Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Niezwykły gest. Andrea Bocelli oddał hołd prezydentowi Adamowiczowi
  • Prognoza pogody na poniedziałek 28 stycznia
Drugie życie

Polscy lekarze liderami w rekonstrukcji twarzy, głowy i szyi

Dając nową twarz, dają drugie życie. Rekonstrukcja żuchwy, nosa czy policzka to coś więcej niż odbudowa zniszczonych przez chorobę części ciała. To dla okaleczonych pacjentów przepustka do normalności. Polscy specjaliści mają w tej dziedzinie coraz więcej sukcesów.

Zapaść w badaniach profilaktycznych. "System został zdewastowany"

Badania to podstawa. Chorobom można zapobiec, ale pacjentki i pacjenci albo nie mają czasu, albo...

Barbara Wiśniewska bez połowy żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego wyglądała przed operacją tak, jakby jej twarz skręcała w jedną stronę. Po rekonstrukcji tego wrażenia już nie ma, chociaż po operacji twarz pani Barbara miała jeszcze trochę opuchniętą. - Myślę, że będzie dobrze, że będzie OK - stwierdziła.

Wszystko za jednym zamachem: żuchwę, obydwa stawy i policzek naprawili pani Barbarze lekarze z Olsztyna.

- Cieszę się, żeśmy to wykonali, że jednak możemy i że ta chęć pomocy w nas jest, i chcemy dalej pomagać - oświadczyła dr Anna Bromirska-Małyszko z Miejskiego Szpitala Zespolonego im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie.

Polscy chirurdzy coraz sprawniej potrafią rekonstruować głowy i szyje po operacjach onkologicznych. Dowód: pacjenci z Centrum Onkologii w Gliwicach. Zdzisław Czerniak ma zrekonstruowane dwie trzecie nosa, Bożena Grabowska jest po rekonstrukcji piersi i węzłów chłonnych, a Krzysztof Słabik po rekonstrukcji żuchwy, dna jamy ustnej i części języka. - Jeszcze nie do końca jest wyleczony język, ale myślę, że będzie dalej dobrze - mówi Krzysztof Słabik.

Profilaktyczne usunięcie piersi będzie refundowane. Nadzieje i obawy

Ministerstwo zdrowia podjęło decyzję o refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii, na którą...

To są naprawdę dobre wyniki. - Środowiska światowych towarzystw rekonstrukcyjnych widzą efekty, jakość, przejmują również po nas te modyfikacje i techniki, które opracowaliśmy, i które stosujemy u nas rutynowo - chwali się prof. Adam Maciejewski, chirurg z Centrum Onkologii w Gliwicach.

Jest o czym mówić

Po całkiem nierutynowej operacji jest Konrad Zieliński. Lekarze z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu zrekonstruowali mu dolne gardło tak skutecznie, że dwudziestotrzyletni mężczyzna przy pomocy trzymanej w ręce sztucznej krtani, mikrofonu i głośnika mógł z nami rozmawiać.

- Problem mówienia jest już teraz w zasadzie rozwiązany. Te parę miesięcy pracy pozwoliło mi się efektywnie komunikować, tak jak teraz rozmawiamy normalnie. Śpieszyłem się tutaj, dzwoniłem do kogoś, też mogłem to zrobić swobodnie. Jak ktoś do mnie zadzwonił, też nie było problemów komunikacyjnych - ocenia Konrad Zieliński.

Wszyscy ci pacjenci, od Barbary Wiśniewskiej do Konrada Zielińskiego, wcześniej przebyli operacje, bo wykryto u nich różnego rodzaju nowotwory kości, języka i skóry. Walkę o życie wygrali, teraz walczą o jego komfort.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix