Pionierska operacja przeszczepu płuc. "Ta procedura wszystko zmienia"


Lekarze z Barcelony przeprowadzili pierwszą operację przeszczepu płuc bez otwierania klatki piersiowej pacjenta. Dzięki nowej procedurze będzie bezpieczniej, a pacjenci szybciej wrócą do zdrowia.

Pionierska procedura zastosowana przez lekarzy szpitala w Barcelonie nie wymaga rozdzielania żeber i otwierania klatki piersiowej. Zamiast tego jest niewielkie nacięcie w dolnej części mostka. Wszystko przeprowadzono z zastosowaniem najnowocześniejszej technologii - robota medycznego da Vinci. - Przeszczepy płuc są zwykle bardzo agresywną, inwazyjną operacja. Musimy bowiem całkowicie otworzyć klatki piersiowe. Rehabilitacja po takich operacjach była zwykle bardzo długa i trudna. Ta procedura wszystko zmienia - zapewnia profesor Albert Jauregui, kierownik Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Płuc, Szpital Uniwersytecki Vall d'Hebron w Barcelonie.

Pacjent - 65 letni Xavier - błyskawicznie wrócił do sił i nie skarżył sie na dolegliwości bólowe. Musiał poddać się przeszczepowi z powodu ciężkiego zwłóknienia płuc. - Przede wszystkim chcę podziękować dawcy i jego rodzinie. Przez lata żyłem ze świadomością, że moja choroba szybko postępuje, że konieczny będzie przeszczep. Wszystko sie udało, dziękuję wam i dziękuję wspaniałym lekarzom - mówi Xavier.

Hiszpańscy specjaliści dokonali zaledwie 8-centymetrowego nacięcia tuż nad przeponą. Dzięki robotowi da Vinci tą drogą udało się usunąć zniszczone płuca i wprowadzić płuca zdrowe. - Duże gratulacje dla kolegów z Hiszpanii, bo tutaj przede wszystkim odwaga zespołu prowadzenia takiej metody, która odbywa się w procedurze, gdzie oprócz tego, że musimy dbać o jakość oczywiście i poprawne wykonanie zabiegu, to jeszcze mamy niestety ten tykający zegarek nad głową, który nam mówi, że nie możemy przekroczyć tego krytycznego czasu niedokrwienia dla płuc - mówi doktor Maciej Urlik, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Polskie realia

"Krytyczny czas" wynosi około ośmiu godzin, więc wymaga od lekarza ogromnej wprawy w posługiwaniu sie robotem. Świetnych specjalistów z tej dziedziny w Polsce nie brakuje - problem jest gdzie indziej. - Niestety pod wieloma względami trudno jest porównywać ośrodki zagraniczne do naszych realiów w Polsce. Przypomnę, średni czas oczekiwania pacjenta w Hiszpanii, która jest jak gdyby takim królem donacji, bo tam dawców jest najwięcej na milion mieszkańców na rok, to jest dosłownie kilka tygodni. W Polsce niestety średni czas oczekiwania takiego pacjenta to są minimum dwa lata - dodaje profesor Urlik.

W tym czasie stan ciężko chorego pacjenta przeważnie znacznie sie pogarsza. Nowatorskiej metody z Hiszpanii raczej nie można by w takim przypadku zastosować. Oprócz postępu - w medycynie potrzebna jest w naszym kraju także zmiana w myśleniu i większa liczba chętnych do przekazywania swoich organów.

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W rządzie, podobnie jak w kampanii wyborczej, mieszkania znów są w centrum uwagi. Za kilka dni Polacy mają poznać rządowy plan rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy przez te kilka dni rząd się w tej sprawie porozumie. - W budżecie są rekordowe środki, jeśli chodzi o wsparcie mieszkalnictwa - przekonuje Jan Grabiec, szef kancelarii premiera.

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Polityka mieszkaniowa wciąż jest przedmiotem sporu w rządzie. "W budżecie są rekordowe środki"

Źródło:
Fakty TVN

Pół miliarda złotych poszło w Lasach Państwowych za rządów PiS na cele, które z lasem miały niewiele wspólnego - podsumowuje ministra klimatu i środowiska. Z kolei eksperci podsumowują działania obecnego rządu w sprawie lasów i przypominają, że nie powinien poprzestać jedynie na rozliczeniach poprzedniej ekipy.

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Zjednoczona Prawica wydawała setki milionów z Lasów Państwowych na wiele rzeczy, ale nie na lasy

Źródło:
Fakty TVN

W sobotę w Kanadzie rozpoczną się siódme igrzyska Invictus Games - Igrzyska Niezwyciężonych. Wezmą w nich udział żołnierze i weterani, którzy podczas służby doznali uszczerbku na zdrowiu. Sport stał się dla nich formą terapii, ale i budowania jedności ponad flagami. Polskę reprezentować będzie 19-osobowa kadra. Przed odlotem zostali oficjalnie pożegnani.

"Każdego dnia żyję tymi zawodami". Polacy jadą na Igrzyska Niezwyciężonych

"Każdego dnia żyję tymi zawodami". Polacy jadą na Igrzyska Niezwyciężonych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jak na razie tylko 1 procent firm zainteresował się nowym narzędziem do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców. Wdrożyło je w styczniu Ministerstwo Cyfryzacji po tragicznym wypadku w Warszawie, kiedy pracujący dla firmy kurierskiej mężczyzna śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych 14-latka. Kierowca, jak się później okazało, prowadził dostawczego busa mimo odebranych uprawnień.

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Skoro premier powiedział, że taka rekonstrukcja będzie, to znaczy, że będzie - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o słowa Donalda Tuska. - Pewnie mniejszy rząd, czyli jeden minister zajmujący się większym obszarem, ma sens. Tym bardziej że dostaliśmy po PiS-ie spory chaos - oceniła.

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

"Nie można powiedzieć, że to ministerstwo relaksu"

Źródło:
TVN24

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

W ostatnich tygodniach Donald Trump wielokrotnie mówił o potrzebie przejęcia Grenlandii przez USA. Wyspa obecnie ma status autonomicznego terytorium Danii. Trump jednak nie wykluczył użycia siły, by przejąć nad nią kontrolę. 11 marca odbędą się wybory do grenlandzkiego parlamentu. Zainteresowanie wyspą rozbudziło dyskusję wśród Grenlandczyków, jak widzą swoją przyszłość.

Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Grenlandczycy pójdą do urn. "Dyskusje na temat niepodległości i naszej tożsamości znacznie się nasiliły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Napastnik otworzył ogień w szkole dla dorosłych w miejscowości Örebro w Szwecji. Sprawca miał zabić 10 osób, a potem popełnić samobójstwo. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny. Według szwedzkich mediów napastnikiem był 35-letni, bezrobotny mężczyzna, mieszkaniec Örebro. Dziennikarze dotarli do jego krewnych, którzy opisywali go jako samotnika, izolującego się od rodziny.

Strzelanina w szkole w Szwecji. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny

Strzelanina w szkole w Szwecji. Policja wykluczyła motyw terrorystyczny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To człowiek, który rozpowszechniał dezinformację dotyczącą szczepionek, teorie spiskowe dotyczące zdrowia publicznego i nieufność wobec branży medycznej. Teraz wiele wskazuje na to, że Robert F. Kennedy zostanie amerykańskim sekretarzem zdrowia.

Robert F. Kennedy rozpowszechniał teorie spiskowe. Jest kandydatem na sekretarza zdrowia USA

Robert F. Kennedy rozpowszechniał teorie spiskowe. Jest kandydatem na sekretarza zdrowia USA

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS