całej Polski, no to powiem szczerze, dla mnie to wstyd i upokorzenie, że stygmatyzuje się ludzi innych, którzy są także obywatelami naszego państwa - mówi Leszek Sarnowski.

Pierwsi w Polsce

Radni powiatu sztumskiego pierwsi w Polsce uchylili tego rodzaju uchwałę. Są jednak i takie samorządy, które swoich uchwał bronią poprzez atak na tych, którzy je krytykują.

Gmina Zakrzówek w maju zeszłego roku uchwaliła deklarację anty-LGBT. - Nie pozwolimy sobie deptać wartości chrześcijańskich - mówiła wówczas przewodnicząca Rady Gminy Zakrzówek Agnieszka Makuch.

Do dziś gmina Zakrzówek tej uchwały nie uchyliła, ale za to aktywistę, który ją oprotestował, pozwała o naruszenie dóbr osobistych. Radni Zakrzówka odmówili komentarza.

- To wszystko wina tych podłych aktywistów, tak? Uchwały same się przegłosowały i same się wymyśliły - ironizuje Bart Staszewski, aktywista na rzecz praw osób LGBT.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Starostwo Powiatowe w Sztumie

Pozostałe wiadomości

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS