
Czytanie ze zrozumieniem
"Wstyd mi było za mój powiat". Radni wycofali się z Samorządowej Karty Praw Rodzin
Radni powiatu sztumskiego wczytali się, zrobili rachunek sumienia i zmienili zdanie, uchylając uchwałę o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin. - Mówi się o wartościach rodzinnych, o integralności rodziny. Jeżeli się w tej definicji nie mieści na przykład matka samotnie wychowująca dziecko, albo związki partnerskie wychowujące dzieci, to gdzie ci ludzie są? - pyta Leszek Sarnowski, radny powiatu.
- Powiem szczerze: wstyd mi było za mój powiat - twierdzi Leszek Sarnowski, radny powiatu sztumskiego.
Dlatego grupa radnych z powiatu sztumskiego postanowiła się tego wstydu pozbyć. W lutym, jako pierwszy w województwie pomorskim, powiat sztumski przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin. We wtorek 22 września, jako pierwszy samorząd w Polsce, z tej uchwały się wycofał.
Skąd ta zmiana? - Mówiąc kolokwialnie: diabeł tkwi w szczegółach - tłumaczy Leszek Sarnowski.
Przyszła refleksja
Samorządowa Karta Praw Rodzin - obok uchwał o "strefach wolnych od LGBT" - została uznana przez Komisję Europejską za naruszającą równe prawa obywateli. Unia zapowiedziała, że zakręci kurek z pieniędzmi, a polskie sądy kilkukrotnie orzekły, że tego rodzaju uchwały dyskryminują ludzi.
- Samorządowcy, czyli ten suweren, poprzez swoich radnych, zaczyna się zastanawiać, czy to przynosi korzyści czy straty - komentuje Kazimierz Szewczun, wicestarosta powiatu sztumskiego.
Za namową mieszkańców radni powiatu sztumskiego wczytali się dokładnie w to, co uchwalili.
- Mówi się o wartościach rodzinnych, o integralności rodziny. Jeżeli się w tej definicji nie mieści na przykład matka samotnie wychowująca dziecko, albo związki partnerskie wychowujące dzieci, to gdzie ci ludzie są? - pyta Leszek Sarnowski.
Pierwsze miliony euro właśnie przepadają gminom "wolnym od LGBT". Pieniądze z Funduszy Norweskich...Mogło być centrum robotyki, ale pieniądze przepadły. "Czuję się jak obywatel drugiej kategorii"
- W tym kontekście pojawiać się na ustach całej Polski, no to powiem szczerze, dla mnie to wstyd i upokorzenie, że stygmatyzuje się ludzi innych, którzy są także obywatelami naszego państwa - mówi Leszek Sarnowski.
Pierwsi w Polsce
Radni powiatu sztumskiego pierwsi w Polsce uchylili tego rodzaju uchwałę. Są jednak i takie samorządy, które swoich uchwał bronią poprzez atak na tych, którzy je krytykują.
Gmina Zakrzówek w maju zeszłego roku uchwaliła deklarację anty-LGBT. - Nie pozwolimy sobie deptać wartości chrześcijańskich - mówiła wówczas przewodnicząca Rady Gminy Zakrzówek Agnieszka Makuch.
Do dziś gmina Zakrzówek tej uchwały nie uchyliła, ale za to aktywistę, który ją oprotestował, pozwała o naruszenie dóbr osobistych. Radni Zakrzówka odmówili komentarza.
- To wszystko wina tych podłych aktywistów, tak? Uchwały same się przegłosowały i same się wymyśliły - ironizuje Bart Staszewski, aktywista na rzecz praw osób LGBT.
Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Nauczyciele z Krakowa stają w obronie osób LGBT. Co na to małopolska kurator?
- Rezolucja na temat praworządności w Polsce przyjęta. Ziobro: będziemy twardo bronić polskich interesów
- Uchwała anty-LGBT niezgodna z prawem. Sąd przyznał rację RPO
- Kolejna kontrowersyjna wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka. Odpowiadają powstańcy i opozycja
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 17 stycznia
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który Rosję opuścił w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu. Nawalny został zatrzymany po lądowaniu na innym Moskiewskim lotnisku. W programie powiemy również o powrocie uczniów do szkół, o napięciu przed inauguracją prezydentury Joe Bidena i słowach Jarosława Kaczyńskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »"Mnie aresztują? To niemożliwe, jestem niewinnym człowiekiem"
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który opuścił Rosję w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu.
czytaj więcej »Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. "Wszyscy są bardzo stęsknieni"
Uczniowie klas 1-3 wracają w poniedziałek do szkół. Pozostali będą się uczyli w domu. Władze mają nadzieję, że taki ograniczony powrót nie ściągnie na nas trzeciej fali pandemii. Nauczyciele są testowani. Niestety - nie są jeszcze szczepieni.
czytaj więcej »Polacy poza podium w konkursie w Zakopanem
Złe wiadomości z Zakopanego - żaden z naszych reprezentantów nie wskoczył na podium. Najdalej zaleciał Andrzej Stękała. Zawody miały być bez publiczności, ale kibice znaleźli sposoby, by być bardzo blisko.
czytaj więcej »Apel prezesa PiS w kościele w Starachowicach. Opozycja komentuje
Zło atakuje - mówi Jarosław Kaczyński w kościele w Starachowicach i mobilizuje do walki z rzekomym atakiem na Polskę, naród i Kościół. Podczas transmitowanej przez telewizję publiczną mszy w rocznicę śmierci swojej matki prezes PiS mówił też o obronie przyzwoitości w życiu publicznym. Opozycja mówi, że przyzwoitości rzeczywiście brakuje, a zastąpił ją kult jednostki.
czytaj więcej »Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"
Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości mogli liczyć na dziesięć razy większe środki z rządowego programu na rozwój niż samorządowcy z opozycji - tak wynika z raportu Fundacji Batorego. Eksperci przygotowali analizę dystrybucji środków z II transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zostały rozdysponowane w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »W listopadzie szpital na warszawskim stadionie kosztował prawie 6 milionów złotych
Prawie sześć milionów złotych kosztował w listopadzie szpital na warszawskim stadionie. Choć głównie trwał w gotowości i pomagał lżej chorym, a nie ratował najciężej chorych na COVID-19. Przestronny, pustawy i koszmarnie drogi w utrzymaniu. Ogromne były wydatki na samo zarządzanie.
czytaj więcej »Rośnie napięcie przed inauguracją prezydentury Bidena. Zatrzymany mężczyzna z bronią
Mężczyzna z bronią i setkami sztuk amunicji został zatrzymany w pobliżu amerykańskiego parlamentu. Miał fałszywą akredytację. Przed środową uroczystą inauguracją prezydentury Joe Bidena w Waszyngtonie narasta napięcie. Jest coraz więcej żołnierzy, a coraz mniej przechodniów.
czytaj więcej »W krótkich spodenkach wybrali się na Babią Górę. 20 ratowników GOPR ruszyło na pomoc
To było od początku szaleństwo, a nie hartowanie. Grupa osób w krótkich spodenkach starała się, mimo mrozu, zdobyć szczyt Babiej Góry. Skończyło się na akcji ratunkowej 20 GOPR-owców. Kobieta, której temperatura ciała spadła do 26 stopni, trafiła do szpitala z odmrożeniami.
czytaj więcej »Aleksiej Nawalny zatrzymany po lądowaniu na lotnisku Szeremietiewo
Aleksiej Nawalny, najbardziej znany rosyjski opozycjonista, został zatrzymany zaraz po wylądowaniu w stolicy Rosji - Moskwie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 18 stycznia
W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią rozpogodzenia. Na zachodzie kraju pojawią się opady śniegu. Temperatura wyniesie od -15 stopni Celsjusza na Podlasiu do -1 stopnia Celsjusza w rejonie Zatoki Pomorskiej. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 16 stycznia
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach. W Polsce ostro zaatakowała zima. W programie również o skokach Polaków z Zakopanem, zdobyciu K2 zimą i zamieszaniu w KRS. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Atak zimy w Polsce. Na drogach może być niebezpiecznie
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach - zima ostro zaatakowała w Polsce. Pękają rury ciepłownicze - z tego powodu marzną mieszkańcy nieogrzewanych mieszkań. Najbardziej marzną jednak bezdomni.
czytaj więcej »Transport 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero" został wstrzymany
Rząd wstrzymuje transport do szpitali 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero", czyli medyków. Wszystko do czasu, aż firma Pfizer przedstawi nowy harmonogram dostaw. Termin rozpoczęcia szczepień "grupy pierwszej", czyli seniorów, nie jest zdaniem rządu zagrożony. Podobnie jak szczepienie drugą dawką tych, którzy dostali już pierwszą.
czytaj więcej »Polscy skoczkowie drudzy w konkursie drużynowym w Zakopanem
Polska reprezentacja skoczków narciarskich zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym w Zakopanem. Początkowo była szansa, że zdobędzie nawet pierwsze miejsce. Jest więc sukces, ale w tym roku niestety bez radosnego szaleństwa na trybunach. Kibiców blokuje pandemia.
czytaj więcej »