"Strach, smutek i upokorzenie". Klaps może wyrządzić dziecku krzywdę

24.09.2018 |"Strach, smutek i upokorzenie". Klaps może wyrządzić dziecku krzywdę
24.09.2018 |"Strach, smutek i upokorzenie". Klaps może wyrządzić dziecku krzywdę
Renata Kijowska | Fakty TVN
24.09.2018 |"Strach, smutek i upokorzenie". Klaps może wyrządzić dziecku krzywdęRenata Kijowska | Fakty TVN

Klaps to nic dobrego, więc zanim uderzysz, lepiej się... zatrzymaj - ta kampania ma przemówić do rodziców i opiekunów dzieci. Skoro najnowszy raport pokazuje, że prawie dla połowy Polaków klaps jest "czasem ok", to warto wiedzieć, czym jest dla dziecka.

"Chciałam być dobrą mamą. Pamiętam, kiedy nie dałam rady. Adaś wybiegł na ulicę... Dałam mu klapsa" - brzmi znajomo? Mama z animacji żałowała, że uderzyła, co wcale nie jest normą.

Z najnowszego raportu Rzecznika Praw Dziecka wynika, że niemal połowa Polaków uważa, że w pewnych sytuacjach klaps jest dobrym rozwiązaniem. Aprobuje je.

- Wszystkie dostępne badania mówią: dziecko się tak zasad nie nauczy. Dziecko - co najwyżej ze strachu - pewnych zachowań, gdy rodzic jest w pobliżu, będzie się wystrzegać - tłumaczy Renata Szredzińska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Klaps uczy agresji wobec innych; sprawia, że dziecko ma gorsze wyniki w szkole, wreszcie powoduje, że rodzica nie szanuje, tylko się go boi.

"Problem jest wszechobecny"

- Problem przemocy wobec dzieci jest wszechobecny - zauważa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalaki i dodaje, że "kilkadziesiąt procent osób przyzwala na coś, co jest nienaturalne, niewłaściwe i nie powinno mieć miejsca".

Stąd kampania Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" pod hasłem "Potrafię się zatrzymać". - Popieram akcję "potrafię się zatrzymać" dlatego, że głęboko wierzę w to, że każda przemoc w stosunku do dziecka wyrządza mu krzywdę. Zaburza poczucie wartości, zaburza poczucie bezpieczeństwa - mówi ambasadorka akcji Karolina Gruszka.

Skąd to przyzwolenie?

"Wiedziałam, że w tych łzach jest więcej niż ból, jest strach, smutek i upokorzenie. Nie mogę wybaczyć sonie, że nie zapanowałam nad nerwami" - słychać w kampanii, więc pojawia się pytanie - skąd to przyzwolenie na bicie?

Kampania rusza także dlatego, że niepokoją przyzwalające na klapsy wypowiedzi. - U polityków czy publicystów się pojawia, że jak odbierzemy rodzicom kary fizyczne, to nie mają żadnych oddziaływań wobec dziecka, a to jest bzdura - mówi Renata Szredzińska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

- Można wychować dziecko nie używając klapsów, tylko tłumacząc - wyjaśnia psycholog i terapeutka Iwona Wiśniewska. Społeczna akcja może pomóc rodzicom zatrzymać rękę, zanim ta uderzy dziecko. Czasem wystarczy policzenie do dziesięciu lub głęboki wdech. Sposobów jest wiele.

- Jedna z pań powiedziała, że sobie ułożyła do znanej melodii własne słowa piosenki trochę z przekleństwami - zdradza Renata Szredzińska. Wyśpiewanymi w myślach - oczywiście.

Pocieszające, że - choć osoby, przyzwalające na klapsy to wciąż niemal połowa rodziców - przybywa tych, którzy są klapsom przeciwni.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę"

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS