Długa lista nowych opłat i podwyższonych należności. Premier: nie mają istotnego celu fiskalnego

30.12.2020 | Długa lista nowych opłat i podwyższonych należności. Premier: nie mają istotnego celu fiskalnego
30.12.2020 | Długa lista nowych opłat i podwyższonych należności. Premier: nie mają istotnego celu fiskalnego
Paweł Płuska | Fakty TVN
30.12.2020 | Długa lista nowych opłat i podwyższonych należności. Premier: nie mają istotnego celu fiskalnegoPaweł Płuska | Fakty TVN

Przed nami nowy, droższy rok. Oficjalnie - nie wszystko to podatki. Jednak czy opłata, czy danina, to i tak uderzy Polaków po kieszeni. Od stycznia czeka na nas osiem zupełnie nowych i jedenaście podwyższonych należności.

2021 rok powitamy oczywiście bez fajerwerków, ale na pewno z nadzieją na lepsze jutro. To "jutro" wiąże się też z wyższymi podatkami. Mimo że w kryzysie lepiej podatki obniżać, zaplanowano osiem zupełnie nowych i aż jedenaście podwyżek już istniejących podatków, opłat - nazwa nie ma tu większego znaczenia.

W praktyce chodzi o to samo. O to, że rząd głębiej sięgnie do kieszeni obywateli.

Premier Mateusz Morawiecki widzi to jednak inaczej.

- Naprawdę zasadniczo nie mają istotnego celu fiskalnego. One mają przede wszystkim cele sektorowe, cele związane z ochroną zdrowia, z bezpieczeństwem na drogach - zapewnia Mateusz Morawiecki.

Lista zmian jest długa. Znajdują się na niej między innymi podatek od deszczu, podatki od plastiku i węgla, depozyt za wymianę oleju silnikowego, ale przede wszystkim Polaków czekają podwyżki opłat za energię.

Jacek Sasin rekompensat już nie planuje, a opłata mocowa pojawi się na rachunkach obok wyższych cen za sam prąd i opłaty za odnawialne źródła energii.

- Opłata mocowa sprowadzi się do tego, że wszystkie gospodarstwa domowe, według moich obliczeń, średnio w miesiącu za energię elektryczną będą płacić między 10 a 12 złotych więcej - wylicza profesor Marian Noga, ekonomista.

W trosce o zdrowie?

Zapłacimy też większy podatek od posiadanych nieruchomości. Do tego dojdą podwyżki opłat za wywóz śmieci oraz abonament RTV.

Pojawi się też opłata małpkowa dla miłośników trunków podawanych w małych opakowaniach i z tego samego powodu, czyli z troski o nasze zdrowie, zostanie wprowadzony podatek cukrowy.

- To opłata, którą bardzo wiele dojrzałych państw wnosi po to, żeby ludzie dbali bardziej o swoje zdrowie, żeby zapobiegać otyłości - wyjaśnia premier.

Portfel będzie chudł pierwszy. Pośrednio uderzy w nas podatek handlowy, bo przecież handlowcy szybko przerzucą go na ceny, tak jak nową opłatę transportową - przewoźnicy.

Prawdopodobnie w 2021 zapłacimy też podatek cyfrowy, opłatę przekształceniową po likwidacji OFE, a spółki komandytowe zapłacą nową daninę.

Więcej zapłacimy też za posiadanie psa, jeśli tak zdecyduje gmina.

Zdaniem opozycji te wszystkie opłaty wprowadzane są, bo musi starczyć na rządowe obietnice.

- Finansowanie programów socjalnych to są nowe podatki i dług, a dług to przyszłe, kolejne podatki - mówi Izabela Leszczyna z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Jakby mało było podatków, to jest jeszcze wysoka inflacja, którą w przyszłym roku też się odczuje w kieszeni.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS