Plaga szczurów w trzech gminach pod Gnieznem. "Ciarki mi po plecach przechodzą"

06.01.2023 | Plaga szczurów w trzech gminach pod Gnieznem. "Ciarki mi po plecach przechodzą"
06.01.2023 | Plaga szczurów w trzech gminach pod Gnieznem. "Ciarki mi po plecach przechodzą"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
06.01.2023 | Plaga szczurów w trzech gminach pod Gnieznem. "Ciarki mi po plecach przechodzą"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Trzy gminy pod Gnieznem mierzą się z plagą szczurów. Gryzonie są już nie tylko na polach, ale także w obejściach i coraz bliżej domów. Władze gmin problem chcą rozwiązać, ale na razie nie mają na to środków.

Wychodzą dopiero po zmroku i grasują do rana. Szczury jak na razie pojawiły się w trzech gminach - Czerniejewo, Niechanowo i Września. - Sto sztuk szczurów było dzisiaj rano po godzinie szóstej. Ciarki mi po plecach przechodzą do obecnej chwili - mówi jeden z mieszkańców.

- Pierwszego szczura zauważyłam w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkopał się i siedzi u mnie w chlewiku - twierdzi Małgorzata Kobielska, mieszkanka Szczytnik Czerniejewskich.

Mieszkańcy obawiają się, że gryzonie pójdą dalej. - Może dostać się do domu, zaatakować psa albo kota - mówi Anna Sobieraj, mieszkanka Kawęczyna.

Obawy dotyczą nie tylko zwierząt w domach - szkody mogą być dużo większe i zagrożenie jest realne.

- One lubią się bawić takimi rzeczami jak przewodami i mogą podgryzać hamulce - zwraca uwagę Leszek Dratwiak, mieszkaniec Mierzewa.

Podejrzana ferma norek i gorzelnia

Mieszkańcy podejrzewają, że szczury mnożą się w likwidowanej fermie norek. Kiedy zaczęło tam brakować karmy, ruszyły w drogę - wędrują polami i drogami.

Właściciel fermy jednak nie widzi problemu. - Ktoś je przywiózł? Wypuścił, czy jak? - pyta Rajmund Gąsiorek i dodaje, że szczury zawsze były, są i będą.

Podejrzenie padło też na gorzelnię. - Ja chcę tylko powiedzieć we własnej obronie: ja nie produkuję odpadów - tłumaczy Kazimierz Zaborowicz, właściciel gorzelni w Marzeninie.

Gminy łączą szeregi, bo same nie dadzą rady. - Żeby zakupić trutki czy pułapki na odławianie tych szczurów, których są setki, jak nie tysiące, to muszą się znaleźć pieniądze publiczne - wyjaśnia Szymon Robaszkiewicz, wójt gminy Niechanowo.

Sytuacja spotyka się z krytyką mieszkańców. - Każdy wiedział, że szczury idą. Trzeba było wtedy z tym walczyć, a nie czekać - mówi jeden z nich.

Nie będzie jednak łatwo pokonać stado szczurów. - Kiedy szczura umieszczono w klatce, a drugi biegał sobie na zewnątrz, to ten, który biegał sobie na zewnątrz, tego kolegę uwolnił i podzielił się z nim czekoladą. Rzeczywiście ta empatia jest bardzo duża wśród tych zwierząt, dlatego tak trudno z nimi walczyć - wyjaśnia prof. Joanna Śliwowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS