Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Arleta Zalewska / Fakty TVN
  • Susza hydrologiczna w czterech województwach. To może odbić się na cenach żywności
  • Doprowadzali do kolizji i potem wyłudzali pieniądze. Policja wyjaśnia, jak działali oszuści
Obietnice bez pokrycia

Polski Ład uderza w samotnych rodziców, dobijają ich słowa ministra. "Dziecko jak pół osoby"

Polski Ład uderza w rodziców samotnie wychowujących dzieci, choć premier obiecał, że tak się nie stanie. Rząd zakłada, że samotny rodzic zdrowego dziecka rozliczy się razem z nim według iloczynu 1,5, a nie 2. Ponadto wiceminister Artur Soboń powiedział w Sejmie, że "osoby samotnie wychowujące dzieci nie mają rodziny", co potem tłumaczył.

To, o co walczyli rodzice samodzielnie wychowujący dzieci w całej Polsce, to prawa podatkowe, jakie mieli, zanim PiS uchwaliło Polski Ład, co zresztą w połowie marca obiecał im premier Mateusz Morawiecki. - Zakładamy też możliwość pełnego rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem - powiedział 24 marca szef rządu.

Polski Ład. Rodzice samotnie wychowujący dzieci dostaną tylko pół ulgi

Rodzice samotnie wychowujący dzieci jednak stracą na Polskim Ładzie. W znowelizowanej wersji...

Obietnica przywrócenia samotnym rodzicom możliwości wspólnego pełnego rozliczenia się z dzieckiem znalazła się w pierwszej wersji projektu ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Miesiąc później z rządu do Sejmu trafił już zmieniony w tym punkcie projekt, zgodnie z którym rodzice mogą rozliczać się z dziećmi niepełnosprawnymi tak jak małżonkowie, ale już w przypadku samotnych rodziców dzieci zdrowych - tak zwany podatkowy iloczyn wynosi nie dwa, a półtora.

- Niestety, pan premier nie dotrzymał słowa. Nie ma pełnego powrotu do wspólnego rozliczania - mówi Danuta Zduńczyk ze Stowarzyszenia "Samotni Rodzice".

- Co to ma znaczyć dla nas, że dziecko jest traktowane jako pół osoby? A jak są rodzice, którzy mają dwoje czy troje dzieci, to też pół osoby? To jest dla nas bardzo krzywdzące - komentuje Joanna Kloc, matka samotnie wychowująca dziecko.

Wiceminister finansów odpowiedzialny za te ustawy tłumaczył w poniedziałek, że takie zmiany to efekt konsultacji, w tym ze Związkiem Dużych Rodzin. Ponadto stwierdził, że nowe przepisy są korzystniejsze niż te w ubiegłym roku.

- Organizacje samotnych rodziców mogą czuć się rozczarowane, bo pierwotna propozycja zakładała pełną dwukrotność nowej kwoty wolnej, niezależnie od tego, czy dzieci są niepełnosprawne, czy są to pozostałe dzieci - przyznał Artur Soboń, wiceminister finansów.

Samotni rodzice mają rodzinę czy nie?

Samotni rodzice zapowiadają skargę do ETPCz. Czują się dyskryminowani przez Polski Ład

Rodzice samotnie wychowujący dzieci chcą złożyć skargę przeciwko Polsce do Europejskiego...

Przedstawicielki Stowarzyszenia "Samotni Rodzice" razem z Lewicą apelowały w poniedziałek w Sejmie o naprawienie ustawy w Senacie. - Tak, by żadne dziecko, żadna matka, żaden ojciec samodzielnie wychowujący swoje dzieci nie czuli się pokrzywdzeni - powiedziała posłanka Lewicy Monika Falej.

W tej sprawie pojawiła się jeszcze jedna kontrowersja

- Rozmawialiśmy z innymi organizacjami pozarządowymi, w tym ze Związkiem Dużych Rodzin, którzy wskazywali na tego typu kompromis w związku z pewną preferencją dla osób samotnie wychowujących dzieci, które nie mają rodziny - powiedział Artur Soboń w Sejmie.

Wiceminister w rozmowie z nami podkreślił, że jego wypowiedź została źle zrozumiana i że sprawę z przedstawicielkami organizacji samotnych matek już wyjaśnił. - Ta wypowiedź nigdy nie padła - stwierdził.

- Ja mówię wyłącznie o tym, iż rodziny, w których nie ma osób samotnie wychowujących dzieci, tylko są rodziny, nie mają takiej preferencji jak samotnie wychowujący rodzice - powiedział Artur Soboń.

Ustawami zajmie się teraz Senat.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix