Polscy lekarze liderami w rekonstrukcji twarzy, głowy i szyi

27.01.2019 | Lekarze z całego świata podpatrują w Polsce, jak rekonstruować głowę i szyję
27.01.2019 | Lekarze z całego świata podpatrują w Polsce, jak rekonstruować głowę i szyję
Marek Nowicki | Fakty TVN
27.01.2019 | Lekarze z całego świata podpatrują w Polsce, jak rekonstruować głowę i szyjęMarek Nowicki | Fakty TVN

Dając nową twarz, dają drugie życie. Rekonstrukcja żuchwy, nosa czy policzka to coś więcej niż odbudowa zniszczonych przez chorobę części ciała. To dla okaleczonych pacjentów przepustka do normalności. Polscy specjaliści mają w tej dziedzinie coraz więcej sukcesów.

Barbara Wiśniewska bez połowy żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego wyglądała przed operacją tak, jakby jej twarz skręcała w jedną stronę. Po rekonstrukcji tego wrażenia już nie ma, chociaż po operacji twarz pani Barbara miała jeszcze trochę opuchniętą. - Myślę, że będzie dobrze, że będzie OK - stwierdziła.

Wszystko za jednym zamachem: żuchwę, obydwa stawy i policzek naprawili pani Barbarze lekarze z Olsztyna.

- Cieszę się, żeśmy to wykonali, że jednak możemy i że ta chęć pomocy w nas jest, i chcemy dalej pomagać - oświadczyła dr Anna Bromirska-Małyszko z Miejskiego Szpitala Zespolonego im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie.

Polscy chirurdzy coraz sprawniej potrafią rekonstruować głowy i szyje po operacjach onkologicznych. Dowód: pacjenci z Centrum Onkologii w Gliwicach. Zdzisław Czerniak ma zrekonstruowane dwie trzecie nosa, Bożena Grabowska jest po rekonstrukcji piersi i węzłów chłonnych, a Krzysztof Słabik po rekonstrukcji żuchwy, dna jamy ustnej i części języka. - Jeszcze nie do końca jest wyleczony język, ale myślę, że będzie dalej dobrze - mówi Krzysztof Słabik.

To są naprawdę dobre wyniki. - Środowiska światowych towarzystw rekonstrukcyjnych widzą efekty, jakość, przejmują również po nas te modyfikacje i techniki, które opracowaliśmy, i które stosujemy u nas rutynowo - chwali się prof. Adam Maciejewski, chirurg z Centrum Onkologii w Gliwicach.

Jest o czym mówić

Po całkiem nierutynowej operacji jest Konrad Zieliński. Lekarze z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu zrekonstruowali mu dolne gardło tak skutecznie, że dwudziestotrzyletni mężczyzna przy pomocy trzymanej w ręce sztucznej krtani, mikrofonu i głośnika mógł z nami rozmawiać.

- Problem mówienia jest już teraz w zasadzie rozwiązany. Te parę miesięcy pracy pozwoliło mi się efektywnie komunikować, tak jak teraz rozmawiamy normalnie. Śpieszyłem się tutaj, dzwoniłem do kogoś, też mogłem to zrobić swobodnie. Jak ktoś do mnie zadzwonił, też nie było problemów komunikacyjnych - ocenia Konrad Zieliński.

Wszyscy ci pacjenci, od Barbary Wiśniewskiej do Konrada Zielińskiego, wcześniej przebyli operacje, bo wykryto u nich różnego rodzaju nowotwory kości, języka i skóry. Walkę o życie wygrali, teraz walczą o jego komfort.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS