Rodzina pod lupą
Pomysł powołania Instytutu Rodziny i Demografii zrodził protesty. "Młot na faktyczne dobro rodziny"
Instytut Rodziny i Demografii ma kosztować 30 milionów złotych rocznie. Ma zajmować się dzietnością, ale posłów opozycji zastanawiają w projekcie uprawnienia prokuratorskie prezesa instytutu oraz gromadzenie wrażliwych danych medycznych obywateli. W Polsce w wielu miejscach odbyły się protesty przeciwko powołaniu Instytutu Rodziny i Demografii oraz dalszemu zaostrzaniu dostępu do aborcji.
Psychiatria dzieci i młodzieży w ciężkim stanie była jeszcze przed pandemią. Teraz jest w jeszcze...Ogólnopolski Strajk Kobiet domaga się zwiększenia nakładów na psychiatrię dziecięcą
Ich życie - także to intymne - ma kontrolować Instytut Rodziny i Demografii, za którego projektem stoi 30-osobowa grupa posłów PiS. - Rodzina i małżeństwo, rodzicielstwo i macierzyństwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej - wyjaśniał w Sejmie Bartłomiej Wróblewski z PiS.
- Ważnym jest, by upowszechniać dobrej jakości wiedzę na temat fundamentalnego znaczenia małżeństwa i rodzicielstwa dla społeczeństwa - mówiła Dominika Chorosińska z PiS.
O małżeństwo i rodzicielstwo mają zadbać niemal ci sami posłowie, którzy w 2020 roku podpisali się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W efekcie - aborcja została praktycznie zakazana. - Koszmar, który tworzy kolejne narzędzia do kontroli życia Polek, Polaków. Do wchodzenia z butami w ich życie. Tak jak to zrobiliście, zakazując aborcji - uznała Monika Rosa z Nowoczesnej.
- W połączeniu z rejestrem ciąż to będzie prawdziwy młot na prawa kobiet, na wolności obywatelskie i faktyczne dobro rodziny - oceniła Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.
30 milionów rocznie
Celem Instytutu ma być zahamowanie spadku liczby urodzeń w Polsce. Jak to osiągnąć? Jak się okazuje: poprzez gromadzenie danych, także wrażliwych, na temat konkretnych osób i rodzin. Chodzi także o dokumentację medyczną. RODO nie stałoby na przeszkodzie. - Zbieranie informacji na temat najbardziej intymnych spraw dotyczących antykoncepcji, ciąż, aborcji. Na przykład aborcji za granicą - wylicza Wanda Nowicka z Nowej Lewicy.
- Kierunek, jeżeli chodzi o samą ideę powołania instytutu, jest słuszny. Natomiast zawsze diabeł tkwi w szczegółach - uważa Marek Ast z PiS.
Jeden konkretny szczegół może i faktycznie budzi niepokój. To rozbudowane kompetencje prezesa Instytutu Rodziny i Demografii. - Jedną z funkcji prezesa Instytutu jest bycie rzecznikiem praw rodziny i będzie miał analogiczne kompetencje, jak mają inni rzecznicy, to znaczy uczestnictwa w procesach cywilnych - wyjaśnia Bartłomiej Wróblewski.
Z projektu ustawy wprost wynika, że prezes Instytutu będzie mógł uczestniczyć w postępowaniach na prawach przysługujących prokuratorowi. - Taki prezes będzie mógł dołączyć do postępowań rozwodowych, do jakichś spraw rodzinnych. To jest taka chęć realizowania bardzo konkretnego modelu pożycia społecznego i rodziny, tak jak sobie wyobraża Tadeusz Rydzyk - alarmuje Adam Szłapka z Nowoczesnej.
Koszt działalności Instytutu ma wynieść 30 milionów złotych rocznie.
Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 23 marca
Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o refundacji zapłodnienia metodą in vitro. W programie powiemy również o drugim dniu wizyty księcia Williama w Polsce, a także o tym, czemu paliwo na stacjach jest takie drogie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro trafił do Sejmu
Do Sejmu trafił obywatelski projekt "Tak dla in vitro". Jego autorzy chcą, żeby państwo refundowało tę metodę zapłodnienia rodzinom, które bardzo chcą mieć dziecko. Pod projektem podpisało się blisko pół miliona osób.
czytaj więcej »Spotkanie z ukraińskimi uchodźcami, kolacja w popularnej knajpie. Książę William odwiedził Polskę
Zjadł kolację i spędził wieczór w lokalu wspierającym społeczność LGBT+. Rano spotkał się z Andrzejem Dudą oraz z Ukraińcami pracującymi i uczącymi się w Polsce. Brytyjski książę William niespełna dobę spędził w Polsce. Z wyrazami wsparcia przyjechał przede wszystkim do brytyjskich żołnierzy.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski z wizytą w Chersoniu. W Brukseli rozmowy o pomocy Ukrainie
"Wszystko odbudujemy" - zapewnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który kolejny dzień odwiedza przyfrontowe tereny. W czwartek był w Chersoniu, wyzwolonym w listopadzie podczas ukraińskiej kontrofensywy. Tymczasem w Brukseli unijni przywódcy rozmawiają o tym, jak dalej pomagać Ukrainie.
czytaj więcej »Gniew rolników narasta. Chcą spotkania z premierem i uregulowania importu zboża z Ukrainy
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk albo odwołuje spotkania z rolnikami, albo nie wpuszcza na nie mediów. Jednocześnie gniew, złość i determinacja rolników są coraz większe. W Szczecinie rozbili Zielone Miasteczko. Chcą spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, tarczy antykryzysowej i uregulowania importu zboża z Ukrainy.
czytaj więcej »Inflacja wpływa na wydatki Polaków. Wolą kupować mniej i oszczędzać
Jeśli ktoś w Polsce zastanawia się, dlaczego ropa na giełdach jest tańsza niż przed wojną w Ukrainie, a paliwo na stacjach droższe, to odpowiedź brzmi: podatki. Bolesna jest też prawda o sile nabywczej naszych portfeli, bo z najnowszych danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 5 procent rok do roku.
czytaj więcej »Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie musiał zaciągnąć pożyczkę w parabanku
Ministerstwo Zdrowia daje za mało pieniędzy, banki odmawiają kredytów, więc o pomoc dyrekcja zwróciła się do parabanków. Nie chodzi o prywatną firmę. Chodzi o Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Placówka nie jest w stanie płacić za leki, jedzenie czy energię.
czytaj więcej »Antyrządowe protesty w Izraelu przybierają na sile. W Tel Awiwie i Hajfie policja użyła armatek wodnych
W czwartek w Izraelu zorganizowano 150 demonstracji. W ten sposób obywatele chcą powiedzieć władzy stanowcze "nie" dla reformy sądownictwa. Blokują drogi, chcą zakłócić działanie lotniska, zbierają się też pod domami polityków.
czytaj więcej »Fernando Santos przygotowuje Polaków do meczu z Czechami
Przed Fernandem Santosem debiut w roli selekcjonera polskiej reprezentacji. Jest doświadczonym trenerem, więc presja nie robi na nim wrażenia - podkreślają eksperci. Portugalczyk już wprowadził swoje zmiany. Przemeblował Stadion Narodowy i ławkę Biało-Czerwonych przeniósł z lewej strony boiska na prawą. Zmienił się też sposób ogłaszania składu na mecz - piłkarze dowiedzą się, kto wybiegnie na murawę, dopiero 90 minut przed pierwszym gwizdkiem.
czytaj więcej »Czas ucieka, a wykonawcy znicza na Igrzyska Europejskie wciąż nie ma
Unieważniono przetarg na znicz Igrzysk Europejskich. Zabrakło pieniędzy, choć wydano już 400 milionów złotych.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 24 marca
W piątek pochmurno z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, szczególnie na północy, do 5 mm. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 22 marca
Brytyjski następca tronu książę William odwiedził Polskę. Spotkał się z żołnierzami państw NATO. W programie powiemy także o tym, co Jarosław Kaczyński obiecał Adamowi Bielanowi, by zdobyć przychylność Partii Republikańskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Przyleciał do Rzeszowa
Następca tronu książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z żołnierzami stacjonującymi przy ukraińskiej granicy, a także a uchodźcami z tego ogarniętego wojną kraju.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Bachmutu. Putin zaatakował cywili
Prezydent Ukrainy pojawił się na linii frontu w Bahmucie. Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć bohaterów i dziękował obrońcom miasta. Władimir Putin omawiał z prezydentem Chin rzekomo plan pokojowy. Potem Rosjanie użyli dronów do ataku na budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu.
czytaj więcej »Henryk Kowalczyk obrzucony jajkami przez rolników. Prezes PiS wciąż nieobecny w kampanii
Albo z braku pomysłu, albo z powodu nieobecności Jarosława Kaczyńskiego, politycy PiS najwięcej czasu w kampanii wyborczej poświęcają Donaldowi Tuskowi, co pokazują rządowe media. Jarosław Kaczyński wciąż nie jest w stanie włączyć się w kampanię. Aktywnie prowadzi ją minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
czytaj więcej »