Po przeszczepie na najdłuższy górski szlak w Polsce. Chcą udowodnić, że "Transplantacja Daje Życie"

24.04.2023 | Po przeszczepie na najdłuższy górski szlak w Polsce. Chcą udowodnić, że "Transplantacja Daje Życie"
24.04.2023 | Po przeszczepie na najdłuższy górski szlak w Polsce. Chcą udowodnić, że "Transplantacja Daje Życie"
Paweł Szot | Fakty TVN
24.04 | Po przeszczepie na najdłuższy górski szlak w Polsce. Chcą udowodnić, że "Transplantacja Daje Życie"Paweł Szot | Fakty TVN

Ma 71 lat i chce udowodnić, że nowe serce to naprawdę nowe życie i że życie po przeszczepie może być aktywne. Nawet bardzo. Dziewięć lat po operacji Marek Szlicht wyrusza z ekipą na Szlak Beskidzki. Przed nimi tysiąc kilometrów i niezwykły cel.

Marek Szlicht ma 71 lat. Od dziewięciu żyje z przeszczepionym sercem. - Panuje takie przeświadczenie, że jak ktoś jest po transplantacji, to juz będzie wrak człowieka, że będzie taki kanapowy tryb życia i będzie taki uciążliwy. Nie - mówi Marek Szlicht, uczestnik akcji "Transplantacja Daje Życie".

Organizator wyprawy również przeszedł przez szpitalny oddział kardiologiczny. - Ja też jestem z rozrusznikiem, czyli z kardiowerterem chodzę. Kilka miesięcy temu mi wszczepiono. Ja też przeszedłem zawał na Babiej Górze - dodaje Leszek Piekło, organizator akcji "Transplantacja Daje Życie".

Razem z nimi w góry rusza młodszy o kilkanaście lat kolega. - O kolegów nie mam obaw, chyba że o siebie, bo ja z kolei mam taką troszeczkę przechodzoną kontuzję kolana - wyjaśnia Ryszard Wolski, uczestnik akcji "Transplantacja Daje Życie".

Mężczyźni będą spać w schroniskach i gospodarstwach agroturystycznych. Zabierają minimalny ekwipunek i na wszelki wypadek karty wypisowe ze szpitala. W plecakach mają zapas leków na kilka dni. Resztę wysłali na trasę, by było lżej. Choć i tak lekko nie jest. - Pod górę jestem słaby i generalnie powinienem mieć na plecaku "zamykam peleton", ale z góry doganiam wszystkich - zapewnia Marek Szlicht.

Idą Głównym Szlakiem Beskidzkim - to najdłuższy górski szlak w Polsce. - Osiem pasm górskich. Za każdym razem inna przyroda, inna kultura, inni ludzie, inne wyznania, inna religia - wylicza Leszek Piekło.

Polskie problemy

Uczestnicy wyprawy nie raz znajdą się w dolinie, by z powrotem wdrapać się na szczyt. Ta wędrówka przypomina nieco dzieje polskiej transplantologii, która po zapaści spowodowanej pandemią powoli wychodzi z dołka. W 2022 roku w Polsce przeszczepiono ponad 1400 narządów. To wciąż mniej niż przed pandemią. - Jeżeli porównamy na przykład się z Hiszpanią czy z Holandią, to te wyniki są czterokrotnie gorsze - mówi profesor Wojciech Lisik, chirurg i transplantolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Najtrudniej o dawców organów dla dzieci. - To rodzice muszą wyrazić zgodę, a wyrażą zgodę, jeżeli będą świadomi tego, na czym polega transplantologia - mówi doktor Joanna Śliwka, kardiochirurg dziecięcy i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Wędrowcy na beskidzkim szlaku właśnie to chcą tłumaczyć. - Możemy mieć niezbyt dobry pogląd na temat dawstwa, ale w którymś momencie możemy oczekiwać organów - podkreśla Leszek Piekło.

Jeden dawca może uratować życie nawet kilku osób.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy "Dragon Sector". Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS