PiS chce zmienić kolejność kanałów w telewizji. "Jeżeli ta ustawa wejdzie, to po prostu rynek się zawali"

19.12.2022 | PiS chce zmienić kolejność kanałów w telewizji. "Jeżeli ta ustawa wejdzie, to po prostu rynek się zawali"
19.12.2022 | PiS chce zmienić kolejność kanałów w telewizji. "Jeżeli ta ustawa wejdzie, to po prostu rynek się zawali"
Michał Tracz | Fakty TVN
19.12.2022 | PiS chce zmienić kolejność kanałów w telewizji. "Jeżeli ta ustawa wejdzie, to po prostu rynek się zawali"Michał Tracz | Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość chce, żeby pierwszych pięć kanałów w telewizorach zarezerwowanych było dla programów telewizji publicznej. O kolejności następnych 30 kanałów miałaby zadecydować KRRiT. Projektem posłowie mają się zająć już na najbliższym posiedzeniu. Przeciwko regulacji protestują prywatni nadawcy. - Jeżeli ta ustawa wejdzie, to po prostu rynek się zawali. Nie da się w oparciu o te planowane regulacje prowadzić dalej tego biznesu - ocenia Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Po tym, jak ustawa pilotowa po cichu została przyjęta przez rząd, trafiła do Sejmu. Posłowie mają się nią zająć już na najbliższym posiedzeniu - w połowie stycznia.

- Telewizja Polska uzyskuje szczególne uprawnienia, których do tej pory nie miała - komentuje Juliusz Braun, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zgodnie z zapisami ustawy pierwszych pięć kanałów w każdym telewizorze będzie zarezerwowanych dla programów telewizji publicznej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura. O kolejności pozostałych 30 zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - na podstawie tylko swojej decyzji, bez żadnych jasnych reguł i niedługo przed wyborami, co też ma znaczenie.

- To zmniejsza dostęp widowni, wyborców, do programów innych niż programy Telewizji Polskiej - uważa Braun.

Zmieni się zakres tak zwanej reguły "must carry, must offer". To oznacza, że każdy dostawca telewizji będzie miał obowiązek udostępnić wspomniane kanały TVP. Inne kanały z tej reguły wypadają, zatem już nie będzie obowiązku ich udostępniania - chyba, że KRRiT zdecyduje inaczej.

- Powinna być jakaś zasada pluralizmu: równości wszystkich nadawców, niezależnie od tego, czy on jest publiczny czy prywatny, czy on jest bardziej lub mniej komercyjny - uważa Paweł Wołoch, prezes zarządu Związku Telewizji Kablowych.

Apel o odrzucenie ustawy

Przeciwko ustawie protestują izby gospodarcze, fundacje i związki pracodawców, także tych najmniejszych, i wspólnie apelują "o wstrzymanie prac nad szkodliwymi regulacjami, które w istocie ograniczą konkurencję i osłabią rynek telewizyjny".

- Apelujemy o to, aby bocznymi drzwiami nie wprowadzać tak rewolucyjnych zmian. (...) To może być bardzo niebezpieczne dla małych polskich przedsiębiorców, małych nadawców, którzy oferują bardzo wyspecjalizowane programy, bo może to oznaczać, że to się przestanie opłacać - podkreśla Teresa Wierzbowska, prezes Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Rzecznik rządu problemu nie widzi i twierdzi, że chociaż do TVP trafią blisko trzy miliardy złotych państwowych pieniędzy, to kanały telewizji publicznej trzeba promować lepiej.

- Środki finansowe, które są przekazywane na media publiczne, będą mogły w efektywny sposób budować ofertę programową dla wszystkich, którzy korzystają z telewizji kablowych i cyfrowych - twierdzi Piotr Müller.

Nadawcy i operatorzy mówią jednak o programowaniu widzom pilotów, a także o ograniczaniu wolności słowa, swobody wyboru i prowadzenia działalności gospodarczej.

- Jeżeli ta ustawa wejdzie, to po prostu rynek się zawali. Nie da się w oparciu o te planowane regulacje prowadzić dalej tego biznesu - ocenia Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS